Zpráva náčelnice za rok 1938
Sokolstvo od dob našeho založení ještě neprožilo rok takový, jakým byl rok uplynulý. V běhu jeho zažili jsme dny největší radosti a také dny největšího žalu a pokoření. V první polovině roku horlivá příprava na X. všesokolský slet, který ve dvacátém výročí naší republiky vyzněl mohutně, neboť prožívali jsme všichni krásnou dobu jednoty národa. Ještě neutichlo v naší mysli nadšení a krásná představa Strahova a již převalila se přes naši republiku ohromná bouře, která nás připravila o krásné naše kraje a ztráty mnohých našich bratří a sester. Nicméně vzchopili jsme se z této těžké rány a vytrváme v naší poctivé práci nadále až ke konečnému vítězství. S bolestným srdcem vzhlížíme k poměrům na Slovensku a věříme pevně, že spravedlivá naše věc musí dojíti ohlasu.
Přestože příprava na slet vyžádala si mnoho času, naše sestry velmi ochotně vyšily žákovskou vlajku, darovanou od jednoty naší bývalé svěřence Jablunkov.
Dne 6. II. pořádala naše župa slavnostní večer v Kyjově k oslavě narozenin žup. čest. starosty Dr. Kozánkovi, na kterém zacvičily naše sestry s velkým úspěchem rej se světelnými kužely.
V letošním roku měli jsme zřízenu krojovou akci, která se velmi osvědčila, neboť umožnila nákup dvaceti slavnostních krojů.
Aby se zdařil nástup žen o sletu, vydalo náčelnictvo, aby v okrscích byly pořádány pořadová ve velkém celku. U nás byly prováděny závody 26. 5., kterých se zúčastnilo 27 žen a 22 dorostenek.
Naše ženy a dorostenky zřídily si cestovní fond, který se osvědčil. Pro stavbu tělocvičny, nemohly být provedeny zkoušky zdatnosti.
V měsíci srpnu a září prováděli jsme brannou výchovu žen, na které přednášel br. Dr. Polášek, praktické ošetřování raněných, br. Dr. Macháček, povšechná hygienická opatření při infekčních onemocnění, zastavení krvácení a ošetření různých zranění. Br. náčelník význam brannosti žen v sokole, protiletecká obrana a zacházení se zbraní v sebeobraně. Br. Dr. Vychodil první pomoc. Ku konci hodiny probírali jsme pořadová. Brannou výchovu navštěvovalo 55 žen.
Podle usnesení náčelnice Č.O.S. máme pokračovati v průpravě branné výchovy žen a dorostenek. Na podzim vydalo náčelnictvo dotazníky pro všechny sestry od 18 – 60 let, do kterých jste každá měla napsat, k čemu se dobrovolně přihlašujete pro případ potřeby. Až na 3 sestry vyplnilo 105 sester dotazníky. Je vidět, že v tomto případě našlo se u sester plné pochopení pro sokolskou povinnost. Podle dotazníku zjistila jsem, že odborné kurzy samaritánské CPO prodělalo 18 sester a jako samaritánky v CPO je přihlášeno 17 sester. Dobrovolné sestry Čsl. červeného kříže jsou 3. K hromadnému vaření přihlásilo se 49 sester, soustředit skupinu malých dětí do bezpečí a v případě katastrofy pečovat o ně 39 sester, co by chtěly v případě války vařit 42, šít 27, uklízet 13, opatrovat děti 28, psát na stroji 9. Sestry upozorňuji, že k čemu jste se každá přihlásila, to musíte každá vykonat. Vím, že tyto práce vyžádají si hodně času, ale podepsaly jste se dobrovolně, a tak se nesmíte vymlouvat, že nemůžete. Tak k hromadnému vaření přihlásilo se 49 a vaří 15, kde jsou ty ostatní? Před mobilizací a v ní vykonalo 17 sester samaritánskou službu, CPO, 4 sestry mívají pravidelně službu samaritánek v ošetřovně v zámku, kde jsou umístěni uprchlíci. Sbírek ve prospěch uprchlíků zúčastnily se ochotně naše sestry.
Ku konci zprávy podotýkám, že v příštím roce čekají nás velké úkoly, neboť my sokolové máme více než některé jiné vrstvy opravdové porozumění pro potřebu státu. Sokolská výchova nás učí dávati obětavě a ochotně tam, kde je našeho přispívání třeba. Chceme dávati všem příklad, jak osvědčovati lásku k vlasti činem. Proto ukážeme, jak dovedeme nové oběti přinášeti nejen bez reptání, ale rádi s plným pochopením úkolů, jež by potřeby vyvolaly.
Na zdar!
Marie Strážnická, náčelnice
Ve Bzenci, 30. ledna 1939.