Zpráva náčelnice za rok 1936
Již po několik roků s radostí předkládám účty za vykonanou tělocvičnou práci, která není hlučná, je to práce drobná, ale při její mnohosti a každodennosti je to práce ohromná, a přece je nám nejvíc závažnou a potřebnou pro náš život.
U nás cvičilo se v tomto roce jen devět měsíců a nejvíce zařazených žen bylo v měsíci prosinci (28), dorostenek v prosinci (36), žákyň v lednu (121).
Dne 2. února pořádaly jsme dětskou besídku, na které cvičilo 106 žaček – 44 s panenkami, 12 na růžích, 16 kladiny, 10 míčky a 34 skupiny.
Na 75-leté narozeniny bratra MUDr. Poláška byl uspořádán členský večírek, na kterém sestry zatančily rytmický valčík, dorostenky měly vystoupení společné s dorostenci.
Dne 25. dubna akademie dorostu, kde byla jim odevzdána vlajka. Dorostenky cvičily rytmický valčík a kanafasku, cvičilo celkem 16 dorostenek.
Dne 7. června měly jsme dětský den, který musel být odložen pro špatné počasí na 11. června. V průvodu bylo 96 žákyň, 15 dorostenek, 15 žen. Nejmenší žactvo zacvičilo „Srdcem k vlasti“ 28 žaček, prostná 48, skupinová prostná 8, tanec českou besedu 12, se srdíčky a panáky 20 žaček, konečnou scénu 93 žákyň, 2 družstva nářadí.
Dne 31. května byly rozřaďovací Č.O.S. středního oddílu v Uh. Hradišti, kterých se zúčastnila s. Máčalová, byla čtvrtá v župě a tím byla zařazena do župního družstva v Prostějově.
Dne 1. června odbývaly se závody nižšího oddílu dorostenek v Uh. Hradišti, na kterých naše nejmladší dorostenky pilnou a svědomitou přípravou byly prvním družstvem v župě. Závodily Jakubová Olga, Osyčková Lib., Jauerníková M., Jurniklová Lib., Marečková Jar., Horáková V. Okrskových závodů ve Veselí zúčastnila se s. Máčalová.
Župního sletu v Napajedlech zúčastnilo se 15 žen, 10 dorostenek. Zájezdu na Slovensko do Košic 9 žen cvičících, 12 krojovaných a v občanském oděvu, 10 dorostenek. V hojném počtu navštívily jsme veřejné v Domaníně a v Lipově.
Dne 13. září okrs. branného srazu cvičitelstva ve Veselí zúčastnilo se z 9 žen jen 2, okrs. srazu členstva a dorost. v Mor. Písku 10 žen a 13 dorostenek.
Jarní zkoušky zdatnosti nebyly provedeny a podzimní v říjnu podrobilo se 24 žač. v II. stup., 36 v III. stup., celkem 60 žákyň; dorostenek 16 v II. stupni, 11 v III. stupni, celkem 27; žen 4 v I. stupni, 6 v II. stupni, 6 v III. a 5 ve IV. stupni, celkem 21.
Na oslavu státního svátku byla provedena hudební, zpěvní a tělocvičná akademie, na které naše sestry zatančily obětní tanec (4 ženy).
Dne 13. 12. pořádali jsme tělocvičnou akademii, na které měly ženy 3 čísla: rytmické národní tance, ukázka slovenských prostných, rejová prostná v kruhu, celkem cvičilo 20 žen. Dorostenky měly 2 čísla – „V mysli vlast“ a ukázka slovenských prostných. Cvičilo 18 dorostenek.
Okrskovou školu, která byla pořádána ve Bzenci, navštěvovala s. Krutová a dvě dorostenky – Ventrčová Marie a Ventrčová Ludmila. Do školy brannosti v Praze byla poslána s. Ostrézi.
Dne 8. prosince mělo žactvo mikulášskou nadílku, na které si žactvo zacvičilo rytmický taneček a „Šetři a spoř“, celkem 15 žaček.
Jedenáct sester navštěvuje dobrovolně kurz samaritánský pořádaný v místě.
Končím svou zprávu s připomínkou, že při své svědomité práci jsem nebyla úplně pochopena, ba naopak byla mi vyslovena nedůvěra, proto jsem se dobrovolně vzdala funkce náčelnice s podmínkou, že započatou práci sokolskou dokončím. Na přímluvu sester a dle svého svědomí jsem se k sokolské práci vrátila, poněvadž vím, že práce sokolská v duchu Tyršových příkazů je pro národ veškerý, celek vše, osoba nic. Nesmíme proto sejíti z cest a neopustiti úkol, směr a cíl, který nám vytýčil náš veliký zakladatel. A proto i já si přeji, aby v zájmu celku se zapomnělo na vše a příští práci sokolské mnoho zdaru.
Na zdar!
Ve Bzenci, 27. ledna 1937.
Marie Strážnická, náčelnice