Zpráva jednatele o činnosti v roce 1897
Drazí bratři!
Opět uplynul rok, to osmý od vzkříšení jednoty naší. Potřebou i zvykem jest pohlédnouti zpět na činnost a stav jednoty, by se posouditi mohlo, zdali činnost setkala se s úspěchem či nezdarem. Důvěrou Vaší byl osud jednoty vložen do rukou nynějšího výboru, jenž Vám zprávou touto skládá účet z jednání svého k posouzení, dostál-li a v jaké míře svého úkolu.
Činnost naše letošní ubírala se směrem pevným a určitým, v němž zračilo se mužné sebevědomí, které nehledá okázalých úspěchů zevnějších, spokojíce se s výsledky skutečnými.
Roku minulého nevystoupila jednota naše s cvičeními veřejnými, soustředila však všechny síly své v místnosti cvičební a duševní výchově věnujíc se takto na okamžik výhradně užšímu účelu svému účinnému.
Řádná valná schůze výroční odbývala se dne 7. ledna 1897 u přítomnosti 29 členů při kteréž zvoleni byli za starostu br. Leopold Skála, za náměstka starosty Rudolf Novák, za náčelníka br. Robert Kolúch, do výboru pak zvoleni byli bratři: Doležal Luděk, Frýba Frant., König Alexander, Pospěch Josef, Pařízek Leopold, Púček Jan, Slavík Josef a Repík Filip, za náhradníky bratři Förster Ferdinand, Indruch Jos., Novák Filip a Raiskup Jan. Za dozorce účetní bratři Doležal Luděk a Pařízek Jan, za vyslance do župy bratři Skála Leopold a Novák Rudolf, za praporečníka bratři Repík Filip a Pařízek Leopold.
Výbor ustavil se ve schůzi dne 31. ledna následovně: bratr L. Pařízek za jednatele, bratr König Alexander za pokladníka, bratr Púček Jan za hospodáře.
V měsíci červenci pozbyla jednota naše br. starostu Leopolda Skálu, dále br. předsedu zábavního výboru a člena správního výboru Fr. Frýbu, rovněž vystoupil ze správního výboru br. Pospěch Jos., br. Slavík Jos. byl vyloučen, tímto správní výbor pozbyl čtyř členů na jichž místo povoláni bratři náhradníci. Za příčinou tou ovšem měla býti svolána mimořádná valná hromada, ale jelikož se členové proti tomu vyslovili, nebyla svolána.
Výbor odbýval během roku 13 poradních schůzí, v nichž se veškeré záležitosti jednoty vyřizovaly.
Členů čítá jednota koncem roku 1897 108 a sice: zakládající: 1, přispívajících 43 a činných 64, úhrnem 108 členů.
Během roku vystoupili 4 členové, přistoupilo 60 bratrů, vyškrtnuto ze seznamu 16 bratrů pro neplacení členských příspěvků a 2 členi vyloučeni pro posílání dítek do školy židoněmecké.
Jmění inventární sestává z domů, totiž místa stavebního v ceně 850 zl., dále z nářadí a jiných různých věcí v ceně 455 zl.
Během roku nezakoupeno žádné nové nářadí.
Výlety podniknuty: 1 polodenní do Veselí nad Moravou dne 23. května, celodenní do Břeclavi dne 20. června, 1 zábavný polodenní výlet na Přívoz dne 18. července, 1 polodenní výlet do Kyjova dne 12. září a 1 celodenní výlet do Strážnice dne 19. září, celkem 2 výlety celodenní a 3 polodenní, vystoupení toto je ovšem na jednotu naši velmi skrovné, kdo však zná poměry, i nahlédne, že vystoupení bylo ještě dosti časté. Mimo toho zúčastnila se jednota naše korporativně kladení základního kamene při stavbě měšťanské a obecné školy zde. Účast však mimo výlet na Přívoz byla vždy velmi skrovná, ano, dokonce jeden ohlášený výlet do Písku musel býti pro nedostatečný počet členů v kroji sešlých odvolán.
Zábavný výbor pořádal během uplynulého roku za souhlasu správního výboru 7. února šibřinky „Výlet do Cařihradu“, taneční zábavu (Na Končiny), dne 19. dubna (v pondělí velikonoční) zábavní večírek, dne 6. července přátelský večírek na oslavu Mistra Jana Husa, v říjnu hodovou zábavu, dne 31. října divadelní představení „Mlynář a jeho dítě“ a konečně dne 26. prosince „Štěpánskou zábavu“. Mimo toho pořádal správní výbor dne 26. 4. 1897 na oslavu brixenského mučedníka Karla Havlíčka Borovského přátelský večírek. Celkem pořádáno 6 zábav a 2 přátelské večírky. Účast při zábavách byla velmi četná, při přátelských večírcích, kde nejvíce dbáno duševního vzdělávání bohužel velmi slabá a jest to věru politování hodno u některých členů, že se tak okázale podobných vzdělávacích večírků straní, doufejme však, že i v tom k nápravě dojde.
V jednotě odebírají se 1 výtisk časopisu „Sokol“, 5 výtisků „Věstník Sokolský“, 4 výtisky „Svědomí“ a 4 výtisky „Sokolského sborníku“.
Bezplatně a ochotně nám uveřejňovaly veškeré zprávy jednoty se týkající slavné redakce „Lidové noviny“, „Slovan“, „Slovácké noviny“, „Hodoňan“, „Velehrad“ a „Moravské noviny“, začež jim vzdán buď velký dík.
V měsíci únoru započalo se cvičiti v domě p. Rychmana, protože místnost dřívější „Nový Svět“ žádný člen navštěvovati nechtěl pro hrubé chování jeho majitele, v měsíci září přestalo se v jednotě naší vůbec cvičiti, ač to zapotřebí nebylo, doufám, že nám příčinu bratr náčelník úplně vysvětlí, rovněž cvičení dorostu vůbec žádné není.
Podal jsem Vám tímto bratři stručný, avšak věrný nástin činnosti naší, o kteréž ponecháno Vám jest pronésti úsudek.
Ku konci pak nemohu opomenouti Vás ještě upozorniti na nastávající slavnostní dny všesokolské vůbec ohledně hromadného výletu Sokolského na Moravu bratrů z Království, který má býti ve dny 3., 4., 5. srpna t. r. do Hodslavic, rodného to kraje nesmrtelného Františka Palackého. Zajisté i jednota naše nezůstane za druhými a v počtu nejčetnějším uvítání bratrů z Čech se zúčastní.
Ku konci pak žádám Vás bratři by jste dobře uvážili zdali myšlenka sokolská ve Bzenci nabývá půdy či ne, ku porovnání tomu máte seznam členů jednoty naší a zajisté se pozastavíte nad malým počtem členů ze Bzence – celkem asi 40 – jest to číslo pro Bzenec zahanbující. Proč ze Bzence během roku minulého až na ojedinělou výjimku žádný člen se nepřihlásil, žádá bedlivého uvážení a hledati příčinu a nápravu u věci té.
Doufám bratři a žádám Vás jménem věci sokolské, by se jeden každý z Vás přičinil aspoň o získání jednoho člena Sokolu našemu, by jednota naše mohutněla a myšlenka sokolská v kraji slováckém více půdy nabývala.
Dalšímu svornému šíření myšlenky sokolské v městě našem, jakož i další činnosti jednoty bzenecké srdečné „Na zdar!“
Ve Bzenci 16. ledna 1898
Leopold Pařízek, t. č. jednatel