Zpráva správního výboru o činnosti za rok 1891
Drazí bratři!
Po skončeném správním roce klade Vám správní výbor účty ze svého dosavadního konání.
Následující zpráva poučí Vás, že jednota naše béře se stálým a pravidelným rozvojem.
Přes nepřízeň několika zdejších pánů a předsudků propracoval se náš „Sokol“ na stanovisko přední a jest dnes faktorem, který i na nepříjemných nám dosud lidech vynucuje si náležitý respekt.
Jednota naše a přátelé její mohou s uspokojením pohlížeti na uplynulý rok. Sokol bzenecký rozvíjel činnost v každém ohledu čestnou, postavil se rázem do prvního šiku národních spolků bzeneckých a osvědčil nad to ještě, že dovede zaujímati čestné místo mezi sokolskými jednotami na celé Moravě.
Jaký to rozdíl mezi naším Sokolem před dvěma lety a dnešním jeho stavem! Srdce každého upřímného vlastence zaplesati muselo nad prvním veřejným cvičením Sokola bzeneckého.
Aby takto ve vážnosti a vlivu jednota naše zůstala a působiti mohla i nadále pro blaho věci sokolské, to bude úlohou správy příští, k tomu bude muset spolupůsobiti členstvo celé.
S tím přecházím k vlastní zprávě o činnosti jednoty naší: počínám dnem 29. března 1891, na němž valná hromada za přítomnosti 17 členů povolala ku správě a řízení jednoty naší starostu br. Leopolda Skálu, jeho náměstka br. Jana Kolúcha a náčelníka br. Dr. Rud. Poláška, do výboru: br. R. Kolúcha, Fr. Gabriela, Rud. Nováka, Jana Rychmana a na jeden rok br. J. Kolmana a B. Holomka. Za náhradníky: J. Gartnera a J. Poláška. Za dozorce účetní: br. Dr. Rud. Poláška a Jul. Nováka.
Výbor měl během roku 7 řádných schůzí, i ustavil se v první schůzi dne 31. března 1891 tím způsobem, že zvoleni byli: za jednatele br. R. Kolúch, za hospodáře br. F. Gabriel, za pokladníka br. R. Novák.
Nejprvnější a nejpilnější prací nově zvoleného výboru bylo, aby z trosek jednoty sokolské vykouzlil opět spolek skutečný.
Jednota čítá dnes: 34 činných a 7 přispívajících členů – úhrnem 41 členů.
Příjem obnášel roku 1891 77,28 zl. Vydání bylo 71,97 zl.
Koncem prosince 1891 zůstalo v pokladně 5,31 zl. Jmění inventární sestává z nářadí a různých jiných věcí v ceně (ve zprávě hodnota neuvedena – pozn. přepisovatele) zl.
Výlety podniknuty: půldenní do Vracova dne 18. května 1891 (16 čl. s praporem), kamž i bratrská jednota kyjovská zavítala a veškeré vracovské spolky se výletu zúčastnily. Půldenní (13 čl. s praporem) do Uh. Ostrohu dne 9. října 1891 (tužkou připsáno datum 27. září – pozn. přepisovatele), kde „Sokol“ náš tamní „Měšťanskou besedou“ uvítán a v místnostech jejích pohoštěn byl. Přičiněním jednoty naší zřizuje se nová sokolská jednota v Uh. Ostroze.
Co jiných veřejných vystoupení se týče, zúčastnila se jednota s praporem a 13 členy dne 7. června 1891 okrskového cvičení v Hodoníně, kde cvičilo 1 družstvo zápas a skok daleký.
Slavností pražských o sletu všesokolském dne 28. a 29. června 1891 zúčastnila se naše jednota důstojně, vyslavše 11 členů s praporem, z kterýchžto 5 cvičilo cvičení prostná, 2 členové v družstvech a 1 člen závodil v oddělení nižším, obdrže čestného uznání.
Však neočekávaného úspěchu dosáhl Sokol náš dne 30. srpna 1891, kdy pořádáno první veřejné cvičení. Opakuji moji zprávu v časopise „Sokol“ ze dne 1. října 1891:
Zpráva dle „Sokola“ (v tomto listu však neuvedena – pozn. přepisovatele)
V jednotě cvičilo se od 16. dubna 1891 vždy v pondělí, čtvrtek a v sobotu od 7 – ½ 9 hod večer. Největší návštěva jevila se v červnu a červenci, kdy cvičila 2 družstva. Návštěva cvičení byla velmi četná, cvičilo nejvíce 22, nejméně 5 členů.
Starosta br. Leopold Skála propůjčil svůj dvůr za letní cvičiště, od listopadu 1891 cvičeno v sále „U Zlatého hroznu“.
Sbor cvičitelský skládal se takto:
Náčelník Dr. Rud. Polášek, cvičitel br. Adolf Šelbický a Karel Jánský, pomahatelé br. R. Kolúch, Jul. Novák, R. Suttner a J. Novák.
Citelnou ztrátu utrpěl sbor cvičitelský odchodem cvičitele br. Ant. Šelbického, avšak dostal v br. Jánském brzy náhradu. Br. Šelbický hodlá v krátkém čase trvale ve Bzenci se usaditi a zajisté každý přeje této povaze ryzé a statečné mezi námi zdaru nejlepšího.
Jednota vládne dobrým nářadím všeho druhu a obzvláštních díků zaslouží náš br. starosta Skála, který různé, krásné nářadí jednotě propůjčil.
Sbor cvičitelský pořádal na rozloučenou s cvičitelem br. Šelbickým sokolský večírek a cvičící členové zařídili zábavu silvestrovskou, která znamenitě dopadla a značný obnos do pokladny „Sokolu“ co výtěžek odveden.
V jednotě odebírají se též 4 výtisky časopisu „Sokol“.
Mnoho zdárného i užitečného vykonala jednota a dobrá jest cesta, na níž nachází se v počátcích svého probuzení.
Nechť mohutní a sílí se postupem stálým vždy více a více ku cti své, ku cti národu, ku cti městu Bzenci a ku zdaru budoucnosti svaté věci sokolské!
Na zdar!