Dražební podmínky k pronájmu mýta bzeneckého
Přepis dokumentu s ofertní nabídkou k pronájmu bzeneckého mýta z roku 1885.
Dražební podmínky k pronájmu mýta bzeneckého
- Pronajímá okresní silniční výbor Uh. Ostrožský příjem mýta na okresní silnici z Hradiště do Kyjova vedoucí na základě vysokého dvorního kanc. dekretu od 9. září 1847 čís. 29 399 na šraňcích[1] u vjezdu a výjezdu ve Bzenci, výhradou potvrzení c. k. politického úřadu na čas od 1. ledna 1886 až do 31. prosince 1888 řízením offertním[2].
- Každý nájmuchtivý nechť podá písemnou zapečetěnou a s desetiprocentním vádiem[3] podací ceny, buď v hotovosti aneb v státních obligacích dle kurzu vypočítaných, doloženou offertu k rukou předsedy silničního výboru, nejdéle do 30. října 1885 do 9. hodin před polednem. Na později podaný offert nebude ohled brán.
- Plat z mýta musí měsíčně vždy napřed u silničního výboru v Uh. Ostroze odveden býti.
- K jistotě úmluvy musí nájemník hotovost neb jistinu kaucí čtvrtého dílu jednoroční činže stojící složiti, která hned na útraty nájemníka v gruntovní knize[4] pojištěna bude.
- Dle vysokého dvorského dekretu od 9. září 1847 čís. 29 399 vyneseného tarifu a s ohledem na změny časové, nařízením změny peněz, jest nájemník oprávněn za každý kus tažného dobytka 3 krejcary, za každý kus hnaného těžkého dobytka 2 krejcary a za každý kus hnaného lehkého dobytka 1 krejcar vybírati.
- Osvobozeni od záplaty[5] mýta mají požívati ti, kteří na čes. kr. silnicích státních osvobozeni jsou.
- Všichni, kteří jedou pod mýto ve Bzenci při vjezdu k nim a zaplatí za vjezdné, jsou oprávněni v místě tom na jiném šraňku neplatiti, když se boletou[6] vykáží. Též jsou cestující osvobození od mýta zpátečního ve Bzenci, kteří takové při vjezdu zaplatili a z toho místa ještě toho samého dne a těmi samými šraňky odjíždějí.
- Poněvadž na základě výnosu bývalého c. k. krajského úřadu v Hradišti od 18. března 1848 čís. 1 161 oznámeného, vybírání a příjem mýta na silnicích z Koryčan, z Kostelce, z Milotic a Svatobořic na třetím a čtvrtém šraňku v Kyjově – městu Kyjovu samému patří, tak mají ti, kteří na těch silnicích přijdou, když na jmenovaných silnicích městské mýto zapravili a z Kyjova na uvedených mýtech do Hradiště neb do Bzence jedou, na ukázku bolety, že zaplatili městské mýto, od mýta osvobozeni býti mají.
- Když by nájemník měsíčně neplatil, tak strana oprávněná může kauci použít, jakož i na mýto bez ohledu na útraty na újmu nájemníka, mýto dát veřejně do pronájmu neb ustanovit sekvestra[7], který by důchod mýta tak dlouho k rukám svým bral pod kontrolu nájemníka, až by činže zapravena byla. Nechtěl-li by nájemník kontrolu přijat, má sekvestr právo i bez něj mýto vybírat až se dluh zapraví.
- Úmluva pronajímací vyhotoví se dvojnásobně na základě těchto výminek, však ale kolky k tomu i k protokolu má nájemník zapravit.
- Jest pevně uzavřena, že se nájemník z činže nesleví, ať důchod mýta jakákoliv nehoda potká.
- Nájmuchtivému správnému vydražiteli doručen bude tarif mýta.
- Kdyby nájemník se zdráhal dokonalou úmluvu podepsat, zastoupí místo ní zhotovený protokol licitační a oprávněná strana mýta má na vůli pachtýře přinutiti k držení aneb na útraty pachtýře znovu dát mýto do pronájmu, jeho kauci vzít za rukojemství na nedostatek činže znovu pronajaté podržet a kdyby se zase tolik utržilo, má kauce prvního pachtýře propadnout.
- Mýtní bolety, ať si mýtný sám ze svého zaopatří.
- Mají obyvatelé města Bzence a obce židovské se svými hospodářskými a obchodními povozy dle rozhodnutí c. k. okresního hejtmanství v Uh. Hradišti ze dne 10. prosince 1876 čís. 9 998 a c. k. vysokého místodržitelství 12. července 1877 č. 14 165 a vysokého moravského zemského výboru ze dne 6. listopadu 1880 č. 26 115, osvobození od mýta požívat, bez ohledu odkud potah ve vozu jest.
- Nájemník se zavazuje oba šraňky bzeneckého mýta i s domky mýtnými, které obec bzenecká postavila, od obce vzíti do nájmu, za činži domluvenou s obcí a pachtýřem na čas trvání pachtu mýta. Činže nesmí ale 80 zl. za oba domky přesáhnouti.
- Silniční výbor přidržuje sobě lhůtu čtrnáctidenní k potvrzení nájmu a může nejvíce podávajícího i bez udání důvodu odmítnouti; nájemník obdrží vádium nazpět a musí bez náhrady odstoupiti.
- Když by v běhu nájmu tyto nájemní výminky skrze všeobecné regulování mýt neb jen mýta tohoto aneb náhodou nějakou skrz osvobození od mýta vyzdvihnuté byly, přestane nájem tento a nájemník nemá právo náhradu za odstoupení žádati.
V Uherském Ostroze dne 5. října 1885.
[1] Závorách – zde myšleno místo pro výběr mýta.
[2] Podáním nabídek.
[3] Zálohou.
[4] Pozemková kniha.
[5] Zaplacení.
[6] Dokladem o zaplacení.
[7] Ustanovit vnucenou správu.