Uvedený článek pochází z roku 1980.
Bzenec – 965 let dramatické historie
Socialistická přítomnost slováckého města.
Prastará je historie našeho města, je tomu 965 let co byl Bzenec založen. Zmiňuje se o tom už kronikář Dětmar Mezibrodský, že český kníže Oldřich dobyl hradu Buzinec, spálil jej a zajal v něm 1 000 mužů. Jsou i zprávy o tom, že Bzenec se po jistou dobu stal střediskem samostatné župy a brzy získal městského práva. Za husitských válek ztratil Bzenec župní úřad a hrad na kopci nad městem byl rozbořen. Na jeho troskách byla později postavena kaple, kterou na konci druhé světové války zničili fašisté.
Jméno Bzenec, to je pro celou vlast pojem. Pojem kvalitní zeleniny, zejména okurek, chutného vína, rozsáhlých vinic na slunných stráních pod hradem, pojem nejstarších lip u nás‚ staré vinařské školy a hlavně pracujících lidí. Být v Bzenci a neokusit proslulé víno Bzeneckou lipku nebo Zlatý hrozen, to je jako být u moře a nekoupat se. Starobylá je tradice pěstování vína s ještě starším proslulým právem horenským. Svědčí o tom rozsáhlé sklepy Jihomoravských vinařských závodů jak pod pseudogotickým zámkem, tak i pod větší částí známého zámeckého parku s proslulými 900 let starými lipami, nejstaršími stromy u nás, památkově chráněnými.
Zatímco dříve převládalo v Bzenci zemědělství, dnes se město změnilo v jakési průmyslové regionální centrum s řadou závodů, v nichž nacházejí zaměstnání nejen obyvatelé města, ale i celé řady přilehlých obcí a měst. Jsou to KOVO n.p. s pestrou paletou výrobků i pro RVHP, Slovácké konzervárny, Vinařské závody, stolařské a nábytkářské družstvo Trud‚ opravny vysokozdvižných vozíků závod Desta, Řempo, Okresní průmyslový podnik, těžba stavebního a sklářského písku závodem Štěrkovny, Hodonínské cihelny s proslulou výrobou bílých cihel, sídlo třetího největšího JZD Svornost v okrese a nově vybudovaný chladírenský závod OZS. Služby a obchod zajišťuje v našem městě OPS a Jednota.
Vedle základního školství je dnes Bzenec sídlem středních škol a odborných učilišť. Je to především střední průmyslová škola konzervárenská, odborné učiliště lesnické, zahradnické a konzervárenské. Kapacita mateřských škol byla nedostačující a z těch důvodů byla zařazena do volebního programu výstavba nové mateřské školy o kapacitě 140 míst pro naše nejmladší občánky. Tato výstavba MŠ je již před dokončením a v měsíci srpnu bude předána do užívání. Značné starosti však nám přidělává stávající ZDŠ. Její havarijní situace se projednává ve vyšších NV.
O kulturu v našem městě se stará městský klub pracujících, který svou činnost soustřeďuje v budově nového kulturního domu postaveného v roce 1966, nákladem 3,5 mil. Kčs a občané na něm odpracovali přes 40 000 brigádnických hodin zdarma. Pro další vzdělávání a výchovu občanů hlavně mladých pořádá klub pracujících ve spolupráci se školskou a kulturní komisí MěstNV řadu kursů, společenskou výchovu‚ hovory s mládeží a soutěžní večery mladých, které mají již v našem městě dobrou tradici.
Volební program nezapomíná i na sportovní činnost. V poslední době bylo vybudováno několik dětských hřišť, nový fotbalový stadion s tribunou, běžecká dráha a hřiště na odbíjenou.
Závěry XV. sjezdu KSČ – plnění volebního programu se daří MěstNV spolu se čtyřiceti poslanci a pěti OV po volbách v roce 1976. V hodnocení socialistické soutěže MěstNV v okrese byl MěstNV Bzenec hodnocen za rok 1977 na II. místě a za rok 1978 na prvním místě.
Jarní a podzimní směny vyhlašovány ONV a OV NF jsou dobře zajišťovány a roční hodnota těchto směn dosahuje půl milionu Kčs a odpracuje se na 40.000 brigádnických hodin. V těchto směnách se zaměřujeme i na úpravu životního prostředí našeho města. Kilometry úprav místních komunikací, chodníků, kanalizací jsou toho důkazem. Postupně se nám daří plnit závazek k výzvě vlády ČSR a ÚV NF ČSR k ochraně a péči o zeleň jak v údržbě, tak i v nové výsadbě.
Přes všechny dobré výsledky v soutěži NV máme před sebou ještě mnoho úkolů a přání k splnění požadavků a potřeb naších obyvatel. Do konce volebního období a pro příští se zaměřujeme hlavně na podnikovou a družstevní výstavbu bytových jednotek, obnovování a rozšiřování vodovodního řádu, dokončení kanalizace se sběrným kanálem a výstavbu čistírny odpadních vod. Po několikaletém jednání máme zase naději na zavedení plynu‚ který velmi potřebujeme nejen pro podniky a závody, ale i pro obyvatele našeho města.
Pro služby a obchod je nutno řešit úpravu prodejen a výstavbu domu služeb. JZD plánuje výstavbu administrativní budovy a u závodů se počítá s výstavbou a rozšířením Osevy, Desty, Trudu a sběrných surovin.
Pro zlepšení životního prostředí plánujeme dokončení úpravy zámeckého parku, dostavbu sportovního areálu včetně vybudování koupaliště, další úpravu náměstí, místních komunikací a chodníků.
K splnění vytýčených cílů bude zapotřebí nejen finančních prostředků, ale hlavně pomoci všech naších občanů, organisací NF‚ závodů a škol‚ aby byly docíleny úspěchy při budování našeho města.