Dokumenty k využití zámku vojskem z let 1919 až 1933
Přepisy smluv, protokolů a ostatních dokumentů týkajících se využití bzeneckého zámku vojskem. Dokumenty pochází z let 1919 až 1933. Originály jsou uloženy v MZA Brno.
Protokol o předání zámku k umístění vojska ze dne 19. 5. 1919
PROTOKOL
Protokol sepsaný za příčinou odevzdání bzeneckého zámku k umístění kanceláří velitelství 8. pěšího pluku v Brně za přítomnosti pana poručíka Františka Junka, co zástupce 8. pěšího pluku, důchodního Karla Mucka a účetního Kajetána Tarische, co zástupců správy velkostatku a pana Bartoloměje Holomka, zednického mistra, co znalce.
Obsazeno: Polopatro, I. a II. poschodí, vedle stávající kuchyně místnost ku zřízení vojenské kuchyně a díl vinných sklepů pod hlavní budovou.
POPIS JEDNOTLIVÝCH MÍSTNOSTÍ, POTAŽMO VNITŘNÍHO ZAŘÍZENÍ
Hlavní vchod:
Dvoukřídlé, dubově natřené dveře, 2 železné kliky, zástrčky a štítky, klíč.
Schodiště opatřeno železným zábradlím, aluminiem natřeným s dřevěným držadlem, vedoucí do II. poschodí.
Polopatro:
Chodba nově položená linoleem, stěny bíle natřeny, signální aparát pro 12 pokojů.
Vlevo vchod do pokoje č. 18 – dveře jednoduché s výplní, dveřní obložení, vše nově bílou fermežovou barvou natřeno, 2 mosazné kliky a štítky, klíč, podlaha parketová, malba pokoje hnědá zachovalá 1 dvojité okno s okenicemi plechem pobitými, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, okno kompletní, bílá starší kachlová kamna s mosaznými dvířky a popelníkem, elektrický zvonek, baterie.
Do vedlejší místnosti č. 7 jednoduché dřevěné dveře s výplní, 2 mosazné kliky, štítky a klíč, dveře z jedné strany potažené plátnem a malované týmž vzorem jako pokoj č. 18, z druhé strany nově bílou fermežovou barvou natřené, podlaha hnědě natřena, malba pokoje modrá, zachovalá, kolem stěn táflování[1] nově bílou fermežovou barvou natřené, 2 dvojitá okna s okenicemi plechem pobitými, vše nově bílou fermežovou barvou natřeno, 6 tabulí prasklých, bílá kachlová kamna s mosaznými dvířky a popelníkem, kachlík nad dvířky prasklý, na chodbu dvoukřídlé dveře s výplní, dveřní obložení, vše bílou fermežovou barvou natřeno, 2 mosazné kliky, zástrčky, štítky, klíč.
Do vedlejšího pokoje s arkýřem jednoduché dveře s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky, štítek, klíč, z druhé strany dveře plátnem potaženy a týmž vzorkem malovány jako pokoj, malba modro – žlutá, zachovalá, podlaha hnědě natřená, kolem zdí táflování nově bílou fermežovou barvou natřené, 2 dvojitá okna s okenicemi plechem pobitými, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, 8 tabulí prasklých, starší bílá kachlová kamna s mosaznými dvířky a popelníkem.
Arkýř. Dubové dveře s 2 porcelánovými klikami, štítky, zástrčky, ve dveřích 6 tabulí, z nichž 1 je rozbitá, podlaha hnědě natřená, kolem zdí táflování bílou fermežovou barvou natřené, 5 oken jednoduchých s okenicemi plechem pobitými, vše nově bílou fermežovou barvou natřeno, veškerá okna dobrá, malba zachovalá.
Do vedlejšího pokoje č. 6 dvoukřídlé dveře s výplní bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky, štítky, klíč, podlaha hnědě natřena, malba šedá zachovalá, kolem zdí táflování nově bílou fermežovou barvou natřené, 2 jednoduchá okna s okenicemi plechem pobitými, vše nově bílou fermežovou barvou natřeno, 1 tabule prasklá, kamna železná ozdobná, dveře na chodbu vedoucí tříkřídlé, 3 mosazné kliky, zástrčky, štítky, klíč, šňůra a hruška pro elektrické zvonění.
Do arkýřového pokoje dvoukřídlé dveře s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky, zástrčky, štítky, klíč, podlaha hnědě natřena, malba pokoje modro-červeno-žlutá, zachovalá, kolem zdí táflování, nově bílou fermežovou barvou natřené, 3 okna s okenicemi plechem pobitými, vše nově bílou fermežovou barvou natřeno, starší bílá kachlová kamna s mosaznými dvířky a popelníkem, hruška a šňůra pro elektrické zvonění.
Arkýř. Dvoukřídlé dveře s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, zasklené 6 tabulemi, kompl., podlaha hnědě natřena, kolem zdí táflování, bílou fermežovou barvou nově natřené, 5 jednoduchých oken s okenicemi plechem pobitými, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, 4 tabule prasklé.
Do pokoje č. 5 dvoukřídlé s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, podlaha hnědě natřena, kolem zdí táflování, bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 jednoduchá okna s okenicemi plechem pobitými, vše nově bílou fermežovou barvou natřeno, 1 tabule prasklá, malba pokoje fialová, zachovalá kamna úplně nová – bílá porcelánová se železnými patentními dvířky a popelníkem, na chodbu dvoukřídlé dveře s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, 4 mosazné kliky, štítky, zástrčky, venkovní dveře opatřeny polstrováním, v pokoji hruška a šňůra pro elektrické zvonění.
Do sálu vedoucí dveře dvoukřídlé s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, podlaha nově položená linoleem, kolem zdí táflování nově bílou fermežovou barvou natřené, 2 okna s okenicemi plechem pobitými, vše bílou fermežovou barvou natřeno, 1 tabule prasklá, dveře na terasu vedoucí skleněné s klíčem, 1 tabule prasklá, 1 rozbitá /malý otvor/, okenice plechem pobité, bílou fermežovou barvou nově natřené, zelená kachlová kamna úplně nová se železnými dvířky a popelníkem, po stranách 4 poniklovaná dvířka, sál vybílen hlinkou, nahoře obruba, na chodbu vedou dveře č. 4 dvoukřídlé s výplní, dveřní obložení, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, knoflík pro elektrické zvonění.
Do pokoje č. 3 dvoukřídlé dveře s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, 3 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, podlaha linoleem položená, táflování kolem zdí nově bílou fermežovou barvou natřeno, 2 dvojitá okna nepoškozená s okenicemi plechem pobitými, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, hruška a šňůra pro elektrické zvonění, pokoj vybílen hlinkou, u stropu obruba, na chodbu dvoukřídlé dveře s výplní, dveřní obložení, bílou fermežovou barvou vše nově natřeno, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, kamna úplně nová bílá porcelánová se železnými patentními dvířky a popelníkem jako v pokoji č. 5.
Do arkýřového pokoje dvoukřídlé dveře s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, podlaha linoleem nově položená, táflování kolem zdí nově bílou fermežovou barvou natřené, pokoj vybílen hlinkou, nahoře obruba, 3 dvojitá okna s okenicemi plechem pobitými, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, bílá úplně nová porcelánová kamna se železnými patentními dvířky a popelníkem, po straně 2 dvoukřídlá poniklovaná dvířka, hruška a šňůra pro elektrické zvonění.
Arkýř. Podlaha položená linoleem, 5 jednoduchých oken s okenicemi plechem pobitými, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, kolem zdí táflování, nově bílou fermežovou barvou natřené.
Do pokoje č. 2, dvoje dvoukřídlá dveře s výplní, nově bílou fermežovou barvou natřené, 4 mosazné kliky, štítky a zástrčky, 2 klíče, podlaha linoleem nově položená, táflování kolem zdí nově bílou fermežovou barvou natřené, na chodbu dvoukřídlé dveře s výplní, dveřní obložení, vše nově bílou fermežovou barvou natřeno, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky a klíč, 4 jednoduchá okna s okenicemi plechem pobitými, vše nově bílou fermežovou barvou natřeno, 1 tabule prasklá, hruška a šňůra pro elektrické zvonění, pokoj hlinkou nově vybílen, nahoře obruba, zelená kachlová kamna nová se železnými poniklovanými patentními dvířky a popelníkem, po stranách 4 poniklovaná ventilační dvířka.
Arkýř. Podlaha nově položená linoleem, táflování kolem zdí nově bílou fermežovou barvou natřeno, 5 oken s okenicemi plechem pobitými, vše nově bílou fermežovou barvou natřeno.
Do vedlejší místnosti č. 16 dvojité dvoukřídlé dveře s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, 4 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, podlaha nově položená linoleem, pokoj vybílen hlinkou, 1 jednoduché dvoukřídlé okno s okenicí plechem pobitou, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno. V pokoji otvor, kde se nachází vytahovadlo opatřené dřevěným šalováním v podobě skříně, bílou fermežovou barvou nově natřeno, s dvířky a mosaznou klikou, vytahovadlo v úplném pořádku, 1 jednoduché dveře s výplní bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky a štítky.
Z chodby vchod do č. 1 – koupelna – jednoduché dveře s výplní, dveřní obložení, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, 2 mosazné kliky, štítky a klíč, na podlaze nové linoleum, stěny do polovice šedou olejovou barvou natřeny, 1 okno s okenicí plechem pobitou, vše bílou olejovou barvou natřeno, zazděné umyvadlo se zařízením pro teplou a studenou vodu, zrcadlo úplně zachovalé, sprcha pro teplou a studenou vodu teploměrem opatřená, closet se splachovačem, u stropu 2 reservoiry plechové, šedě natřené.
Vedle záchod – jednoduché dveře s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené, jakož i dveřní obložení, 2 mosazné kliky, štítky, klíč, podlaha nově linoleem položená, closet se splachovačem.
Celková plocha linolea – 307,90 m²
Na odpočívadle před I. poschodím nálevka na vodu s mosaznou pípou, dále reservoir na vodu.
Dveře na terasu dřevěné, žlutě natřené s výplní, 3 okna, 2 tabule prasklé.
I. poschodí
Chodba – prkenná podlaha, signální aparát pro 12 pokojů.
Vlevo místnost č. 14, obložené jednoduché dveře s výplní, bílou fermežovou barvou natřené, 2 mosazné kliky, štítky, klíč, knoflík pro elektrické zvonění, parkety, jedno jednoduché okno s okenicí, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, železná kamna „Fortuna 31“ kompletní s podložkou, plechové chránítko, klíč, pokoj vybílen.
Vchod z chodby do místnosti č. 15, dveřní obložení, dvoukřídlé dveře s výplní, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, 2 mosazné kliky, štítky a zástrčky, klíč, táflování kolem zdí bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 okna jednoduchá s dřevěnými bílou fermežovou barvou natřenými okenicemi, 1 tabule s malým otvorem, železná kamna „Fortuna 33“, ulomený klíč 22, pokoj vybílen, žlutá obruba.
Do vedlejší místnosti dvoje jednoduché dveře s výplní, nově bílou fermežovou barvou natřené, 4 mosazné kliky, klíč, kolem stěn táflování bílou fermežovou barvou natřené, parkety, 2 jednoduchá okna s dřevěnými okenicemi, vše bílou fermežovou barvou natřeno, 1 tabule prasklá, bílá kachlová kamna nová se železnými dvířky a popelníkem, 2 poniklovaná dvojitá dvířka.
Arkýř. Dvoukřídlé dveře s výplní bílou fermežovou barvou nově natřené, zástrčky, štítky, 2 mosazné kliky a klíč, dveře zaskleny 6 tabulemi, podlaha parketová, kolem stěn táflování bílou fermežovou barvou nově natřené, 5 oken jednoduchých s okenicemi, vše bílou fermežovou barvou natřeno, 1 tabule prasklá, 1 opravovaná.
Do vedlejší místnosti dvoukřídlé dveře s výplní bílou fermežovou barvou natřené, 2 mosazné kliky, zástrčky a štítky, 2 jednoduchá okna s okenicemi bílou fermežovou barvou natřené, 1 tabule prasklá, dveře na chodbu třídílné, 3 kliky, 1 klíč, dveře bílou fermežovou barvou nově natřeny, železná ozdobná kamna kompletní s plechovým chránítkem, knoflík pro elektrické zvonění, místnost bíle natřena se žlutou obrubou.
Do místnosti č. 10 dvoukřídlé dveře s výplní bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, podlaha parketová, kolem stěn táflování nově bílou fermežovou barvou natřené, 3 jednoduchá okna s okenicemi, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, 2 tabule prasklé, hruška a šňůra pro elektrické zvonění, kamna bílá kachlová se železnými patentními dvířky a dvoje poniklovaná dvířka dvojitá, místnost bílená hlinkou.
Arkýř. Do arkýře dvoukřídlé zasklené dveře bílou fermežovou barvou nově natřené, tabule dobré, 2 mosazné kliky, zástrčky a štítky, klíč, parkety, kolem zdí táflování bílou fermežovou barvou nově natřené, 5 oken s okenicemi, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, okna v dobrém stavu.
Do místnosti č. 11 dvoukřídlé dveře s výplní bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky, štítky a zástrčky, klíč, parkety, kolem stěn táflování bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 okna jednoduchá s okenicemi, vše bílou fermežovou barvou natřeno, 1 tabule prasklá, pokoj bílou hlinkou se zeleno-žlutou obrubou u vrchu, malá železná kamna „King 11“ s chránítkem a plechovou podložkou, hruška a šňůra pro elektrické zvonění, dveře na chodbu dvoukřídlé s výplní, dveřní obložení, vše bílou fermežovou barvou nově natřeno, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč.
Do vedlejší místnosti dvoukřídlé dveře s výplní bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, prkenná podlaha, 2 okna jednoduchá s okenicemi bílou fermežovou barvou natřené, kolem stěn táflování bílou fermežovou barvou natřené, místnost omítaná, na chodbu dvoukřídlé dveře s výplní bílou fermežovou barvou natřené, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčka, klíč.
Do vedlejší místnosti č. 12 dvoukřídlé dveře s výplní, bílou fermežovou barvou nově natřené se 2 mosaznými klikami, štítky a zástrčkami a klíčem, podlaha bez parket, kolem stěn táflování bílou fermežovou barvou nově natřené, 2 okna s okenicemi vše bílou fermežovou barvou natřeno, 1 tabule spravovaná, pokoj bílený, dveře na chodbu vedoucí dvoukřídlé s výplní bílou fermežovou barvou natřené, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky a klíč, železná kamna „Fortuna 33“ s klíčem, podstavcem a chránítkem. Dveře do archivu dvoukřídlé s výplní bílou fermežovou barvou natřené s mosaznou klikou a štítkem – uzamčené.
Z chodby do místnosti č. 13 – jedny dvoukřídlé dveře s výplní bílou fermežovou barvou natřené, jakož i obložení, mosazná klika a štítek – uzamčeno.
Vedlejší místnost taktéž dveře z chodby jednoduché, dveřní obložení, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, parketová podlaha, 2 dvojitá okna s okenicemi, vše bílou fermežovou barvou natřeno, 1 tabule rozbitá, místnost bílená.
Vedle záchod: jednoduché dveře s výplní bílou fermežovou barvou natřené, 2 mosazné kliky, štítky, klíč, closet a nádržka na vodu.
Mezi I. a II. poschodím na odpočívadle dřevěná bariéra černě natřená, 3 okna jednoduchá. 1 tabule prasklá.
II. poschodí
Chodba s dřevěnou podlahou bez parket.
Jedna místnost pod schody na půdu bez dveří a prázdná.
Vchod na půdu – jednoduché dveře s mosaznou klikou uzavřené.
Třetí dveře dvoukřídlé s výplní, dveřní obložení bíle natřené, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, podlaha bez parket, 2 jednoduchá okna kompletní, místnost nebílená.
Do vedlejší místnosti jednoduché dveře s výplní bíle natřené, z jedné strany bez kliky a klíče, podlaha – popraskané parkety, 2 okna jednoduchá, bíle natřená, 1 tabule prasklá, místnost nebílena.
Arkýř – špatné parkety, 5 oken – 3 tabule chybí.
Do vedlejší místnosti jednoduché dveře s výplní bíle natřené se 2 mosaznými klikami, štítky, zástrčky a klíčem, 2 okna kompletní, bíle natřená, místnost nebílená, podlaha bez parket, na chodbu tříkřídlé dveře s 3 klikami, štítky, zástrčky, klíč.
Do vedlejší místnosti dvoukřídlé dveře s mosaznými klikami a klíčem, štítky, zástrčky, podlaha bez parket, 3 okna kompletní bíle natřená, místnost nebílená. Výklenek ve zdi bez futra a dveří.
Arkýř. Špatné parkety, 5 oken bílé natřených, 2 tabule prasklé, místnost nebílena.
Do další místnosti dvoukřídlé dveře s výplní bíle natřené, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč, podlaha bez parket, 2 jednoduchá okna bíle natřená, kompletní, místnost nebílena, na chodbu dvoukřídlé dveře s výplní, dveřní obložení, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč.
Do sálu dvoukřídlé dveře s výplní bíle natřené, 2 mosazné kliky bez klíče, štítky, zástrčky, podlaha – špatné parkety, 5 oken kompletních bíle natřených, místnost nebílena, na chodbu dvoukřídlé dveře s výplní, dveřní obložení, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč.
Do vedlejší místnosti ze sálu dvoukřídlé dveře s výplní, 2 mosazné kliky, klíč, štítky, zástrčky, podlaha bez parket, 2 okna kompletní bíle natřená, místnost nebílená, na chodbu dvojité dveře s výplní, dveřní obložení, 2 mosazné kliky, štítky, zástrčky, klíč.
Do vedlejší místnosti dvoukřídlé dveře s výplní bílé natřené se 2 mosaznými klikami, štítky, zástrčky, klíč, podlaha bez parket, 3 okna kompletní bíle natřená, místnost nebílená.
V arkýři částečně vytrhané parkety, 5 oken bíle natřených, 1 tabule chybí, nebíleno.
Do vedlejší místnosti dvoukřídlé dveře bíle natřené se 2 mosaznými klikami, štítky, zástrčky, místnost nebílena, špatné parkety, 3 okna kompletní bíle natřená, na chodbu dvoukřídlé dveře se 2 mosaznými klikami.
V arkýři podlaha parketová – špatná, 5 oken, 3 tabule prasklé, nebíleno.
Od schodiště vpravo třetí dveře, jednoduché s výplní a 2 mosaznými klikami, štítky, klíčem, podlaha bez parket, 1 okno kompletní bíle natřené, místnost nebílena.
Vedlejší místnost – vchod z chodby, jednoduché dveře s výplní, dveřní obložení, 2 mosazné kliky, štítky, klíč, podlaha prkenná, 2 jednoduchá okna, 1 tabule prasklá.
Vedle záchod, dveře jednoduché bíle natřené s výplní, dveřní obložení, 2 mosazné kliky, nezařízený.
Ostatní:
Do místnosti, kde se má zříditi kuchyně, jednoduché hnědě natřené dveře se 4 tabulemi, 2 prasklé, dělenou železnou mříží opatřené. Podlaha betonová. Do kuchyně jednoduché dveře s výplní, železnou klikou, štítkem a klíčem. Dveře uzamčené.
Na chodbu ke sklepu jednoduché bílé natřené skleněné dveře s 6 tabulemi, 1 prasklá.
Vytahovadlo do I. poschodí zabedněné, bíle natřené s mosaznou klikou.
Vchod na chodbu ke sklepu dvoukřídlé dveře skleněné o 12 tabulích, z nichž 2 tabule prasklé, 2 dřevěné.
Vchod do sklepa dvoukřídlové dveře hnědě natřené s klíčem.
Skončeno a podepsáno ve Bzenci dne 19. května 1919.
Doplněk ku předchozímu protokolu ze dne 19. května 1919
Do místnosti, kde se nalézá vytahovadlo, hnědě natřené dveře jednoduché se 4 tabulemi, z nichž jsou 2 prasklé, železnou mříží opatřené, 2 mosazné kliky, štítky, klíč. Schody betonové, podlaha rovněž. Vlevo umístěno vytahovadlo do I. poschodí, neporušené, zabedněné, bíle natřené s mosaznou klikou; 2 komínová dvířka.
Vpravo jednoduché dveře s výplní, železnou klikou, štítkem, klíčem opatřené, bíle natřené, vedoucí do zámecké kuchyně. Podlaha dlaždice, 2 jednoduchá okna, bíle natřená, zamřížovaná, 24 tabulí, z nichž 6 prasklých, pod každým oknem 2 prkna bíle natřená, 1 mušle na výlev vody se 2 mosaznými kohoutky, místnost vybílena, ve zdi umístěny 3 skříně bíle natřené, v každé 5 prkének bíle natřených, dveře u dvou skříní dvoukřídlé s výplní, zámkem a klíčem opatřené. Jedna skříň – dolní polovice s výplní, horní zasklena 4 tabulemi, z nichž jedna prasklá, v rohu malý otvor. Skříně opatřeny jsou závěry a zastrkovadly. Sporák – bílý kachlový, 8 ploten se 2 otvory o 6 kolečkách. Sporák železně montován se železným chránítkem, mříže na ohřívání talířů s přidržovadlem, 3 malá dvířka ku čištění kamen, nahoře též 1 malá železná dvířka, 3 železné trouby s uzávěry, kompletní, úplně nové, měděný kotlík s mosaznou pípou. Postranně pod sporákem umístěna trouba se zastrkovacími dvířky. Zepředu topení – dvířka železná, kompletní, popelník, u všech dvířek mosazná otevíradla. V kamnech nalézají se roury ku ohřívání vody pro koupelnu; roury však jsou poškozeny a nedá se sporáku bez opravy používati. V místnosti 4 komínová dvířka.
Na sklepní chodbu jednoduché dveře s výplní, 2 železnými klikami, štítky, klíčem, chodba betonová, místnost vybílena, 4 železná dvířka komínová.
Z chodby vlevo zasklené dveře, bíle natřené o 6 tabulích, 1 tabule prasklá, se 2 železnými klikami, štítky, klíčem, vedoucí do místnosti s vytahovadlem již na začátku popsané.
Do spižírny vedou z chodby jednoduché dveře bíle natřené s výplní, horní 2 tabule nezasklené, zamřížované, 2 železné kliky. Podlaha betonová, místnost vybílená, 1 okno jednoduché o 12 tabulích, z nichž jsou 4 prasklé, 1 rozbitá. Z obou stran umístěny jsou dřevěné police o třech prknech nenatřené.
Další jednoduché dveře s výplní – na záchod, bez kliky s klíčem, closet – hliněná emailová mušle s prkénkem a splachovačem.
Dveře na zámeckou chodbu a do sklepa již v protokolu popsané.
Do prodloužené chodby vedou jednoduché staré dveře o 2 skleněných a 4 dřevěných tabulích, 2 železné kliky, klíč, cihlová podlaha, 4 komínová dvířka.
Vlevo 2 dveřní otvory s obložením, při jednom otvoru do 2/3 dveře prkenné s klíčem a zastrkovačem. Místnost staře bílena, podlaha částečně betonová, částečně prkenná, 2 dvoukřídlá okna o 12 tabulích, z nichž jsou 3 prasklé. Schody betonové, zachovalé, dveře podobné jako v místnosti, kde se nachází vytahovadlo.
Do vinného sklepa pod hlavní budovou vede 10 kamenných schodů, sklep betonovaný.
Sklepní místnosti mohou se výhradně používati ku uschování potravin, s vyloučením benzinu, karbolinu, lisolu, petroleje a jiných smrdutých a dezinfekčních látek, poněvadž by jmenované místnosti načichly a navždy se zkazily. Víno nalézající se v sousedních spojených sklepích by taktéž zkáze podlehlo.
Bzenec, 27. května 1919
Za podpisu Františka Junka, co zástupce 8. pěšího pluku, důchodního Karla Mucka a účetního Kajetána Tarische, co zástupců správy velkostatku a pana Bartoloměje Holomka, zednického mistra, co znalce.
[1] dřevěné obložení
Protokol k jednání o stanovení nájemní ceny za zabrané prostory vojskem ze dne 1. června 1920.
Protokol sepsaný dne 1. června 1920 ve městě Bzenci.
Předmětem jest komisionelní jednání za účelem zabrání místností v zámku v Bzenci dle § 19. zák. o vál. úkonech ku přípisu zem. voj. vel. v Brně ze dne 3. 5. 1920 čís. 24 379/II.
Výměrem okresní politické správy v Uh. Hradišti ze dne 22. 5. 1920 čís. 9 298 stanoveno na místě samém komisionelní šetření smíšenou komisí, k níž pozváni:
- ředitel velkostatku Strážnice a Bzence na Moravě ve Strážnici;
- zástupce čs. zem. voj. stav. řed. v Brně;
- zástupce čs. zem. voj. vel. v Brně;
- zástupce pol. správy ve Bzenci;
- zástupce správ. komise pol. správy ve Bzenci jako správce komise;
- zástupce čs. pol. voj. zdravotní stanice;
- zástupce berní správy v Uh. Hradišti.
Jednání dnešního se účastnili:
- Antonín Jahůdka, okresní komisař jako zástupce okres. pol. správy v Uh. Hradišti (předseda komise);
- Karel Velgo, berní správce v Uherském Hradišti za berní správu;
- kapitán st. služby Stavinoha Eduard, za čs. zem. voj. vos. stav. řed. v Brně;
- major PhMr. Vít Bartoš za správ. komisi pol. zdrav. sklad. a posád. velitelství ve Bzenci;
- Vojáček Ludvík, člen spr. komise ve Bzenci za městskou obec Bzenec;
- Richard Haschke, správce velkostatku za řed. velkostatku;
- Karel Muk, důchodní velkostatku;
- poručík Studnička Hynek za čs. voj. správu budov ve Bzenci.
Zámecké budovy užívá se:
- od 10. 1. 1920 pro účely telefonního skladiště čs. zemského velitelství Brno pro Slovensko.
- od 26. 3. 1920 pro účely polního zdravotního skladiště.
S přesídlením zdravotního skladiště započato 19. 2. 1920.
Při dnešním jednání prohlédnuty byly komisionelně jednotlivé místnosti, a to: v přízemí a v obou patrech zámecké budovy, pak sklepy, skleník a kůlna (dřívější to lisovna).
Od přesného zjišťování stavu jednotlivých místností bylo po dohodě se zástupci majitele budovy upuštěno, z důvodů, že místnosti jsou pro účely vojenské již po delší dobu používány a podrobný jich stav zjištěn byl protokolem ze dne 7. 11. 1919, resp. 18. 3. 1920.
Opisy protokolů těch jsou připojeny. Podotýká se, že místnosti zabrány byly 19. května 1919 pro účely vojenské a vráceny 7. 11. 1919 – přiznána majiteli čs. vojenskou správou náhrada za poškození v obnose 5 000 K, přičemž dle návrhu zemského velitelství stav. řed. v Brně měly býti opravy provedeny ve vlastní režii čs. voj. správy; ani výplata náhrady, ani oprava ve vl. režii dosud provedena nebyla. Jednak, že byla zimní doba, jednak že místnosti již v lednu 1920 znovu pro voj. účely byly zabrány. Předání smíšenou komisí stalo se dne 5. srpna 1919 dle protokolu, jehož opis jest připojen.
Zabrání vztahuje se na sklepy pod hlavní budovou, na všechny místnosti v přízemí (kuchyň atd.), polopatra, prvního patra vyjma archivní místnosti; v druhém patře zabrány jsou: místnost nalevo od velkého sálu (označená dnes č. 46) a napravo od schodiště vedle záchodu 2 místnosti (označené dnes č. 40 a 41). Zabrání vztahuje se také na místnost nazvanou v protokole lisovna a na skleník.
Smíšená komise usnáší se jednomyslně, že nepřiznává se náhrada za používání místností, vzhledem k tomu, že jedná se o budovu prázdnou, která nenese sama o sobě výtěžku.
Jak zjištěno, prodal tuto budovu dřívější majitel Wertheim Freudenberg v roce 1917 nynějšímu majiteli Antonínu Magnisovi, majiteli velkostatku ve Strážnici, a jest budova od r. 1917 neobydlena; nadto není v II. patře zcela dohotovena. Dřívější majitelka měla budovu až na II. patro sice zařízenu, zde však nebydlela. Odstěhováním nábytku protáhlo se úplné vyklízení zámku do r. 1918.
Vzhledem k zamítavému stanovisku smíšené komise bylo upuštěno od zjišťování nájemné hodnoty zabraných místností. Přítomní zástupci velkostatku prohlašují, že nemají plné moci k závaznému vyjádření se a vyhrazují si, aby protokol zaslán byl řed. velkostatku ku sdělení stanoviska majitelova.
Skončeno a podepsáno:
Jahůdka, okresní komisař
Karel Velgo, berní správce
Studnička, správce budov
Stavinoha Eduard
PhMr. Bartoš V.
Vojáček Ludvík, člen správní komise města Bzence
Richard Haschke, správce velkostatku
K. Muk, důchodní
Za pravost opisu: Jahůdka, okresní komisař
Protokol o šetření ohledně zabrání zámku Ministerstvem národní obrany ze dne 22. 2. 1923.
Protokol sepsaný od zemské správy politické v Brně dne 22. února 1923 v obci Bzenci za přítomnosti podepsaných.
Předmětem jest šetření ve smyslu zákona ze dne 12. srpna 1921 č. 304 sb. z. a n. na řízení výnosem ministerstva veřejných prací ze dne 6. února 1923 č. 5131 stran zabrání zámku číslo popisné 17 s příslušenstvím a skleníku v zámeckém parku (parcela č. 59) ve Bzenci pro ministerstvo národní obrany.
Komise sešla se v ustanovený den na místě samém.
Dostavili se:
- za Ministerstvo národní obrany: štábní kpt. Alois Janík;
- za Zemské vojenské velitelství v Brně: štábní kpt. Ant. Kundera;
- za správu lékárnického skladiště: podplukovník Kadláč;
- za Zemskou politickou správu v Brně: místodržitelský rada a vrchní stavební rada Fischer;
- za Okresní politickou správu v Uh. Hradišti: okresní komisař Dr. Josef Polák;
- za Státní památkový úřad v Brně: architekt Dufka;
- za vlastníka budovy Antonína hraběte Magnise: vrchní lesní rada Hrdlička;
- za obec Bzenec: starosta Josef Bunža;
- za majitele tzv. Slováckého mlýna: pan Jan Švéda.
Komise prohlédla nejdříve budovu zámku čp. 17 a skleník v zámeckém parku a shledala toto:
Zámek bzenecký leží v parku a obklopen jest ohradní zdí, která na východní straně (obrácené k městu) opatřena jest hlavním vstupem do zámeckého nádvoří, které tvoří jednak vlastní zámek, položený k hlavní ose nádvořní a budovy pro příslušenství, které uzavírají nádvoří z levé a pravé strany.
Vlastní zámek pochází z poloviny minulého století. Jest to stavba obdélníkového půdorysu s dispozicí hovící účelům zámeckým.
Podjezdem vejde se na hlavní schodiště, které vede jednak do I. a II. patra, jednak do sklepa. Prostředkem budovy veda chodba, ze které jsou přístupy do jednotlivých místností. Téměř všechny přímo. Místnosti rohové opatřeny jsou prostory věžními. Budova tato nebyla asi původně zcela dohotovena dle zamýšlených plánů k účelům rezidenčním, neboť pouze místnosti přízemní a některé v prvém patře jeví dokonalejší výpravu, kdežto u ostatních vyskytují se pouze obyčejné podlahy, dveře jen z částí okované a výprava provizorní. Na půdě ve vazbě zřízeny jsou rovněž některé místnosti spojené otvory mezi sebou, jejichž původní účel jest neznámý. Pod celou budovou nachází se sklepy, a sice: od části západní leží velmi prostorný a vysoký sklep opatřený dobrou dlažbou a s postačujícím osvětlením, mimo toho přičleněny jsou k tomuto sklepy menší.
Prohlídkou bylo zjištěno, že celý zámek slouží za skladiště vojenského zdravotního materiálu, až na jednu místnost, ve které se nachází archiv. Tak uloženy jsou na půdách předměty větších rozměrů volně a nahromaděně a v patrech pak deponován jest materiál převážně do dřevěných lešení. Ve sklepě nakupeno jest množství materiálu – mezi tím i olejů minerálních jako benzínu, etheru atd.
Nápadno jest, že hlavně půdní místnosti jsou ve stavu stavebně velmi chatrném, neboť schází zde již na mnoha místech bednění stropní s rákosovou omítkou, které na jiných místech jest ještě zachováno. Stropy nad druhým patrem jeví velmi mnoho trhlin, svědčících o tom, že zatížení na půdě jest neúměrné stropní konstrukci.
Rovněž bylo zjištěno nejen v druhém, ale i v prvém patře, že zdivo na všech stranách vykazuje četné trhliny dosti povážlivého tvaru a velikosti a dále, že stropy nad prvním patrem jsou prohnuté a ze spodní strany silně rozpukané.
Přízemní místnosti jsou zachovalejší, asi z té příčiny, že uložené tam předměty spočívají na sklepních klenbách.
Konstatováno, že rozpnutí jednotlivých místností jest velmi značné a měří často přes 7 m, mimo toho nebylo možno konstatovati bez otevření stropů způsob uložení trámů, neboť hlavně na straně jižní nevyskytuje se žádných středních zdí dostatečně dimenzovaných. Také ostatní zdi jsou v rozměrech poměrně slabých a dostačujících právě tak pro účely rezidenční či správní, ale nevhodné pro účely skladovací.
Povážlivý stav vykazuje hlavní schodiště, neboť jest konstruováno co samonosné a to ještě z méně dobrého pískovce. Majitelé zámku vycítili to a podepřeli, vlastně ztužili okraj schodů jakousi dřevěnou konstrukcí, která však nevyhovuje a nosnost schodů nezvyšuje.
Nutno prohlásiti, že stávající schodiště neposkytuje žádoucí bezpečnost pro transport materiálů v zámku uložených a že není vyloučené nebezpečí prolomením těchto schodů. Dále nutno konstatovati, že zatížení stropů nad prvním patrem, druhým patrem i přízemím jest příliš veliké, jak o tom svědčí průhyb a trhliny stropů, jakož i trhliny zdiva a bylo by možno pro příště použíti těchto místností za skladiště jedině s tou podmínkou, když by ohledáním stropů a zdiva zjistilo se, že skýtají tyto jistou bezpečnost a vyměřeno bylo výpočtem do jaké míry by se stropy mohly zatížiti.
Jedině přízemní místnosti jsou způsobilé pro použití za skladiště, rovněž sklepy jsou za skladiště způsobilé.
Jelikož ve sklepích deponuje se také benzín a ether v množství značnějším a tyto místnosti neodpovídají příslušným zákonným předpisům, třeba postarati se o volnější umístění tohoto materiálu.
V budově před zámkem položené k severu, nachází se přízemní místnost používaná za dílnu strojařskou a zámečnickou, vedlejší pak místnost za niklovnu. Obě tyto místnosti dotyčným účelům vyhovují.
V parku postaven mimoto skleník, pocházející asi z prvé polovice předešlého století. Týž nachází se však ve stavu velmi sešlém a používán jest toho času jakož skladiště zmíněného zdravotního oddělení.
Dlužno konstatovati, že rozsáhlý park vyžaduje zahradnických dílen a skleníku, aby mohl býti alespoň v potřebné míře udržován a jelikož jiných vhodných objektů zde není, jeví se býti v používání tohoto skleníku ku potřebám parku a zahrad nutným.
Zástupce MNO a ZVV v Brně tedy prohlašují, že používají všech místností v hlavní zámecké budově s výjimkou archivní místnosti, pak dvou místností přízemních v nádvořní severní budovy pro účely voj. lékárnického skladiště a sice na základě zákona o válečných úkonech. Poněvadž pro takové skladiště v přítomné době nelze nalézti žádného jiného vhodného objektu, trvá vojenská správa na záboru těchto místností, jakož i jako jejich doplňku – budovy tzv. slováckého mlýna.
Komise zjišťuje, že všechny popsané místnosti, pokud jich jest používáno pro lékárnické skladiště nejsou dle významu § 1 cit. zák. ze záboru vyňaty, poněvadž ani neslouží trvale správě panství, nebo hospodářskému celku, ani nejsou jediným trvalé bytem vlastníka budovy.
Ostatní vylučovací důvody ve smyslu tohoto zákona nepřicházejí v úvahu.
Zástupcem majitele budovy byla při tomto jednání komise výslovně upozorněna na ustanovení § 4, odst. I. tohoto zákona stran zákazu volné dispozice bez souhlasu ministerstva veř. prací.
Zástupce majitele budovy také předkládá písemné prohlášení doplněné opisem ujednání s Lad. Pospíšilem, centrálním ředitelem pozemkové banky v Praze stran prodeje ze dne 20. června 1922 a žádá, aby toto písemné prohlášení stalo se částí tohoto protokolu.
K doplnění tohoto svého písemného prohlášení podotýká zástupce majitele domu, že vytknuté stavební vady na zámecké budově povstaly až používáním jejím vojenskou správou počínaje rokem 1918 po převratu.
Pro zamýšlený zábor přicházela by v úvahu tudíž hlavní zámecká budova s výjimkou archivní místnosti, pak místnost v severním nádvorním křídle používaná za dílny. Ze záboru bylo by potřeba vyňati tudíž celý zámecký park včetně skleníku, jehož majitel potřebuje ku provozování zahradnictví a zelinářství, pak celou jižní nádvorní budovu.
Zástupce státního památkového úřadu prohlašuje:
Na zámecké budově vystavěné na místě bývalého zámku, jež nemá umělecké a historické ceny, nemá památkový úřad zájmu.
Pokud se týče parku barokní dispozice, jako přírodní památky a podstatné součásti obrazů osady je nutno, aby byl udržován v dochované podobě, šetřeno bylo zelených ploch, rybníčků a vodních kanálů, stromoví – zejména starých líp a umělecky cenných figurálních plastik a váz. V zájmu ochrany parku před poškozováním, třeba odděliti park od budov zámeckých dokud bude využíván vojenskou správou a vrátiti skleník nutný k obhospodařování zahrad a udržování parku nynějšímu majiteli.
Zástupce zemského vojenského velitelství prohlašuje, že vzhledem na zánik zákona o válečných úkonech dnem 28. 2. 1923 bude nutno provésti začátkem března formální komisionelní předání resp. převzetí budovy a konstatovati všechny během užívání povstalé škody.
Skončeno, přečteno a podepsáno.
Protokol o převzetí zámku a zjištění jeho stavu k 1. březnu 1923
Protokol sepsaný dne 18. května 1923 ve Bzenci na základě výnosu MNO čj. 615.046/42 ze dne 16. dubna 1923.
Předmět:
Formální převzetí zámku a zjištění stavu ke dni 1. března 1923, zjištění zvláštních úprav, aby budova vyhovovala po stránce stavební jako skladiště a ku konci dohoda ohledně dalšího nájemného.
Přítomni:
- za majitele velkostatku Ant. Magnise: Karel Schornböck, nadlesní,
- za ZVV intendance: štábní kpt. int. Ant. Kundera,
- za stavební ředitel. ZVV v Brně: npor. st. sl. Jaromír Gross,
- za posádkové velitelství ve Bzenci: kpt. Karel Sýkora,
- za zdravotní skladiště č. 3 ve Bzenci: pplk. PhMr. Jos. Kadláč, kpt. PhMr. Jar. Marášek, účetní rotm. Václav Klimpl,
- za správu budov č. 23: rotm. František Dubina.
A. Stav budovy:
Zámecká budova ve Bzenci byla zevrubně komisionálně prohlédnuta a konstatováno:
Zámek stavěn podle informací asi v roce 1860 ve slohu novogotickém. Zdivo jest z pálených cihel, částečně omítané. Okna a vchody zvenčí obloženy kamennými deskami.
Okna v celé budově jsou jednoduchá a vzhledem na stáří poměrně zachovalá v rozměru 140/220. Okenní rámy jsou však ve stavu špatnějším. Schodiště z přízemí do pater je samonosné a dvouramenné. Jest pískovcové a ve stavu velmi špatném.
Jednotlivé stupně jsou vyšlapány, zábradlí v přízemí poškozeno a jednotlivé tyče vylámány. K zabezpečení byla volná ramena schodiště podložena dřevěnými trámy. Opatření toto valně nevyhovuje a nosnost nezvyšuje. Celkový stav schodiště jest povážlivý.
- Sklepy: jsou v dobrém stavu a zdravotní skladiště používá pouze jednu část. Sklepy jsou klenuty z cihel a osvětlené malými, úzkými okénky. Schody do nadsklepí jsou kamenné a odtud do sklepa cihelné. Stav těchto je velmi špatný. Omítka na schodišti poškozena a odpadává.
- Přízemí: Místnosti v přízemí jsou poměrně v dobrém stavu. V některých místnostech a na chodbě jest podlaha krytá linoleem. Podlahy jsou parketové a částečně poškozené.
- poschodí: Stropy následkem lehké konstrukce nesnesou značnějšího zatížení. Stropy na jednotlivých místech jsou zdravotním materiálem tak zatíženy, že omítka kolem zdí praská a jeví značné trhliny. Některé místnosti se používají jako kanceláře, některé jako skladiště. Parkety v místnostech jsou poškozeny. Dveře jsou neúplně okované. Špatně doléhají a v místech jsou poškozeny.
- poschodí: Podlahy jsou značně poškozené. V místnostech č. 42, 44, 46 a 48 a v arkýřích je podlaha prohnuta, okna vesměs špatná.
- Půda: Na půdu vedou dřevěné schody a jest rozdělena na 2 patra. Spodní mělo orákosovanou a trámovou konstrukci a mělo sloužiti za obytné místnosti. Orákosování jest strženo a zbývají jen trámy a bednění. Některé dveře jsou úplně vybořeny a zárubně chybí. Zbývající dveře jsou poškozeny a zámky většinou vytrhány. Ve zdech, které jsou rovněž poškozeny, jsou trhliny. Některá okenní křídla jsou tak prohnilá až se rozpadávají. Krov jest úplně zachovalý a dřevo zdravé.
- Ve vedlejší budově před zámkem (k severu) nachází se v přízemí místnost používána za dílnu nástrojářskou a zámečnickou, vedlejší pak místnost za niklovnu. Obě tyto místnosti dotyčným účelům vyhovují.
- V parku postaven jest skleník pocházející asi z prvé polovice předešlého století, týž nachází se však ve stavu velmi špatném a používán jest toho času jako skladiště na bedny.
- Konstatováno bylo zároveň, že ve sklepě zámku jest deponováno větší množství hořlavin, což zákonným předpisům neodpovídá.
Zámek následkem lehké konstrukce stropní se k trvalému ubytování vojska a speciálně jako skladiště méně hodí.
Schodiště jest k účelům vojenským naprosto nezpůsobilé. V každé místnosti jsou nad dveřmi a okny trhliny, což jest důkazem přetížení stropů.
Detailní stav v jednotlivých místnostech zajistí správa budov číslo 23 ihned a učiní zvláštní dodatek nájemní smlouvy.
Zástupci velkostatku pokládají toto formální převzetí jako interní věc vojenské správy a prohlašují, že předání budov svého času majiteli může se provádět jedině na základě protokolů ze dne 19. května 1919 i s doplňkem ze dne 27. května 1919, dále podle protokolu ze dne 16. února 1921 a 26. května 1922. Škody budou při konečném předávání znovu zjištěny a oceněny. Z konečného obnosu bude částka za škody zjištěné dne 29. a 30. března 1923 odečtena. Předpoklad je, že bude náhrada za škody schválena a zapravena.
B. Zvláštní úpravy budovy, aby byla pro skladiště použitelná:
Viz příloha I.
C. Nájemné podmínky pro zámek s příslušenstvím i s vedlejšími budovami:
Viz příloha II.
Skončeno a podepsáno ve Bzenci, dne 18. května 1923.
Příloha číslo 2:
Protokol sepsaný dne 18. května 1923 ve Bzenci jako dodatek k jednání.
Předmět:
Upravení poměru užívání zámku říšského hraběte Antonína Magnise, dosud používaného na základě §19 zák. o válečných úkonech z roku 1922.
Jednání:
- Pan říšský hrabě Antonín Magnis pronajímá čs. eráru /:voj. správě:/ k vojenským účelům veškeré místnosti v hlavní budově zámku čp. 17 ve Bzenci, a sice veškeré místnosti se sklepením pod zastavěnou parcelou zámku /:hlavní budovy:/ a půdou; dále jednu přízemní místnost v remíze na nádvoří na pravé straně zámecké budovy a sklep pod touto místností a čs. erár /:voj. správa:/ najímá od říšského hraběte Antonína Magnise uvedený zde nájemný předmět za roční nájemné 7 000 Kč /:slovy sedm tisíc korun českých:/. Tento obnos jest splatný ve dvou splátkách předem – v měsíci březnu a září každého roku na základě kolkované kvitance, kterou zašle pronajímatel intendanci ZVV v Brně.
- Veškeré daně z pronajatého objektu a na tyto připadající přirážky platí vojenská správa, jako taktéž je povinna nésti náklad z vyhotovené smlouvy vznikající. Kolky na stvrzenky a smlouvu nese pronajímatel.
- Veškeré udržování budovy, jak normální, tak abnormální, nese voj. správa.
- Doba nájemní stanoví se prozatím na dobu jednoho roku, tj. počínaje 1. březnem 1923 /:dvacet tři:/, a to z toho důvodu, poněvadž zbytkový statek bzenecký i s budovami zámeckými jest nabídnut k prodeji. Pronajímateli přísluší právo výpovědi půlroční a najímateli oproti tomu kdykoliv.
- Pronajímatel žádá, aby byl sklep nalézající se pod dílnou od nepronajatých částí sklepů oddělen zdí.
- Dále žádá pronajímatel, aby na dobu uložení hořlavin ve sklepě pod zámkem nesla vojenská správa též vyšší prémie za pojištění. V případě, že by pojišťovna pojištění nepřevzala, nese vojenská správa veškerou zodpovědnost sama s náhradou všech způsobených škod.
- Pro veškeré spory z této dohody, pro které nejsou příslušny zvláštní výlučné soudy, jest kompetentní věcně příslušný soud v sídle Moravsko-Slezské fin. pro kurátory v Brně.
- Obě strany vzdávají se práva činiti námitky proti platnosti této dohody pro zkrácení nad polovici ceny.
- Tato dohoda váže pronájem podpisem jeho oprávněného zástupce pro vojenskou správu schváleném MNO v Praze, přičemž nemá místa zákonná lhůta pro přijetí nabídky.
- Nedá-li žádná strana výpověď v době nájemní, prodlužuje se tato smlouva samočinně o dalšího půl roku.
- Předání budov bude se prováděti na základě protokolu ze dne 19. května 1919 i s doplňkem ze dne 27. května 1919, dále dle protokolů ze dne 16. února 1921 a 26. května 1922. Škody budou při konečném předávání zjištěny a oceněny. Z konečného obnosu bude event. již dříve zaplacená částka za škody odečtena.
Skončeno a podepsáno za vojenskou správu i velkostatek.
Námitka ředitelství velkostatku k protokolu ze dne 30. března 1923
Ve Strážnici dne 3. dubna 1923
Tit. Okresní politické správě v Uh. Hradišti
Vzhledem ke komisionálnímu jednání dne 29. a 30. března t.r. stran stanovení povstalých škod ubytováním vojska v zámku bzeneckém ohrazuji se proti protokolu sepsanému dne 30. března následovně:
- Při sejítí se komise navrhoval zplnomocněný zástupce velkostatku za souhlasu znalců stavitelů Miroslava a Bartoloměje Holomka by jednání bylo odročeno, poněvadž při nynějším stavu, upotřebením skoro veškerých místností co skladiště, není možno povstalé škody řádně vyšetřiti; tato žádost byla zástupcem stavebního úřadu, ale ne však celou komisí odmítnuta.
- Při dalším postupu komisionálního jednání upozornil zástupce velkostatku a s ním také ostatní znalci na trhliny stropové a na stav schodiště, o kterých škodách se již v protokolu ze dne 22. února t.r. zástupce Zemské politické správy zmínil, že stávající zatížení jest neúměrné stropní konstrukci. Obsah těchto škod hlavně na konstrukci stavební se za stávajícího upotřebení nedá zjistiti, a proto žádal zástupce majitele o pozdější vyšetření až místnosti budou vyprázdněny.
- V místnostech, kde na podlaze linoleem kryté jsou vystavěna zvláštní skladiště na dřevěných sloupech, není zjištěno, jestli tyto sloupy linoleum na některých místech neprotlačily a tím nějak neznehodnotily.
Na základě uvedených námitek žádal zástupce majitele aspoň o vyloučení vyznačených škod z konečného dnešního řešení a nadlesní Karel Schornböck, který lesního radu Maxe Hrdliczku 30. března zastupoval, byl oprávněný protokol závazně podepsati, když na tyto okolnosti při sestavování protokolu bude brán zřetel; poněvadž však pan vrchní stavební komisař Ing. Ant. Mrkva také tuto žádost odmítl, nemohl nadlesní Schornböck protokol v tomto smyslu podepsati.
Zplnomocněný zástupce velkostatku nenamítá jinak proti dalšímu obsahu protokolu stran stanovení škod a stran převzetí některých oprav vojenskou správou ničeho, stojí však na tom stanovisku, že jednáním 29. a 30. března záležitost úplně vyřešena není a ohrazuje se proti tomu, by při zabrání zámku ve smyslu zákona ze dne 12. srpna 1921 č. 304 Sb. z. a n. byl snad majitel donucen tyto vady – poruchy zatížení stropového, schodiště a případné protlačení linolea jako pronajímatel budovy opraviti.
Konečně upozorňuji opět, že v místnostech sklepních jest uložena zásoba benzínu a etheru a že uložení takových látek neodpovídá zásadním předpisům pro pojišťování soukromých budov proti požáru.
S veškerou úctou ředitelství velkostatku.
Oznámení postupu od Okresní politické správy ve věci zrušení pronájmu zámku ze dne 1. 11. 1927
Okresní politická správa v Uh. Hradišti, dne 1. listopadu 1927.
Číslo: 22.832/27
Bzenec, vrácení zámku majiteli.
Ředitelství velkostatku Antonína Magnise ve Strážnici.
Dle přípisu Zemského vojenského velitelství v Brně ze dne 29. října 1927 čís. 225.962/II. int. ubyt. 27 bude zámek ve Bzenci vojenskou správou dne 4. listopadu t.r. vyklizen a majiteli komisionálně vrácen. Při tom budou současně zjištěny škody, povstalé ubytováním vojska a opětně odhadnuty škody, povstalé používáním zámku vojenskou správou podle zákona o válečných úkonech před 28. únorem 1923.
Ve věci ustanovuje se dle §33 zákona ze dne 26. prosince 1912 čís. 236 ř. z. a podle prováděcího nařízení k §35 ubytovacího zákona komisionální jednání na dny 4. a 5. listopadu t.r. se srazem komise dne 4. listopadu v 9 hodin dopoledne u vchodu do zámku.
O tom se dává vědomost s pozváním, aby majitel zámku zúčastnil se jednání buď osobně nebo zástupcem, opatřeným plnou mocí. K jednání přineste veškeré doklady vztahující se na zábor budovy, zejména protokol sepsaný při přebírání budovy vojenskou správou.
Vládní rada.
SEZNAM způsobených škod povstalých následkem ubytování vojska v zámku ve Bzenci:
- před hlavním vchodem poškozen 1 schod – 10 K;
Hlavní vchod:
- chybí klíč u hlavních dveří – 10 K;
- zábradlí na levé straně chodby poškozeno, schody ku sklepu a do II. patra vedoucí poškozeny, úhr. 20 schodů – á 10 K – celkem 200 K;
Polopatro:
- vybílení schodiště až do II. poschodí – 150 K;
- linoleum na chodbě nevyčištěno, stěny zašpiněné, rohy otlučené, prkénka kolem podlahy zašpiněna, signální aparát vytržen, vyčištění a vybílení chodby – 150 K;
- dveře do pokoje č. 18 zašpiněné a poškrábané, podlaha zašlapána, u okna roh omítky otlučen, prkénko a výplně u okna zašpiněny a odřeny, u kamen roura vedoucí do komína přeražena, vyčištění a vymytí – 30 K;
- plátno u dveří ve vedlejší místnosti (č. 7) vedoucích potrhané;
- v pokoji č. 7: nátěr podlahy odřen a inkoustem postříkán, táflování kolem zdi zašpiněno a zaprášeno, zeď mezi okny následkem vytrhaných hřebíků poškozena, dveře zašpiněné;
- chybí klíč – 10 K;
- vyčištění pokoje a nátěr podlahy – 300 K;
- podlaha v arkýřovém pokoji odřená a zablácená, táflování zašpiněno a zaprášeno, čištění pokoje a nátěr podlahy – 300 K;
- arkýř: podlaha odřená, táflování zašpiněno, vyčištění a nátěr podlahy – 100 K;
- pokoj č. 6: nátěr dveří zašpiněn, podlaha odřená a zablácená, na chodbu vedoucí dveře: nátěr zašpiněn, klika z chodby uražená, destička u dveří odštípnutá, šňůra a hruška pro elektrické zvonění chybí, vyčištění a nátěr podlahy 250 K, zámečník 10 K;
- arkýřový pokoj: podlaha odřená, zašlapaná, táflování zašpiněno a inkoustem postříkáno, hruška a šňůra pro elektrické zvonění chybí, vyčištění pokoje a nátěr podlahy – 150 K;
- arkýř: podlaha v arkýři odřená, vyčištění a nátěr podlahy – 100 K;
- pokoj č. 5: dveře zašpiněné, podlaha zašlapaná, odřená, táflování zašpiněno, 1 tabule v okně rozbita, hruška a šňůra pro elektrické zvonění chybí, dveře na chodbu vedoucí umazané, klíč a dva štítky chybí – 20 K, vyčištění a nátěr podlahy – 300 K;
- do sálu vedoucí dveře zašpiněny, táflování zašpiněno a zaprášeno, dveře na chodbu vedoucí – zašpiněné, destičky proti zámku vyštípnuty, linoleum umazané a zaprášené, vyčištění – 40 K;
- dveře do pokoje č. 3 zašpiněna a jejich nátěr poškozen, táflování kolem stěn odřeno a pošpiněno, stěny částečně poškozeny, hruška a šňůra pro el. zvonění chybí, dveře na chodbu mají poškozen nátěr a jsou umazány, vyčištění pokoje – 15 K;
- u dveří do arkýřového pokoje zlomený klíč – 10 K;
- podlaha – linoleum umazané, táflování zašpiněno, hruška a šňůra pro el. zvonění chybí;
- arkýř: linoleum umazané, vyčištění linolea – 10 K, pokoje – 40 K;
- dveře do pokoje č. 2 umazané a odřené, podlaha – linoleum umazané, táflování zašpiněno a zaprášeno, 1 tabule v okně je rozbitá, kamna u patentních dvířek – 1 slídové okénko vytlačeno, hruška a šňůra pro el. zvonění chybí, dveře na chodbu vedoucí jsou umazány, vyčištění pokoje – 45 K;
- arkýř: linoleum zamazané, vyčištění – 10 K;
- do místnosti č. 16 chybí u dveří klíč – 10 K, linoleum zamazané, nátěr u okna a vytahovadlo zašpiněno, dveře na chodbu vedoucí – nátěr odřen a umazán, vyčištění – 20 K;
- z chodby vchod do č. 1, koupelna – dveře zamazané a odřené, klíč chybí, linoleum zašlapáno, dveře na chodbu postříkané, teploměr chybí – 50 K, vyčištění – 35 K, připevnění klosetu – 20 K, dveře na záchod umazané, vyčištění – 5 K;
- stěny a rohy na schodišti odřené, schody do I. a II. patra vedoucí v základě pohnuté;
První patro:
- chodba: podlaha zašlapaná, nevyčištěná, zdi umazané, vyčištění chodby – 150 K;
- pokoj č. 14: u dveří chybí štítek, nátěr dveří a prkénka u oken umazaná, podlaha špinavá, zdi od hřebíků a kolem futra poškozeny, u kamen chybí klíč a porcelánová hruška – 50 K;
- pokoj č. 15: dveře umazané, štítek a klíč chybí – 15 K, táflování a zdi zašpiněné, vymytí, malíř – ?;
- do vedlejší místnosti dveře umazané, podlaha špinavá, táflování též zašpiněné, zeď od hřebíků poškozená – 20 K;
- arkýř: podlaha umazaná, čištění – 5 K;
- dveře do místnosti č. 8 odřeny a umazány, podlaha špinavá, táflování umazané, zdi kolem dveří popukané, na chodbu vedoucí dveře umazány a odřeny, čištění – 15 K;
- dveře do místnosti č. 10 částečně zašpiněné, podlaha špinavá, stěny od hřebíků poškozeny, táflování umazané, 1 tabule v okně rozbitá, kamna inkoustem postříkaná, hruška a šňůra pro elektrické zvonění chybí, vyčištění – 25 K;
- arkýř: podlaha a táflování umazané, nade dveřmi kus omítky vyražen, vyčištění – 10 K;
- do místnosti č. 11 dveře odřeny a umazány, podlaha špinavá, táflování též, hruška a šňůra pro elektrické zvonění chybí, na chodbu vedoucí dveře umazány a odřeny;
- do vedlejší místnosti /:sálu:/ dveře umazané, klíč chybí, táflování umazané, dveře na chodbu vedoucí odřeny a ušpiněny, klíč a 1 štítek chybí – 15 K, vyčištění – 20 K;
- u dveří do místnosti č. 18 chybí u dveří štítek – 5 K, dveře, podlaha a táflování zašpiněno, na chodbu vedoucí dveře odřené a zašpiněné, štítek u dveří chybí, u kamen chybí klíč a zároveň u otvíradla matička – 5 K, vyčištění 10 K;
- dveře do místnosti č. 13 umazané;
- vedlejší místnost: dveře a dveřní obložení umazané, podlaha špinavá, 1 tabule nezasklená, jen zasklení – ? K, vyčištění 25 K;
- záchod: dveře zašpiněné, kloset chybí – 120 K;
II. poschodí:
- podlaha zašpiněná, zdivo kolem dveří poškozeno, čištění a mytí chodby a dveří – 15 K;
- vchod na půdu: klíč a štítek u dveří chybí – 15 K;
- dveře špinavé, třetí dveře také špinavé, podlaha špinavá, do vedlejší místnosti u jedněch dveří panty vytrhané, podlaha špinavá – 15 K;
- arkýř: 3 tabule rozbité, dveře do vedlejší místnosti zašpiněné, podlaha špinavá, taktéž dveře na chodbu, u dveří do vedlejší místnosti chybí klíček a štítek, podlaha špinavá – 15 K;
- arkýř: 1 tabule rozbitá;
- další místnost: dveře umazané, poškozené, dveře vedoucí na chodbu bez klíče a jednoho štítku, podlaha špinavá – 15 K;
- do vedlejší místnosti /:sál:/ vedoucí dveře: štítek ulomen, klíč chybí – 15 K;
- dveře poškozeny, podlaha špinavá, dveře špinavé, štítek chybí – 20 K;
- do vedlejší místnosti vedoucí dveře jsou špinavé, hřebíky zatlučené, klíč se k otvírání nehodí, podlaha špinavá, na chodbu vedoucí dveře umazané, štítek chybí – 30 K;
- do vedlejší místnosti dveře umazané, bez klíče a dvou štítků, dveře poškozené – 30 K;
- podlaha špinavá, 1 tabule v okně rozbitá – 15 K;
- arkýř – bez poškození;
- dveře do vedlejší místnosti vedoucí špinavé, parkety taktéž, 1 tabule v okně chybí, dveře na chodbu vedoucí zašpiněné – 25 K;
- arkýř: 1 tabule v okně chybí, od schodiště vpravo III. dveře a podlaha špinavá – 10 K;
- vedlejší místnost: dveře špinavé, štítek chybí, podlaha špinavá, 2 tabule rozbité – 20 K;
- dveře k záchodu poškozeny;
- půdu potřeba vyčistit a okna zasklít;
Přízemí:
- vchod do místnosti, kde se měla zříditi kuchyně: u dveří chybí klíč, podlaha nevyčištěná – 10 K;
- zdi špinavé – 30 K;
- dveře do kuchyně vedoucí špinavé, dlaždice umazané, místnost nevyčištěná, v okně chybí 1 tabule, skříně a prkénka v nich umazána, stěny od hřebíků poškozeny a barvou umazány;
- sporák: železné součásti úplně zrezlé – 60 K;
- dveře na sklepní chodbu poškozené, nátěr umazán, chodba nevyčištěna – 50 K;
- záchod nevyčištěný;
- z prodloužené chodby vedoucí dveře jsou bez klíče – 10 K;
- cihlová podlaha nevyčištěná – 10 K;
- nově zařízená kuchyně dosud nevyklizená, podlaha zablácená, místnost nevyčištěná, 7 tabulí v oknech chybí, probouraný otvor do sklepa neopraven /:bez okénka:/;
- 14 tabulek ve sklepních okenkách chybí – 150 K;
- odstranění záchodu;
- odhad chybějících 8 hrušek ku signalizování – 120 K;
- Celkem 3 600 K.
Protokol o zjištěných škodách ze dne 4. listopadu 1927
Protokol
sepsaný dne 4. listopadu 1927 okresní správou politickou v Uh. Hradišti, v městě Bzenci, za přítomnosti podepsaných.
Předmět:
Zemské vojenské velitelství v Brně /intendance/ zažádalo přípisem ze dne 29. října 1927, čj. 225.962/IIX/int.ubyt.1927, za svolání komise podle prováděcího nařízení k §35 ubyt. zákona za účelem komisionálního předání zámku ve Bzenci majiteli a za účelem zjištění škod povstalých ubytováním vojska. Na tuto žádost ustanovila okresní správa politická v Uh. Hradišti výnosem ze dne 1. listopadu 1927, č. 22.832 komisionální jednání na dnešní den, jehož se zúčastnili:
- Tomáš Bednařík, vrchní okresní komisař, za okres politické správy v Uh. Hradišti,
- Antonín Mrkva, stavební rada, jako technický znalec,
- Rudolf Polášek, jako státní obvodní lékař,
- Karel Velgo, berní ředitel, za berní správu v Uh. Hradišti,
- Antonín Kundera, štábní kapitán intendance, za zem. voj. velitelství,
- Major stavební služby Ing. Josef Jatel, za zem. voj. staveb. ředitelství,
- Podplukovník Josef Kadláč, za voj. zdravotní sklad 3 ve Bzenci,
- Štábní rotmistr František Dubina, za správu budov jezdeckých kasáren ve Bzenci,
- Karel Schörnbeck a Richard Haschke, správci velkostatku, za majitele zámku v Bzenci, p. Antonína Magnise
- Černůšek Josef, starosta města Veselí nad Moravou a František Kučera, starosta města Bzence, za starostenský sbor a poslední též jako zástupce města Bzence.
Výsledek jednání:
Členové komise spolu se zástupci majitele zámku sešli se dne 4. listopadu 1927 o 9.hod. dopoledne v zámku, který vojenská správa vyklízí, načež po vysvětlení předmětu úředního jednání provedenou pochůzkou po všech v úvahu přicházejících objektech konstatován byl dnešní stav předávaných objektů a zjištěny škody povstalé ubytováním vojska, jak následuje:
Poškození vzniklá nadužíváním objektu pro vojenské účely v době od 1. března 1923 do dnešního dne byla vyšetřena dle jednotlivých místností a na základě dnešních cenových poměrů byla pak zhodnocena a sestavena ve zvláštní příloze, která tvoří podstatnou část tohoto protokolu.
Oddíl I.
Hodnota škod zmíněným způsobem vzniklých činí 3000 Kč. Ve škodách není uvedeno znehodnocení budovy vzniklé posunem schodiště. Toto jest dvouramenné, délka jeho stupňů 1,60 m bez části vetknuté ve zdi. Schodiště jest upraveno jako visuté z buchlovského, zcela měkkého, pískovce. Zámek nikdy nebyl plně obsazen před zabráním vojenskou správou, dokonce vrchní etáže nebyly vůbec stavebně dokončeny. Schodiště, konstruované zřejmě vadně, vůbec nemohlo vyhověti potřebám zdravotnického skladiště. Stabilita jeho byla v roce 1923 tak porušena, že vojenská správa byla nucena v zájmu dalšího umožnění používání objektu podepříti volné části ramen profilovanými nosiči vetknutými do příčných traverz posazených na schodišťových zdech. Úprava tato vyžádala si nákladu 6134,80 Kčs. V případě, že by se odebrala, hrozí schodišti zřícení a majitel objektu domáhal by se z tohoto titulu dalšího odškodnění, které by vyžadovalo rozhodně většího obnosu, než náklad spojený s nouzovou rekonstrukcí schodiště, která byla provedena vojenskou správou. Zástupci velkostatku přistoupili na návrh komise, resp. odborného znalce a nežádají z titulu poškození stability schodiště náhrady, bude-li jim nouzové podepření schodištních ramen ponecháno jako náhrada in natura. Návrh tento komise doporučuje, ježto jest pro správu vojenskou vysoce výhodný.
Vojenská správa provedla ve skladištní budově elektrické osvětlení v roce 1923 vlastním nákladem. Příslušné vedení obsahuje venkovní přípojku o třech vodičích po 60 m drátu. V místnostech suterénních jest vedení uloženo v trubkách navrchu omítek, v ostatních místnostech použito jest vedení s normální izolací na povrchu stěn, resp. stropů. Celkem jest instalováno 17 světel a jedno přívodné vedení k motoru, který však si vojenská správa odebrala. Změna instalace vyžadovala nákladu 8 300 Kč.
Zástupci velkostatku, kteří přebírají dnešním dnem objekt zámku s příslušenstvím od vojenské správy souhlasí s navrženou výší odškodného 3000 Kč a nabízí za elektrickou instalaci celkový obnos 1200 Kč, takže vojenská správa vyplatila by jim z titulu škod vzniklých po 28. únoru 1923 obnos toliko 1800 Kč.
Vojenská správa odevzdává dnešním dnem celý objekt správě velkostatku a podotýká, že nájemné bude placeno až do konce listopadu 1927, dále budou správě velkostatku nahrazeny daně podle smlouvy.
Dále trvá vojenská správa na tom, aby byla dodatková smlouva právoplatně projednána.
Oddíl II.
Při příležitosti dnešního šetření byly projednány sporné položky odhadu škod provedeného dne 30. března 1923.
Zástupci velkostatku prohlásili, že nežádají odškodnění za trhliny v budově způsobené, ohledně defektů vzniklých na schodišti poukazují na své vyjádření v I. oddíle tohoto protokolu uvedeném, resp. na příslušné vyjádření odborného znalce a prohlašují, že souhlasí s náhradou, kterou stanovila komise svolaná okresní polit. správou v Uh. Hradišti, dne 21. března 1926, totiž s obnosem 25 Kč za jeden metr čtvereční.
Odůvodnění této ceny obsaženo bude ve zvláštním vyjádření technického znalce, které si vyžádala zemská komise pro válečné úkony – výnosem ze dne 22. června 1927, č. 124.
Z titulu této náhrady měl by velkostatek Antonína Magnise ve Strážnici obdržeti kromě obnosu 11 367,32 Kč ještě doplatek 4131,96 Kč.
Oddíl III.
Zástupci velkostatku berou výsledek jednání na vědomí a prohlašují, že po obdržení obnosu v oddíle I. uvedeného 1800 Kč, dále pak po zaplacení nájemného, po úhradě daní a dávek z objektu za dobu používání vojenskou správou a konečně po obdržení obnosu v oddíle II. uvedených, nebudou na čs. vojenskou správu činiti z titulu zabrání objektu na základě zákona o válečných úkonech a z titulu používání jeho v době od 1. března 1923 až do dnešního dne, dalších, jakkoliv motivovaných nároků.
Diktováno nahlas, skončeno a podepsáno.
Žádost k úřednímu ověření zrušení smluv z 15. 2. 1928
Posádkové velitelství ve Bzenci
Bzenec, dne 16. února 1928.
Čj. 82/pos.
Věc: Bzenec – vrácení zámku majiteli – smlouvy k ověření.
Přílohy: 3
Pro: Ředitelství velkostatku Strážnice.
Přiloženě zasíláme originál smlouvy a jedno potvrzení k podpisům, jak naznačeno a k okolkování.
Zároveň zasíláme i opis, který laskavě zašlete i s originálem poplatkovému úřadu k vyměření poplatku ze smlouvy s podotknutím, aby byl ověřen originál i opis smlouvy a po vyhotovení, aby nám spisy byly poplatkovým úřadem vráceny.
Posádkový velitel.
Zaslání úředně ověřených zrušených smluv z 21. 2. 1928
Tit. Posádkovému velitelství ve Bzenci.
V příloze dovolujeme si předložiti podepsanou a u berního úřadu ohlášenou smlouvu, týkající se vrácení bzeneckého zámku a znamenáme se v dokonalé úctě.
Ředitelství Velkostatku Strážnice a Bzence
Dne 22. 3. 1928 – zaslání opisu zrušené smlouvy o pronájmu z 8. 4. 1924
Posádkové velitelství ve Bzenci
Čj. 132/pos.1928
Věc: Pronájem zámku – opis smlouvy – zaslání.
Přílohy: 1
Ve Bzenci dne 22. března 1928
Pro: Ředitelství velkostatků Strážnice a Bzenec
Podle přípisu int. ZVV v Brně čj. 209.974 zasílám vám v příloze opis zrušené smlouvy o pronájmu zámku ve Bzenci.
Posádkový velitel: pplk. Hajný
Příloha I:
Smlouva uzavřená na základě výnosu MNO čj. 1513/42 odd. ze dne 8. dubna 1924 mezi erárem /:voj. správou:/ zastoupenou velitelstvím zdravotního skladu ve Bzenci, jako nájemce ze strany jedné a p. říšským hrabětem Antonínem z Magnisů, zastoupeného ředitelstvím velkostatku Strážnice a Bzenec, jako pronajímatelem ze strany druhé, o nájem zámku bzeneckého i s částí sklepů s výhradou schválení intendancí ZVV v Brně.
§1 Předmět smlouvy:
Pan říšský hrabě Antonín z Magnisů pronajímá eráru /:voj. správě:/ k voj. účelům veškeré místnosti se sklepem pod zastavěnou parcelou v zámku /:hlav. budovou:/ a půdou. Dále jednu přízemní místnost v remíze nádvoří na pravé straně zámecké budovy a sklep pod touto místností, jakož i část sklepů pod parkem a erár najímá od říšského hraběte Antonína z Magnisů uvedené zde nájemní předměty na dobu počínaje 1. března 1923 /:dvacet tři:/ do 30. listopadu 1927 /:dvacet sedm:/. Sklep pod parkem a skleník najímá se od 1. března 1924 do 30. listopadu 1927.
§2 Nájemné:
Pronajímatel přenechá voj. správě v §1 uvedené místnosti k používání v zámku s příslušenstvím za roční nájemné 7 000 Kč /:sedm tisíc Kč:/, sklepní místnosti pod parkem za nájemné 600 Kč /:šest set Kč:/ ročně a skleník za 400 Kč /:čtyři sta Kč:/ ročně.
Nájemné vyplácí ZVV v Brně v půlročních splátkách předem v měsících březnu a září každého roku na kvitanci podle stupnice II kolkovanou, kterou zašle pronajímatel intendanci ZVV v Brně. Posádkové velitelství potvrdí používání místností na kvitanci.
§3 Upotřebení místností:
Vojenská správa může používati místnosti též k jiným účelům, nežli jich nyní používá.
§4 Udržování místností a budovy:
Vojenská správa jest povinna udržovati místnosti a budovy ve stavu k používání způsobilém, velkostatek se zavazuje do té doby, do které bude zbytkový statek v jejich majetku, přispívati na opravu dodáváním veškerého stavebního materiálu.
Pronajímatel jest povinen hraditi opravy jež po dobu nájemní staly se nutné přirozeným používáním následkem elementárních pohrom neb jiných náhodných příčin a jednáním neb opomenutím třetích osob.
§5 Odevzdání místností a budovy majiteli:
Odevzdání budov se provede podle protokolu ze dne 19. 5. 1919 i s doplňkem ze dne 27. 5. 1919, dále podle protokolu ze dne 16. 2. 1921 a 26. 5. 1922. Škody budou při konečném vrácení zjištěny a oceněny. Za škody povstalé normálním používáním není pronajímatel oprávněn žádati od vojenské správy jakékoliv náhrady.
§6 Právo výpovědi:
Pronajímateli přísluší právo výpovědi půlroční a majiteli oproti tomu kdykoliv. Nedá-li žádná strana v době nájemní výpověď prodlužuje se tato smlouva samočinně o dalšího půl roku.
§7 Poplatky, daně, dávky atd.:
Veškeré daně z pronajatého objektu a na tyto připadající přirážky platí vojenská správa, která taktéž jest povinna nésti náklad s vyhotovením smlouvy vznikající. Kolky na stvrzenky a smlouvu nese pronajímatel.
§8 Platnost smlouvy:
Smlouva váže pronájemce podpisem jeho oprávněného zástupce pro vojenskou správu a jest vázána schválením intendance ZVV v Brně, kteréžto příčině erár /:voj. správa:/ není vázána lhůtou stanovenou v §862 obec. zák. obč.
§9 Zkrácení přes polovici:
Smluvní strany vzdávají se práva žádati za zrušení přítomné smlouvy po zkrácení přes polovici /:§931 obec. zák. obč.:/.
§10 Soudní příslušnost:
Ve sporech, které by z této smlouvy vznikly jsou příslušny v první stolici pouze věcně příslušné soudy v sídle mor. zem. finanční prokuratory v Brně, pokud není podle zákona výjimečně příslušný soud zvláštní.
§11 Vyhotovení smlouvy:
Smlouva jest vyhotovena v jednom originálu a čtyřech opisech. Kolkovaný originál jest určen pro účtárnu intendance ZVV v Brně, po jednom opise obdrží intendance ZVV /:ubytovací referát:/, pronajímatel vel. zdrav. skladu 3 a posádkové velitelství ve Bzenci.
Zrušení smlouvy:
Tato smlouva se v důsledku přemístění zdravotního skladu 3 ze Bzence do Liptovského Sv. Mikuláše VV č. 60/27 čl. 633 ruší.
Dne 16. února 1928.
Zámek s parkem ve Bzenci – stručný popis areálu z r. 1932 pro plánovaný prodej
Uvedený přepis dokumentu z roku 1932 je stručným popisem zámeckého areálu od Ředitelství velkostatků Strážnice a Bzence pro plánovaný prodej objektu.
Zámek s parkem ve Bzenci
Zámek, č. domu 17, s vedlejšími budovami … 0,5273 ha;
Skleník … 0,0482 ha;
Park, zahrady a cesty … 4,9644 ha;
Úhrnem 5,5399 ha s čistým katastrálním výnosem 375,64 Kč.
Plochy zastavěné:
Zámek … 760 m²;
Levé křídlo … 460 m²;
Pravé křídlo … 304 m²;
Úřednická budova vlevo … 327 m²;
Úřednická budova vpravo … 290 m²;
Celkem … 2 141 m²
Předsklepí … 147 m²;
Sklep pod zámkem … 500 m²;
Sklep pod levým křídlem … 350 m²;
Sklep pod pravým křídlem … 350 m²;
Celkem 1347 m²
Jeden menší sklep v parku.
Zámek ve Bzenci sestává z hlavní budovy a předložených křídel, uprostřed nichž utvořen jest vjezdový dvůr. Budovy zámecké jsou zbudovány v malebné, cihelné gotice z počátku druhé polovice XIX. století. Valbové střechy jsou kryty břidlicí, nároží zdobena jsou věžičkami. Před zámkem na volné prostoře jsou velká platanová stromořadí. Za zámkem je anglický park. V parku jsou dvě obrovské lípy přes 700 a 800 let staré, které patří k jedinečným památkám tohoto druhu na Moravě.
Zámecká budova je dvoupatrová a má toliko místností:
- v souterrainu: chodbu, 2 kuchyně, 4 pokoje;
- v přízemí: portál, schodiště, chodbu, 11 pokojů, 4 arkýře (věžní místnosti);
- v I. poschodí: chodbu, 11 pokojů, 4 arkýře (věžní místnosti), balkon;
- v II. poschodí: chodbu, 11 pokojů, 4 arkýře (věžní místnosti);
- v levém křídle: 3 kanceláře, lisovna;
- v pravém křídle: v přízemí stáj, 2 kůlny pro vozy, 1 kaple; v I. patře chodba, 2 kuchyně, 6 pokojů, 6 komor;
- v úřednické budově vlevo: chodba, 5 pokojů, kuchyň, 2 komory, prádelna;
- v úřednické budově vpravo: 2 chodby, 5 pokojů, kuchyň, 2 komory, prádelna.
Daně se všemi přirážkami obnáší ročně … 963 Kč.
Daň činžovní nyní obnáší ročně … 882,70 Kč.
Ze sklepů je pronajata část per 346 m² za 2 500 Kč ročně a zaplacení dávek a daní.
Zámecký objekt jest ze záboru propuštěn dle §20 a propouštěcí poplatek plně zaplacen.
Razítko: Ředitelství velkostatků Strážnice a Bzence ve Strážnici na Moravě.
Prosba Zemskému velitelství v Brně o zamítnutí ubytování vojska v roce 1932
Dne 11. dubna 1932
Určeno pro: Slavné Zemské vojenské velitelství v Brně
Zámecká budova ve Bzenci byla již teď po několikáté použita pro účely vojenské správy, a to:
V roce 1918 od listopadu k ubytování – v roce 1920 od 9. ledna do 25. března jako telegrafní skladiště zemského vojenského velitelství – pak od 26. března 1920 do 15. listopadu 1927 k ubytování zdravotního skladiště č. 3 – a od 1. října 1929 do 31. března 1930, pak od 1. října 1930 do 31. března 1931 a od 1. října 1931 do 31. března 1932 k ubytování nováčků[1].
Opětovným používáním budovy, která není pro takové účely stavěná, byla stavba poškozena v konstrukci stropů a na hlavním schodišti; toto muselo býti po použití zdravotním skladištěm opatřeno silnými podpěrami.
Obec Bzenec, která má přiděliti místnosti, nutné k ubytování vojska, avšak nemá takovýchto místností, užívá stále jako posledního útočiště zámecké budovy, a tak byla nucena správa velkostatku přes protest ubytovati také v roce 1931 oddělení nováčků v zámku.
Tímto stálým používáním zámecké budovy byla tato velmi poškozena a my nemůžeme uskutečniti zamýšlený prodej tohoto objektu.
Ježto jsme se dověděli, že obec ani v roce 1932 nezačala se stavbou budov potřebných pro posádku, obáváme se, že i letos rozřeší problém ubytování stejným způsobem jako doposud.
Roční udržování tohoto objektu jest spojeno s velkými náklady, a proto byl prodej svěřen zprostředkovatelně, což vyžaduje již předem velkých výloh; nové ubytování však tento prodej úplně znemožní.
Podepsané ředitelství velkostatků dovoluje si tedy podati k slavnému zemskému vojenskému velitelství zdvořilou prosbu, aby nový návrh obce na ubytování v zámku v zájmu zachování státem chráněné stavební památky laskavě zamítlo.
Ve stejné záležitosti zaslali jsme již podání také památkovému úřadu.
V dokonalé úctě
Ředitelství velkostatků Strážnice a Bzence ve Strážnici na Moravě.
[1] Bzeneckým kasárnám za první republiky chyběla dostatečná ubytovací kapacita v období střídání turnusů prezenční vojenské služby, kdy již nastoupili noví branci, ale stále zde byli přítomni i vojáci, kteří základní vojenskou službu teprve ukončovali. Tento problém definitivně vyřešilo až rozšíření kasáren v druhé polovině 30. let 20. stol. – pozn. přepisovatele.
Souhlas s přechodným ubytováním vojska v letech 1933 a 1934
Pro: Pan Antonín Magnis, majitel statků, zastoupený plnomocníkem panem lesním radou Maxem Hrdliczkou ve Strážnici.
Od: Městská rada ve Bzenci, čj. 4026.
V Bzenci dne 24. října 1933.
Dovoluji si oznámiti, že městská rada vzala s povděkem na vědomí vaše ct. rozhodnutí, dle něhož račte dáti k dispozici pro přechodné ubytování části místní posádky část zámeckého objektu v Bzenci, a to na dobu od 1. listopadu 1933 do konce měsíce ledna 1934.
Při tom vysloven souhlas s vyplacením příspěvku ve výši 100 % k ubytovací kvótě vyplacené vám vojenskou správou.
Děkujeme vám za vzácnou laskavost, se kterou jste nám při předmětném propůjčení části zámeckého objektu laskavě vyšli vstříc.
Příspěvek obce bude vyplacen po poukazu ubytovací náhrady vojenskou správou.
O tom dovolujeme si vás uvědomiti s tím, že předmětné projednáno ve schůzi městské rady konané dne 19. října t.r.
V plné úctě starosta Bzence.