Uvedený článek o historii SK Slovan Bzenec byl sepsán panem A. Kuchařem pro publikaci „950 let města Bzence“ v roce 1965. Nakonec však do ní nebyl zařazen, protože nebyly včas dodány články ostatních bzeneckých sportovních organizací.
Historie SK Slovan Bzenec do roku 1965
Počátky sportovní činnosti v našem městě datují se do roku 1920, kdy vojenští příslušníci Zdravotního skladu a Telegrafního útvaru poprvé v Bzenci oblékli trenýrky, košili s hvězdou na prsou a honili kulatý míč na Doubravě. Z místních občanů osobně se tohoto tažení zúčastnil František Lepka a Slávek Hušek. Asi ve stejnou dobu také na severní dráze v Lidéřovicích páni kluci Minaříčkovi a Růčkovi, Válkovi a Zubatovi proháněli hadrák mezi dvěma brankami. Samozřejmě ani studenti v Bzenci nezůstávají pozadu a se zanícením a zápalem pro sport na čerstvém vzduchu a slunci, shlukují kol sebe řadu dalších zájemců a zakládají klub SK Junior. Že jsme to brali jako kluci velmi vážně, svědčí i vyžádané potvrzení Městského úřadu v Bzenci z dubna 1922, kterým se nám povolovalo odbývati hru fotbalovou odpoledne o nedělích a svátcích na Doubravě.
Nejdříve se hrávalo na plácku mezi kopama sena, později o kousek dále u „Šištotu“. Vynaložením veškerého umu a přesvědčování byly borky na branky získány od obecního hotaře pana Růžice, balón koupen z těžce naskládaných haléřů, a tak nastaly nekonečné boje na hřišti i na ulicích. Hrálo se bez omezení času a až večerní šero nemilosrdně odpískalo konec našich zápasů. První průkopníci, studenti Gazda, Kuchař, Štoček, Valštýn, jako zakladatelé prvého kroužku v dohledné době nalezli v dalších utvořených klubech, Meteor, Slavia, Makabi, silnou konkurenci, která po porážkách od SK Junior — studentská jedenáctka — zanikají a začleňují se do řad prvého kroužku. Ale i na tyto vítěze přichází pohroma 12. června 1926, když dostali pořádný výprask od SK Slovan Lidéřovice 0:5. To bylo příliš silné koření pro Bzenčany. Ihned na to přichází z Lidéřovic pozvání parlamentářů studentské jedenáctky na jednu neděli odpoledne na Doubravy, kde po krátkém jednání dohodnuto sloučení obou kroužků v jediný s názvem SK Slovan Bzenec. Výsledek sloučení se projevil již v říjnu 1926, kdy porážíme SK Kyjov 3:1.
V této době ujímají se nás již i starší zájemci o sport, jako byl pan učitel Dufalík – věčný rozhodčí našich bojů v Bzenci, Karel Rosa, Kašpárek aj. s tím, že v roce 1928 ustaven řádný klub se stanovami, který byl ohlášen na příslušných místech a nastává skutečná veřejná sportovní činnost. Mimo hru kopanou, provozována i házená a později i hokej.
Jak to již prožívaly všechny kluby, jednou jsme na výši, po druhé klesáme, a tak tato štěstěna postihla i náš klub. V letech 1932 – 34 zásluhou čestného člena klubu — pana Leopolda Skály, který daroval kus pozemku na řádné hřiště, městské rady a vlastní svépomocí vybudováno a oploceno nové hřiště u lesa a na koupališti v příznivou zimu hokejové hřiště. V roce 1941 probojoval se Slovan do I B třídy, pak díky další okupaci a pro odchod a nucené nasazení hráčů klub živoří. Spolková činnost se udržovala schůzováním. Pět hráčů odchází i do ilegality a bojují v zahraničních armádách ve Španělsku a Jugoslávii, z nichž dva položili životy na oltář svobody. Dalších pronikajících úspěchů dosahuje Slovan v roce 1962-63, již ve sjednocené tělovýchově, kdy se probojoval do okresního přeboru.
Podíváme-li se 40-let zpět, můžeme směle prohlásiti, že velká řada hráčů a obětavých funkcionářů uskutečňovala bez vavřínů a slávy dobrou propagaci našeho města po celém kraji od Slavkova přes Břeclav po Uherský Brod a Gottwaldov, ba klub byl i častým hostem pro svá vzorná vystupování zván na přátelské zápasy do Skalice, Holiče, Stupavy i jiných vzdálených měst. Ovšem na druhé straně, nedbalo se někdy i nákladů, které z větší části nesli vedoucí klubu a pozvali si do našeho města i vzácné hosty. Tak v roce 1938 AC Sparta Praha zastaví se v Bzenci právě ve čtvrtek, kdy bývaly v Bzenci na náměstí velké zeleninové trhy. Košťálek, Sedláček, Říha, Kolský, Vacek, Nejedlý, Vylétal a ostatní hráči výpravy pochutnali si na mladé mrkvičce, kterou měli Bzenčané vyloženu na svých plachetkách. V roce 1959 hráči Komety Brno v čele s Bubníkem, Pantůčkem, Mašláněm, Olejníkem, Dandou a s ostatními předvedli nám ukázkový hokej proti naším chlapcům. Snad největší radost prožíváme my sportovci v únoru 1948, kdy se uskuteční sen nejednoho hokejisty – spatřiti Kanadské olympijské mužstvo. Dík pochopení na ředitelství ČSD rychlík v Moravském Písku zastaven a poslán do Bzence. To překvapení pro mnoho příznivců sportu. S hráči Kanady jsme v družné zábavě pobesedovali, poobědvali, také ochutnali výborného bzeneckého vínka a v této družné zábavě uskutečněn také velký směnný obchod za litr slovácké slivovice — originál kanadská hokejka od hráče Forbese. To vše se stalo zásluhou bývalého Bzenčana p. Leo Douše a duší, tělem sportovce — A. Kuchaře.
Vzpomínky na počátky sportovní činnosti v našem městě jsou jako krásné perly na zlaté nitce navlečené na radostné a společné úsilí, nadšení a zanícená mladá srdce nezištného boje o prosperitu a život sportu v našem městě, na kamarádský duch těch všech bývalých mladých průkopníků kouzla kulatého míče a puku.