Zpráva jednatele za rok 1929
Bratři a sestry!
Zase uplynul jeden rok – jedna jednotka, která nás dělí od posledního našeho sněmování. Jak pozorujete, návštěva této valné hromady není valná. Jednota naše soustřeďuje mnohem více členstva. Z těchto 23 bratří a sester má své působiště mimo náš okruh a jsou roztroušeni po všech koutech republiky, tito zajisté rádi by byli dnes v našem středu, nejsou zde však pro svou vzdálenost. Těm patří srdečná vzpomínka naše – přejeme jim, aby ve svých působištích se zdarem šířili myšlenku sokolskou.
Myslím ale v této předmluvě své výroční zprávy na bratry a sestry, kterým povolání ani vzdálenost nezabraňuje, aby byli zde s námi – ukazují tím malý zájem pro jednotu. Jest proto povinností nás všech, abychom si těchto bedlivě všímali a příště přesvědčováním a dobrým příkladem přivedli je mezi sebe.
Nemohu zde nevzpomenouti Vás všichni bratři a sestry, kteří jste před několika lety svým rozhodnutím umožnili koupiti tuto budovu. Postarali jste se tím o to, že dnes v této rozvířené době můžeme v klidu prožívati nynější valné hromady. Taková základna jest dobrou pomocnicí všestranné práce sokolské.
Věrni sokolskému heslu „věčný ruch“ i v minulém roce činnost jednoty byla zřejmá. Vyvíjela se dvojím směrem, jednak ve směru tělocvičném, jednak ve směru hospodářském.
Zdálo by se, že minulý rok byl rokem klidu – probereme-li však vykonané – jest toho slušná hromádka: podniků vzdělávacích, tělocvičných, zábavných a jiných.
Stručně Vám to nastíním:
Odbočka Žeravice dosáhla svého osamostatnění, rovněž v nejbližší době bude hospodářsky samostatná pobočka jednoty v Temnicích (Těmicích).
Naše cvičící členstvo pilně zúčastnilo se zájezdů: okrskového ve Vnorovech, župního v Bojkovicích a veřejných cvičení okolních jednot.
Velkým počtem zúčastnila se jednota naše zájezdu krajského sletu v Orlové a návštěvě menšinové svěřenky Jablunkova. Byl to náš prvý výlet k naší svěřence v počtu tak hojném. Shledání bylo srdečné a jak nám tamní bratři tlumočili, posílili jsme je v jejich těžkém národnostním postavení. Přítomnými bratry odevzdán jim dar jednoty 700 Kč.
Naše veřejné cvičení, které dobrou volbou místa v zámecké zahradě bylo nezvykle hojně navštíveno, končilo se zdarem ku všeobecné spokojenosti členstva a celé přítomné veřejnosti.
Jinak jest s docházkou členstva do cvičení. Máme dosti bratří, jak mezi staršími, tak i mladšími, kteří s láskou své povinnosti dostávají. Bohužel nezdoláváme dobře dnešní dobu, kde naši mladí lidé jsou všude, majíce nejvíce na zřeteli volnou zábavu, nejdou ale tam, kde tato podřízena jest řádu a kázni.
Pamatujme v rozpočtu určitou částkou na zařízení letního cvičiště, kde mimochodem řečeno, všichni najdeme hojně práce, jen přiložiti ruce k dílu, bude tímto zařízením plně dnešním požadavkům naší mládeže vyhověno.
Pro naše nejmenší za finančního přispění br. starosty pořídili jsme houpačku a skluzavku. Jak bylo toto zařízení drobotinou přijato, mohou maminkám kalhotky těchto vyprávěti. Nadílka uspořádána u příležitosti dětského dne a pak nadílka mikulášská, spojená s vhodným programem byla s dobrým apetitem přijata.
Okrojovací akce umožněná darem přivedla nám 9 nových krojů, a sice 3 mužské a 6 ženských.
V říjnu překvapil nás bratr župní jednatel revisí bratrů činovníků. Všichni zhostili jsme se toho k jeho plné spokojenosti.
Dramatický odbor podal několik zdařilých her. Pro změnu propůjčili jsme několika divadelním společnostem sál.
Dobře byl obecenstvem přijat koncert mistra Ondříčka a předtím koncert abiturientů brněnské konzervatoře.
Pobočka v Temnicích zdařilým provedením činohry „Divá Bára“ dobře se zaznamenala.
V květnu obeslala jednota divadelní kurz v Brně dvěma členy.
V prosinci na popud br. Šťastného dány místnosti k dispozici sdruženým umělcům – malířům – k uspořádání výstavy. Pro jednotu zakoupen obraz pana profesora Livory „Dudák“.
Ze zařízení sprch zatím toho roku sešlo. Koupený motor s rourami klidně čeká na svůj úkol. Provedení odloženo, jelikož jest uvažováno, že zařídí se společně s přístavbou, kterou máme na zřeteli.
Zatím jsme v minulém roce, nákladem dosti značným a za trpělivého vedení br. Jindřicha Kotase obehnali hostinskou zahradu zdí a přemístěním kuželny prostor zahrady hodně zvětšili.
Náklad zděné přední ohrady po dobrém uvážení rozpočetl výbor tak, aby byl hrazen z příjmů – povolením umístiti si na ně obchodní reklamy. Bohužel tato akce asi neporozuměním u našich členů, na které jsme v prvé řadě pamatovali, selhala. Využívám bratři této příležitosti a vyzývám Vás, kteří máte o reklamu zájem, aby jste se o tato políčka podělili. Poplatek z polovice políčka jest stanoven obnosem 80 Kč. Nenajdou-li se zájemci mezi námi, budeme nuceni o nerozebraný zbytek postarati se o zájemce další.
Z městské rady bylo uvažováno o přemístění koňského tržiště z náměstí a jako nejvhodnější místo navržena nynější Pastviska a přilehlé okolí. Přislíbili jsme ve výroční trhy za určitých podmínek dáti naše letní cvičiště k dispozici.
Že jsme zase byli odmrštěni politickým úřadem se žádostí o rozšíření hostinské koncese o povolení cizineckých pokojíčků, jest již asi členstvu známo. Rozhodli jsme se ve výboru zaříditi pro naše hosty po způsobu jiných jednot noclehárnu – 1 pokoj, který můžeme za režijní poplatek zdarma poskytovati.
Nájemci panu Kadlcovi povolili jsme před sklepem jemu pronajatým postaviti boudu.
Klavír byl naladěn a opraven – věnován na ten účel obnos 800 Kč.
O prosperitě kina podá Vám zprávu br. Kotas s kinoodborem. Zmiňuji se pouze, že na žádost obecenstva zavedli jsme na zkoušku hudební doprovodné kvarteto při večerních představeních.
Přičiněním br. pokladníka, který se již těší, aby Vám své cifry předvedl, sjednali jsme úpravu paušálu – autorského hudebního poplatku.
Místo obvyklého kinopředstavení ve prospěch dětského dne, z kteréhož výsledek býval minulá léta velmi nepatrný, rozhodl se výbor darovati přímo obnos 100 Kč z prostředků jednoty.
Na Tyršův dům v Děčíně darováno 100 Kč.
Zdařilý průběh měl členský večírek spojený se složením členského slibu přistoupivšího členstva do rukou bratra starosty.
Taneční hodiny, v prosinci pořádané, byly četně navštíveny.
Předvečer památky upálení mistra Jana Husa byl vzpomenut společně se všemi pokrokovými organizacemi.
Dlužno připomenouti dar 1000 Kč naší zemřelé příznivkyně paní Brázdové.
Cukrárnu pronajali jsme cestou ofertní zase sestře Smočkové.
Příští rok bude na práci vděčný – pilně připravujeme oslavy narozenin br. prezidenta T. G. Masaryka. Chystáme se na zájezd krajského sletu v Hodoníně, na kterýž jest pozván a počítá se s účastí bratra prezidenta. Do téhož roku spadá sté výročí narozenin zakladatele sokolstva br. Miroslava Tyrše, kteréž za vedení náčelnictva a vzdělávacího sboru důstojně vzpomeneme.
Právě tyto dny navrhl nám br. župní jednatel – župní slet. Výbor usnesl se pro krátkou lhůtu nepřijmouti a doporučuje valné hromadě, abychom zůstali při projektovaném roku 1932, který jest pro nás jubilejní.
To by byl stručný přehled činnosti naší jednoty projednaný ve 14 schůzích správního výboru, v nichž vyřízeno mimo poštu kinoodboru 145 dopisů došlých a 88 dopisů odeslaných.
Během roku přistoupilo 7 mužů a 13 žen. Přestalo býti členy 6 mužů a 10 žen – tedy máme více o 4 členy a čítáme k 1. lednu 1930 256 členů.
Zástupci v župě kromě br. Křížka a s. Ostrézi okrskových náčelníků jsme měli br. Kotase, který jest župním kinoreferentem a ještě br. Manna, ten tam chytil úřad župního statistikáře, pak jest tam ještě br. Jelínek František.
Bratr Kotas zůstal zástupcem župy v kinoodboru u ČOS.
Ku konci volám příští práci sokolské v Novém roce Zdar!