Exlibris pro Rudolfa Lukeše
Po naší druhé výstavě na kapli sv. Floriána a sv. Šebestiána v Bzenci během pouti v roce 2019, která byla věnována životu a dílu Ctibora Šťastného nám napsal náš věrný fanoušek a podporovatel Josef Fišer, Bzenčan žijící a správcující na vodní elektrárně ve Veselí nad Moravou. Výstava, jenž ho velmi zaujala obsáhlostí díla pana Šťastného mu vnukla nápad a věnoval nám do sbírek tiskovou matrici s exlibris, které vytvořil Ctibor Šťastný v roce 1950 pro Rudolfa Lukeše s tím, zda bychom mu nezjistili informace o životě tohoto zajímavého člověka.
Matrice a výsledný exlibris s názvem „Žena s fotografickým přístrojem“ o rozměrech 100 : 70 mm pro Rudolfa Lukeše z roku 1950.
Rudolf Lukeš, úředník úřadu práce v Moravských Budějovicích, později v Uherském Hradišti se narodil v Praze u sv. Apolináře 24. 5. 1919. Svou první manželku Pavlu Junkovou narozenou 4. 11. 1922 ve Bzenci si vzal dne 28. 4. 1942 v bzeneckém farním chrámu sv. Jana Křtitele. Zemřela po deseti letech jejich společného života 4. 5. 1952. Spolu měli jediné dítě, dceru, jenž se narodila 7. 10. 1943 a které dali jméno Naděžda Marie Božena.
V polovině 40. let minulého století nastoupil Rudolf jako učitel matematiky na chlapeckou školu do Bzence, po absolvování vojenské základní služby byl přeřazen v roce 1946 na měšťanku do Moravského Písku a odtud zpátky do Bzence. Učil taktéž na Jednoleté konzervárenské škole ve Bzenci a aktivně působil ve zdejším včelařském spolku. Jeho další život je spjatý s nedalekým Veselí nad Moravou, kde se znovu oženil a působil na Střední ekonomické škole. Jeho druhou ženou byla Naděžda rozená Hlobilová (*1928 †2013) dcera nacisty popraveného MUDr. Josefa Hlobila. Je uváděn jako zakladatel hvězdárny ve Veselí nad Moravou a díky jeho dalšímu velkému zájmu – fotografování se dochovalo mnoho zajímavých snímků Bzence a Veselí. Pan Rudolf Lukeš zemřel v roce 1986.