Almanach vydaný u příležitosti 100. výročí založení SOUZ ve Bzenci. V roce 1985 jej vydalo SOUZ ve Bzenci. Odpovědný redaktor: Ing. Miloslav Frýbort, CSc.; návrh obálky a perokresby: Josef Kozumplík; fotografie: František Dias. Vytiskly Moravské tiskařské závody, n. p. Olomouc, provoz 34 Kyjov. Stran 112. Přepis almanachu je ponechán v původní gramatické i obsahové formě.
100 LET ZEMĚDĚLSKÉHO ŠKOLSTVÍ VE BZENCI
MLÁDÍ
VLADIMÍR SIŘÍNEK
Vítám tě, mládí, jak potůček jarní,
znějící stříbrem a běžící dál…
Uplatňuj v životě vědění školní,
které ti pro život učitel dal!
Vítám tě, mládí, jak květiny letní
rozkvetlé v zahrádce na očích mých…
Vítám tvou píli, tvůj úsměv i snění,
které ať splní se v dějinách tvých.
Avšak si vzpomeň i na ty, co padli
v boji za svobodný, šťastnější den…
Vzpomeň si na ty, co možnost ti dali,
aby se splniti mohl tvůj sen!
Dozrály květy a z květů jsou plody,
v tomto i spočívá života dar…
Život však plyne jak potoky vody,
každý je mlád, jednou však bude stár!
K 100. výročí zemědělského školství ve Bzenci
Ing. Miloslav Frýbort, CSc. – ředitel SOUZ Bzenec
Současné 100. výročí zemědělského školství ve Bzenci, které oslavujeme v roce 40. výročí osvobození naší vlasti, je jistě významným jubileem, ale také vzácnou a významnou příležitostí k tomu, abychom si připomněli historii a vzpomněli na tradice. Zároveň nás však zavazuje zamyslet se nad úkoly současnosti a blízké budoucnosti. Potěšitelnou skutečností je, že si škola za toto období získala ve svém oboru dobrou pověst jak v naší bzenecké oblasti, tak i v ostatních vinařských oblastech naší republiky. Jsme hrdi na dobrou pověst školy, která patří mezi nejstarší odborné školy s vyučovacím jazykem českým na jižní Moravě. S vděčností a úctou vzpomínáme na ty profesory a žáky, jež svými dovednostmi a politickými i odbornými znalostmi úspěšně plnili úkoly na rozvoji našeho zemědělství i potravinářství. S úctou vzpomínáme na pedagogické pracovníky a absolventy školy, kteří se v protifašistickém odboji za II. světové války podíleli na osvobození naší vlasti.
Při pohledu zpět na uplynulých 100 let trvání školy lze vidět, že výrazným mezníkem v jejím rozvoji se stal rok 1948, kdy se v našem státě chopila moci dělnická třída, osvobodila pracující od kapitalistického vykořisťování a podle vzoru Sovětského svazu vytvořila u nás základ k budování socialistické společnosti. Je třeba ocenit podíl této školy na budování socialistického státu, ať už se týká průkopnické práce v prosazování nových směrů technologií, zvláště ve vinohradnictví a jiných úsecích zemědělské i potravinářské výroby, nebo řešení potřeby středních odborných kádrů pro tyto obory. Škola zde vždy vzbuzovala ve svých žácích vědomí velkých perspektiv tak, že si jasně mohli představit svou budoucnost, jež odpovídá jejich snahám a přáním ve výkonu zvoleného povolání. Také celá řada žáků po absolvování naší školy odchází dále studovat na střední školy a ti nejlepší přecházejí ke studiu na vysokých školách. To všechno proto, aby se z nich stali schopní odborníci a svými kvalitami tak přispěli k obohacení života našich spoluobčanů.
Současná škola navazuje na pokrokové tradice minulosti, přičemž musí žít současností. Vždyť jedině socialistická společnost uskutečňuje přání a tužby lidu. Hlavní směr činnosti školy je dán v „programu dalšího rozvoje československé výchovně vzdělávací soustavy“, schváleném 14. sjezdem KSČ. Úkolem naší pedagogické práce je vychovat vzdělané, politicky uvědomělé a charakterní občany a aktivní budovatele naší socialistické společnosti. Cíle, kterých máme dosáhnout, nejsou lehké, neboť nové pojetí výuky má nový obsah a vyžaduje i změnu ve stylu práce všech pedagogických pracovníků.
Neplných 100 let pracuje naše škola ve stejných a málo vyhovujících prostorách. Vzhledem ke svému významu, který získala, začíná se plnit sen a buduje se důstojnější stánek vzdělávání. I když jsme v začátcích, jsme si vědomi toho, že úkoly, které nás čekají, nebudou lehké. Věřím, že s pomocí stranických a státních orgánů města, okresu, kraje a Institutu výchovy a vzdělávání MZVŽ ČSR a GŘ KOLI se nám podaří úkol splnit a vybudovat v Bzenci nový školní areál. Věřím, že svůj kladný vztah ke škole v budoucnosti prokáží i absolventi a všichni ostatní příznivci a přátelé školy.
Za všechnu dosavadní spolupráci, podporu a pomoc škole děkuji. Zvláštní dík v současnosti patří i stavebním organizacím, které novou školu budují.
Na závěr slibuji za celý kolektiv pracovníků školy, že se budeme snažit udržet dobrou úroveň ve výchovně vzdělávací práci školy, a tak uděláme vše pro rozvoj naší socialistické společnosti.
Zdravice k jubileu školy
Ing. Milan Ryba, ředitel krajské pobočky IVV MZVŽ ČSR Brno
Vážený čtenáři,
v tomto dokumentu historie se seznamuješ s obdobím jednoho století, jež uplynulo od vzniku zemědělského školství ve Bzenci. Potvrzuje se, že historie učiliště je bohatá, s mnoha změnami názvů i obsahu školní výuky. Je to pochopitelné, neboť převratnými změnami za tu dlouhou dobu prošla naše země, společnost, naše zemědělství. To vše muselo mít svůj odraz v nezbytných vývojových změnách v celé soustavě školství.
V období svého vzniku, po dobu dvou třetin svého trvání, byla škola zdrojem poznání především pro drobné a střední zemědělce nejen z okolí, ale i vzdálených míst naší vlasti. Ta poslední třetina existence školy je spojena s výchovou odborníků pro socialistickou zemědělskou velkovýrobu.
V minulém roce jsme vzpomínali 35. výročí IX. sjezdu KSČ a počátků socializace. Padesátá léta tohoto století byla na našich vesnicích bouřlivá. Průkopníci socializace to neměli snadné. Často dlouhodobé přátelství těch, kteří spolu rostli od dětství, bylo přerušeno. Vesnice, v nichž byla ustavena družstva, se rozdělily na dva tábory. Ve většině případů proti menšině zůstávala v tvrdé opozici většina zemědělců. Bylo logické, že se nemohli rozhodnout snadno, rychle. Vždyť vztah k půdě, k dědictví předešlých pokolení, byl u většiny malých a středních rolníků opravdový, pevný. I podmínky pro rozvoj výroby v družstvech nebyly v počátcích lehké a jen v málo případech bylo možné ukázat přednosti velkovýroby.
Čas a trpělivost průkopníků přinesly ovoce. V průběhu roku 1957 vstoupila většina zemědělců do družstev a rozhodla se odpovědně pracovat v kolektivu. Socializace vesnice byla vítězstvím leninských zásad politiky strany.
Připomínáme slavnou dobu revoluční změny naší mladé generaci. Třeba znát historii, abychom lépe pochopili současnost. To platí všeobecně. Vždy je třeba se učit a navazovat na dílo a myšlenky těch, kteří klestili cestu pokroku. Poznání, že cesta kupředu je těžká a často vyžaduje oběti, musí burcovat mládí k velkým činům.
Jihomoravský kraj má přední postavení v objemu zemědělské produkce, a tím i větší odpovědnost za zajištění zásobování potravinami v naší republice. Je naší snahou, aby z našich středních odborných učilišť vycházeli do praktického života v zemědělských podnicích dobře připravení odborníci, schopni plnit velmi náročné výrobní úkoly příštích pětiletek. Ministerstvo zemědělství a výživy ČSR přednostně zabezpečuje potřeby učňovského dorostu. Nikdy se tolik nebudovalo na učilištích jako v současnosti.
Také na učilišti ve Bzenci probíhá náročné období budování nové materiálnětechnické základny.
Přejeme si, aby mladí lidé měli kladný vztah k práci, ke vzdělání, osvojili si správné politické názory, pokračovali v díle pokrokových předchůdců. Starší generace se snaží, aby měli pro své vzdělání nejlepší podmínky.
Přeji si, aby se učiliště ve Bzenci rozvíjelo v příštím období ku prospěchu naší společnosti, naší vlasti!
Poslání současného zemědělského školství SOUZ Bzenec – 100. výročí založení
Ing. Miloslav Hájek, ředitel OZS Hodonín
Zemědělské školství ve Bzenci má dlouholetou tradici, která je prakticky již 100 let úzce spjata s rozvojem zemědělské výroby v našem okrese a to zejména v oblasti zahradnictví a vinohradnictví.
S rozvojem zemědělských podniků a nutností zabezpečovat stále se zvyšující požadavky na všechny zemědělské výrobky, nutnost zabezpečování výživy obyvatelstva, je třeba zajistit i přípravu vhodných, kvalifikovaných pracovníků, kteří budou schopni náročné úkoly plnit. Bez kvalifikovaných dělnických kádrů není rozvoj zemědělství myslitelný.
A právě SOUZ Bzenec se významnou měrou podílí na zabezpečování dostatečného počtu vyučených pracovníků, kteří každoročně po absolvování učiliště nastupují do zemědělského provozu. Zemědělské podniky, řízené OZS Hodonín, získávají ze středního odborného učiliště zemědělského v Bzenci průměrně 40 absolventů ročně. Z celkového počtu získaných učňů pro zemědělské učební obory se podílí jmenované učiliště 24,2% na tomto náboru. Díky zájmu učiliště o nábor žáků ze základních škol do učebních oborů zahradník a pěstitel se zaměřením na vinohradnictví a jejich kvalitní teoretické a odborné přípravě nemají zemědělské podniky problémy se zajišťováním mladých pracovníků pro tento úsek rostlinné výroby.
Kromě výchovy mladých zemědělských pracovníků v denním studiu zabezpečuje SOUZ Bzenec pravidelně – podle potřeby zemědělských podniků – školení (výuku) starších manuálních pracovníků, kteří pracují v zemědělské prvovýrobě a nemají výuční listy. Zásluhou učiliště mají tito pracovníci možnost získat resortní osvědčení o absolvování příslušného oboru, ve kterém pracují. Tímto SOUZ Bzenec napomáhá zvýšení podílu vyučených – kvalifikovaných pracovníků v zemědělských provozech.
Okres Hodonín se již tradičně řadí na úseku zemědělství mezi přední okresy nejen v kraji, ale i v ČSR. Svojí geografickou polohou, půdními a klimatickými podmínkami plně vyhovuje pěstování ovoce, zeleniny a vinné révy.
Důraz, který je kladen v současné době na oblast výroby ovoce a zeleniny, plyne ze směrnic racionální výživy obyvatelstva. Podle těchto směrnic má být spotřeba zeleniny na jednoho obyvatele 130 kg za rok a ovoce 19 kg za rok. Skutečností je, že v konzumaci ovoce a zeleniny se ČSSR řadí na jedno z posledních míst ve srovnání s ostatními evropskými státy. Z této skutečnosti vyplývá naléhavá potřeba zvýšení procenta výroby ovoce a zeleniny i v našem okrese.
Současná produkce zeleniny v okrese Hodonín činí 30 400 tun na 1 500 ha. S růstem ploch zeleniny – až na 2 300 ha základní plochy do roku 1990 – musí dojít také ke zvýšení hektarových výnosů. Do r. 1990 má být vyrobeno 48 590 tun zeleniny, přičemž nosnými druhy budou cibule, okurky, rajčata a kořenová zelenina. Rovněž se počítá s rozvojem pěstování květin a to zejména z toho důvodu, že v posledních letech je tato oblast dosti opomíjena, prodejny květin v okrese Hodonín jsou absolutně nedostatečně zásobeny.
Na úseku ovocnářství dochází v posledních letech ke kvalitním změnám nejenom v odrůdové a druhové skladbě, ale především v zavádění progresivních způsobů pěstování s uplatněním velkovýrobních technologií. Rozvoj ovocnářství a jeho přechod na intenzivní formy pěstování je realizován na základě zpracované koncepce; v roce 1990 se počítá s výměrou sadů na 1 700 ha. Současná produkce ovoce je 8 820 tun. Výrobu ovoce je nutno podstatně zvýšit. Nosnými druhy ovoce zůstanou broskve, meruňky, jablka, černý rybíz, dále hrušky, třešně, višně, jahody. Jedním z největších problémů realizace koncepce ovocnářství je otázka sklizňové mechanizace a v návaznosti na ni potřeba pracovních sil, zejména v období sklizně.
Vinohradnictví v okrese Hodonín patří rovněž mezi významné odvětví zemědělské velkovýroby z hlediska využití půdního fondu i ekonomicky výhodné realizace vyrobených produktů. I z hlediska ekologického zaujímá hodonínský okres významné místo mezi vinohradnickými oblastmi naší vlasti. V současné době je v okrese 3 800 ha vinic s celkovou produkcí 16 500 tun hroznů. Do roku 1990 se plánuje rozšíření vinic na ploše 4 200 ha. Předpokládaná intenzita výroby by měla činit 8,5 tun hroznů z 1 ha vinic. Hrozny budou použity na přímý konzum, moštová vína a nealkoholické nápoje.
Zabezpečení těchto náročných plánů vyžaduje úzkou součinnost a spolupráci OZS a zemědělských podniků se SOUZ Bzenec, které přípravou – kvalifikovaných odborníků pro prvovýrobu – bude nápomocno ke splnění těchto závažných úkolů.
Pracovníci Okresní zemědělské správy v Hodoníně spolu se všemi pracovníky v zemědělských podnicích v okrese Hodonín u příležitosti 100. výročí zemědělského školství ve Bzenci vyjadřují poděkování všem pracovníkům SOUZ Bzenec za jejich odpovědnou a náročnou práci ve výchově mladých lidí, připravujících se pro práci v zemědělství.
Za uplynulá léta vychovalo SOUZ Bzenec mnoho dobrých pracovníků, kteří mají široké uplatnění v zemědělském provozu. I pro další období bude zemědělská praxe potřebovat tyto kvalifikované – vyučené – pracovníky.
Přejeme všem pracovníkům učiliště mnoho zdaru v jejich záslužné práci.
Škola městu
Eva Nevřivá, tajemnice MěstNV Bzenec
V letošním roce, kdy naše socialistická vlast oslavuje 40. výročí osvobození slavnou Sovětskou armádou, jubiluje také střední odborné učiliště zemědělské v Bzenci.
Každé zaokrouhlené výročí je důvodem nejen k oslavám, ale zejména k rekapitulaci výsledků, kterých bylo v uplynulém období dosaženo, a za 100 let – je jistě co hodnotit.
Naše město je známé zemědělskou a potravinářskou velkovýrobou a značná pozornost je také věnována tvorbě a ochraně životního prostředí. Na všech těchto úsecích byla vždy patrná dobrá spolupráce této školy se závody, JZD i městským národním výborem, který při plnění volebního programu města nachází u vedení učiliště plnou podporu. Odborné ošetřování zeleně na veřejných prostranstvích se stalo pro mistry odborného výcviku i žáky samozřejmostí. Při jarních a podzimních směnách NF se zapojují do úklidových prací a svůj podíl mají i na budování investičních akcí „Z“.
Zvlášť dobrých výsledků dosahují budoucí zemědělci a konzerváři na úseku zájmové umělecké činnosti, kdy svými programy přispívají k důstojnému průběhu oslav politických i kulturních výročí, v soutěžích učňovského dorostu resortu zemědělství a výživy vzorně reprezentují nejen svoji školu, ale i naše město a okres Hodonín. Setkáváme se s nimi při Hovorech s mládeží, klubových Večerech mladých, na akcích systému Mládež a kultura, stejně jako při sportovních akcích, kdy nejednou byli organizátory Běhu 17. listopadu apod.
Z toho všeho je patrné, že žáci zemědělského učiliště získávají nejen vysoce odborné vlastnosti, které jako absolventi plně využívají na svých pracovištích, ale že se z nich stávají mladí lidé s všestrannými zájmy.
Za tyto dosažené výsledky patří všem pedagogickým pracovníkům, žákům i absolventům učiliště dík a uznání. Ať vykročí do té další „stovky“ s elánem, nadšením a s vědomím, že pokračují v dobré tradici školy, která je jistě zavazuje k dosahování stále lepších výsledků na úseku vzdělávání a výchovy všestranně rozvinutého socialistického člověka.
Z HISTORIE ZEMĚDĚLSKÉHO ŠKOLSTVÍ
ROLNÍCI!
První program hospodářské zimní školy ve Bzenci.
Vizte ten milý stánek, určený pro vzdělávání mládeže rolnické! Toť výsledek neúmorné, pětadvacetileté práce Hospodářského spolku Velehradského. Zda při tom nezaplesá srdce každého rolníka na Slovácku? Vždyť, čeho rolníci v krajinách jiných toužebně si přejí a oč ještě marně se domáhají, to již rolník na Slovácku má – ústav, v němž příští pokolení rolnické se vzdělává. Vzdělání stav rolnický nanejvýš potřebuje, neboť ono vede k zámožnosti, k blahobytu a tento k domácímu štěstí a spokojenosti.
Historie bzeneckého vinohradnictví
Ing. M. Frýbort, CSc.
Na Moravě je pěstování vinné révy historicky prokázané v 11. století, kdy se v listině kláštera na Hradisku u Olomouce již v roce 1078 píše o vinařích na Moravě, což předpokládá pěstování révy na Moravě – snad i ve Bzenci. Nejstarší zmínku o vinicích pro Vracov mámě z roku 1274 (listina v klášteře v Melku), kde se mluví o vinných desátcích. Ve druhé polovině 12. století postavili Přemyslovci na vrchu, vypínajícím se nad tehdejší tržní osadou Bzencem, hrad téhož jména. Okolo hradu pěstovali révu a v hradním sklepě měli uskladněna bzenecká i cizí vína.
Přemysl Otakar I. věnoval bzenecký kraj své druhé manželce Konstancii, jež v roce 1223 dává měšťanům své vinice s městem sousedící.
V době Lucemburků bratr Karla IV. – Markrabě Jan odkázal v závěti hrad Bzenec s městem, soudem, vinicemi a desátky synu Janu Soběslavu.
V roce 1435 zastavuje Zikmund „zbořený hrad i se všemi k tomu příslušnými lidmi, vinicemi a jejich desátky a s jiným vším příslušenstvím“ Blažku z Borotína s podmínkou, že nemá ani on, ani jeho potomci „hradu toho bez J. Mti. svolení zase stavěti (hrad byl zbořen husity při výpravě do Uher). Vrchol pahorku připadl městu, v roce 1703 byl ozdoben hr. Erdmanem Proskovským pěknou kaplí barokního stylu.
Vinařské poměry ve druhé polovině 16. století, kdy bylo vinařství ve Bzenci v největším rozkvětu, a ve století 17. a 18. nám blíže objasňují různé zápisní knihy, zvláště knihy horenské. Bzenecké vinice patřily nejen místním a okolním šlechticům – ale i „předním pánům z Moravy a Čech“.
Vinice byly chráněny horenským právem, jež vykonával „horný“ čili „perkmistr“ se 6 horními (horními konšely). Dohlíželi hlavně na to, „aby se vinice řádně obdělávaly, rozsuzovali spory vinic se týkající, trestali ty, kteří se provinili proti horenskému právu…“
K úpadku vinařství dochází v době třicetileté války. Jedině „panství“ své vinice nezrušilo.
Za ředitele Frant. Schwarzmanna dochází k dalšímu rozkvětu a v roce 1876 se začínají vyrábět i vína šumivá, která se těšila světovému jménu.
V pozdější době se část vinic pronajala s právem je „vyklučovati“ a to v roce 1906 a 1910. Většina panských vinic tak byla nájemníky proměněna v pole.
Bzenecké víno si uchovalo vynikající pověst v 19. i ve 20. století. – Svědčí o tom slova stařičkého básníka Ad. Heyduka: „okřál jsem však po vaší Lipce, s níž se jiná vína srovnati nedají.“
Pro zajímavost uvedu světové ceny, které byly určeny bzeneckému vínu, jež vystavovalo panství:
- v roce 1881 v Toulose – velká zlatá medaile,
- v roce 1890 v Madridu – velká zlatá medaile,
- v roce 1891 v Gorici – státní cena a zlatá společenská medaile,
- v roce 1892 v Bruselu – čestný diplom a zlatá medaile,
- v roce 1900 v Paříži – grand prix a stříbrná medaile.
Zpracováno dle knihy Josefa Hanáka – Dějiny vinařství ve Bzenci.
Předpoklady založení vinařské školy ve Bzenci
Prof. Ing. Dr. h. c. Miloslav Vávra, Csc.
Bzenec je již po více než 150 let střediskem vinohradnického a vinařského pokroku. Ve slovníku zahradnickém a ovocnicko-vinařském, který od roku 1934 vydávala Československá akademie zemědělská je charakterizován jako renomovaná vinařská obec na Moravě a jako sídlo Vinařského družstva a rolnicko-vinařské školy. Je však nutné přenést se ještě aspoň 100 let pozpátku, kdy Bzenec proslavili dva šlechtitelé révy vinné, zaměstnanci bzeneckého velkostatku a to aktuár F. A. Stieber a vrchní zahradník F. Freudenreich, kteří již od roku 1826 posílali hrozny kříženců Ryzlinku rýnského s modrými kultivary, zejména s Frankovkou, výboru Pomologicko-enologického spolku do Brna k posouzení a k zhodnocení.
Rovněž osvědčený podnožený kultivar Vitis riparia x Vitis rupestris Bzenec je výsledkem šlechtitelské činnosti, kterou od roku 1892 konal správce, později ředitel bzeneckého velkostatku F. Schwarzmann. Ten ještě před výskytem révokaza ve Bzenci založil mateční vinici amerických druhů. Po výskytu révokaza zaváděl Schwarzmann štěpování révy vinné za zelena. Brzy na to se réva ve stavu dřevitém začala štěpovat anglickou jazýčkovou kopulací, avšak s jazýčkem pokud možno nejkratším. Bylo proto nutné místo spojení ochránit „obvazem“ pozůstávajícím ze dvou půlek korkové zátky – pomocí k tomu účelu zvlášť sestrojených spínacích kleští, kterými procházely 2 – 3 drátky. Práce byla zakončena zadrhnutím drátků kolem korku a tím také utěsněním místa štěpování. Schwarzmann zjednodušil spojování roubů s podnožemi pomocí obuvnického floku.
Ve Bzenci byl dne 11. září 1902 založen Zemský vinařský spolek pro markrabství moravské, který hned v březnu 1903 za redakce odborného učitele zemské rolnicko-vinařské školy ve Bzenci L. Čecha jako spolkového tajemníka, vydal první číslo 1. ročníku spolkových „Zpráv“. Od 22. ledna 1907 vydával Zemský vinařský spolek časopis Vinařský obzor, jehož II. a III. ročník redigoval bzenecký L. Čech.
Činovníky Zemského vinařského spolku byli: J. Orlický, starosta města Bzence místopředsedou; členy výboru L. Čech a vrchní zahradník E. Braniša; revizoři účtů L. Dedek, ředitel zemské rolnické a vinařské školy a L. Skála, hoteliér.
Bzenčané byli také členy ústředních moravských orgánů. Za člena Zemské komise k potírání révokaza, zřízené v roce 1895, byl povolán F. Schwarzmann; tato komise zasedala u místodržitelství jednou do roka, zpravidla v prosinci. Když se roku 1900 tato komise přeorganizovala na Zemskou komisi pro vinařské záležitosti a její působnost se podstatně rozšířila směrem k zvelebování vinohradnictví, byl rozšířen počet členů komise o odborného učitele L. Čecha.
Tento věhlas bzeneckých občanů byl podložen jakostním vínem ve Bzenci vyráběným, především Bzenecké lipky, což dosvědčila později vyráběná vína Vinařského družstva a dodnes bzeneckého závodu Moravských vinařských závodů. Připomeňme si skutečnou příhodu, která se odehrála v roce 1903 při krajinské výstavě vín v Kloboukách u Brna. Zde byly zastoupeny různé druhy vín a na které znojemská státní a zemská pokusná vinice vystavovala výborné vzorky Ryzlinku rýnského, Tramínu, Sylvánského zeleného a Veltlínského zeleného ročníků 1900 a 1901. V konkurenci obstál bzenecký ryzlink znamenitě. Když došlo k hodnocení Skálova ryzlinku z roku 1901, zatajil se degustátorům dech; člen poroty, bzenecký lékař Dr. Polášek vyskočil ze židle a pln nadšení pravil porotcům: „Pánové, vím, co ochutnáváme. Je to Skálův ryzlink, ten si zasluhuje číslo 10.“ – Nejvyšší číslo tehdy, pro vína nejlepší jakosti, bylo 5.
Připomeňme si ještě jinou příhodu se bzeneckým ryzlinkem, kterou zapsal dřívější moravský inspektor vinařství A. Markant: „Ještě lepší jakosti dosáhl ročník 1908 bzeneckého ryzlinku. Tento obdržel ve Vídni první cenu ze všech rakouských (tj. předlitavských) ryzlinků, které tam byly přivezeny ze všech vinařských zemí k posouzení. Když jsem otevřel vzorek ročníku 1908, který mi zaslal ředitel Schwarzmann na jaře 1909 do Prahy, měl jsem úřední místnost plnou zvláštní jemné vůně, jaká snad i v Porýní se zřídka vyvine. A litr tohoto nádherného moku nabízel mi Schwarzmann za 1 K. To bylo pražským vinárníkům mnoho, a přece mi říkali tak mnozí, že jsou znalci vína“.
Není proto divu, že v takovém odborném prostředí byla zimní hospodářská škola, kterou v roce 1885 založil Hospodářský spolek Velehrad, usnesením zemského sněmu v Brně na jaře r. 1899 přebudována na zemskou dvouletou rolnicko-vinařskou školu. Na této začátkem září téhož roku bylo započato s vyučováním za dosavadního ředitele J. Poláčka. Prvním odborným učitelem pro vinařství a ovocnictví byl jmenován L. Čech, absolvent vinařské školy na Mělníce, který pobyl dva roky v Rusku a složil pak v Praze učitelskou zkoušku způsobilosti pro vinařské a ovocnické školy. Jako on, tak také jeho následníci B. Rosina, J. Průcha, Ing. F. Konůpka nebo současný ředitel Ing. M. Frýbort, CSc., byli, popřípadě jsou znamenitými pedagogy a vychovali velkou řadu opravdových odborníků, kteří mají velikou zásluhu na rozvoji vinohradnictví a vinařství nejen na Moravě, ale v celé Československé socialistické republice.
Do dalších úspěšných let přejeme vinařské škole, která prodělala řadu reorganizací podle vývoje společenské potřeby, jak to vylíčil v jiném příspěvku Ing. F. Konůpka, další rozkvět ve prospěch vinohradnictví a vinařství.
Počátky zemědělského školství ve Bzenci
Ing. Fr. Konůpka, zasloužilý učitel
Bzenec i celá bzenecká oblast byly odedávna významným zemědělským střediskem moravského Slovácka, které vynikalo zvláště vinařstvím a zelinářstvím.
Snad i proto zde byla už v roce 1885 založena jedna z prvních zemědělských škol jižní Moravy, od počátku stále více zaměřovaná na vinařství, zelinářství a ovocnářství.
Velkou zásluhu o zřizování zemědělských škol již v druhé polovině minulého století měly u nás tehdejší hospodářské spolky, jejichž úkolem bylo zvelebovat a podporovat hospodářství v každém směru a „mladíky vzdělávati tak, aby se stali nejen pokročilými rolníky, ale i uvědomělými občany a vlastenci“.
Mezi významné hospodářské činitele naší jihomoravské oblasti patřil také Hospodářský spolek Velehradský, založený v roce 1864. Jeho záslužná zvelebovací činnost směřovala už od roku 1874 ke snaze zřídit v oblasti své působnosti „hospodářskou vinařskou školu“.
Již tehdy byla k tomuto účelu vybrána obec Polešovice a v ní budova panské sýpky, která měla být vhodným způsobem upravena. Pro potíže s jejím získáním bylo však od tohoto záměru upuštěno. Teprve po několikaletém zvažování situace a možností bylo na návrh člena výboru Hospodářského spolku Velehradského, bzeneckého stavitele Jana Rychmana, zahájeno v lednu 1884 jednání s obecním zastupitelstvem města Bzence o tom, zda a s jakým přispěním by bylo možno tuto hospodářskou školu zřídit ve Bzenci.
Tento návrh se u představitelů města, v čele s tehdejším starostou Pavlem Goliášem, setkal s velkým pochopením, ale zároveň i s velkými potížemi a také s problémem, kam školu umístit.
Přes všechny tyto i jiné potíže, když městské zastupitelství přece jen přislíbilo nejen finanční pomoc 200 zl. ročně na provoz školy, ale i bezplatné zapůjčení obecního domu č. 323 na náměstí naproti radnice, bylo konečně docíleno, že zemské místodržitelství dalo dne 14. října 1885 povolení ke zřízení školy.
Tak došlo k tomu, že po menších úpravách provedených stavitelem Janem Rychmanem a nejnutnějším vybavením městem zapůjčeného domu, mohla být dne 1. 12. 1885 za velké slávy škola otevřena a za tři dny nato zahájeno vyučování. Prvním ředitelem, této zatím jednoleté hospodářské zimní školy, se stal profesor Josef Poláček, uvolněný pro tuto funkci ze zemské vyšší hospodářské školy v Přerově, který měl spolu s dalšími příznivci na zřízení bzenecké školy také nemalou zásluhu.
Už v prvním roce získala škola 33 žáků a to chlapců nejen z rolnických rodin bzeneckých, ale i z obcí okolních. Na škole se hned od počátku vyučovalo 16 předmětů, z nichž bylo 10 předmětů odborných, včetně praktických cvičení, vyučoval ředitel školy a na 6 předmětů všeobecně vzdělávacích byli získáni dva učitelé z místní obecné školy a to Jan Gartner a Tomáš Brázda. Nezbytným doplňkem výuky bylo tehdy i náboženství. Výuky se ujal děkan a arcikněz ve Bzenci Dr. Jan Pospíšil.
V prvním období trvání školy byly největší potíže s financováním nákladů, protože škola měla jen charakter školy soukromé bez státní nebo zemské podpory. Proto Hospodářským spolkem Velehradským zřízené Kuratorium, které bylo pověřeno vrchní správou školy, se muselo starat o úhradu nákladů jednak ze svých spolkových prostředků a současně se snažit o získávání darů pro tento účel od okolních obcí, založen z kontribučenských fondů. Sám ředitel školy Josef Poláček, aby alespoň poněkud zmírnil tuto tíživou situaci, nepřijal od hospodářského spolku nabízených 1 000 zl., ale obětavě se spokojil s 800 zl. ročního platu mimo svobodný byt.
Nedobré hospodářské podmínky a také nevyhovující sešlá školní budova byly příčinou toho, že ve druhém roce nastoupilo do školy už jen 18 žáků, ale studium dokončilo pouze 9.
Hospodářský spolek Velehradský se v té době snažil všemi možnými prostředky docílit finanční podporu nejen od zemského výboru, ale i přímo z vládní pokladny. Uvažovalo se jak postavit nebo zakoupit vhodnější budovu pro školní účely. Bezpříkladná snaha byla korunována úspěchem, když byl koncem roku 1886 a počátkem roku 1887 docílen příslib značné subvence ze zemských i státních zdrojů. To konečně umožnilo obětavému Hospodářskému spolku Velehradskému, že i přes určité vlastní zadlužení, mohl za 4 000 zl. zakoupit a pro školu dát upravit za dalších více než 6 000 zl. dům č. 53 vedle fary, v jehož prostorách se škola nachází až do dnešní doby.
Upravená školní budova, k níž patřila i kolna, zahrada, vinný sklep a menší vinohrad, byla předána k užívání slavnostním způsobem dne 3. listopadu 1887 a také v ní pak hned započalo vyučování. Velikou finanční úlevu přinesla škole i hospodářskému spolku smlouva, podle níž se škola počínaje rokem 1888 stala ústavem zemským. I přes to však hospodářský spolek musel uhrazovat část finančních nákladů i nadále jednak ze svého a jednak z příspěvků dobrovolných dárců.
Počet žáků byl v té době stále dosti malý a větší počet z nich pocházel i z chudších rolnických rodin. Těm nejpotřebnějším však bylo umožněno, hlavně přispěním zemského výboru, různých spolků, záložen a příznivců školy, poskytovat každoročně alespoň menší stipendia. Tak ve školním roce 1887 – 1888 dostalo ze 16 žáků stipendium 7 žáků, z toho 3 žáci po 30 zl., 1 dostal 20 zl. a 3 žáci po 10 zl. V dalším školním roce už to bylo ze 13 žáků – 11 žáků, kterým mohla být poskytnuta stipendia ve výši 10 až 30 zl. za rok.
Až do roku 1899 byla škola stále jednoletou školou zimní s vyučováním vždy od počátku listopadu do konce dubna. Teprve v roce 1899 byla škola usnesením Zemského moravského sněmu změněna na dvouletou zemskou rolnickou a vinařskou školu s vyučováním celoročním. Škola tohoto nového typu byla slavnostně otevřena 4. října 1899 a pravidelné vyučování započalo hned příštího dne. Účelem této školy bylo, jak se uvádělo v jejím programu „chovance své tak dalece vzdělati, aby tito mohli samostatně selský neb menší statek rozumně spravovati“. Tomuto účelu měly také sloužit při praktických cvičeních žáků školní zemědělské objekty. Původní zahrada a menší vinohrad byly však nedostačující, a proto byly od místního velkostatku pronajaty další pozemky, takže v roce 1901 měly školní pozemky spolu s vinicemi výměru kolem 20 ha. V té době byla také při škole vybudována pokusná stanice na zpracování ovoce a zeleniny, zaměřená zvláště na sušení a sterilizaci ovoce. Později se výměra školních pozemků jen pomalu rozrůstala a většího rozšíření se dostalo školnímu hospodářství až po druhé světové válce přidělením bývalého velkostatku „Háj“.
Se získáváním žáků měla nová dvouletá škola také dosti velké potíže – snad i proto, že výuka byla, s výjimkou prázdnin, celoroční a trvala dva roky. Rolníci potřebovali tehdy své chlapce na práci především doma, ve svých hospodářstvích. Také pěší docházka do školy ze vzdálenějších obcí byla obtížná, protože škola neměla pro své žáky vlastní ubytování. Tak třeba hned ve druhém školním roce zde ukončilo studium jen 9 žáků, ve školním roce 1904/5 měl první ročník jenom 7 žáků a ve školním roce 1908/9 absolvovalo školu dokonce jen 6 žáků. Teprve v období po první světové válce se návštěva školy zlepšila.
Téměř v nezměněném stavu, v jakém byla zemská rolnická a vinařská škola založena v roce 1899, přečkala nejen první světovou válku, ale i dalších několik desetiletí, i když školní budova svému účelu už plně nevyhovovala. Že už na počátku druhé světové války byla snaha o zlepšení, o tom svědčí záznam ve výroční zprávě školy z roku 1940, v němž čteme doslovně: „V dohledné době vybuduje se v Bzenci nový moderní ústav, jenž jak po stránce rolnické, vinařské, sklepně hospodářské, tak i po stránce zelinářské bude odchovávat vzdělaný dorost, jehož pro tuto dobu tak nutně potřebujeme“.
Tohoto moderního ústavu se však ani v dalších desetiletích Bzenec nedočkal. Tak, jak se škola postupně rozrůstala a žáků stále přibývalo, tak přibývalo i potíží, jak danou situaci zvládnout. Určitým nouzovým východiskem na počátku druhé světové války bylo dočasné využití některých místností v bzeneckém zámku jak na učebny, tak i na žákovský domov pro žáky, kteří pro velkou vzdálenost nemohli do školy, tehdy již „rolnicko vinařské školy“, denně docházet nebo dojíždět.
Z celkového přehledu vývoje zemědělského školství ve Bzenci je patrné, že se neobešel bez problémů a značných obtíží.
Učitelstvo a rozdělení učební látky (školní rok 1885-86)
Učitelstvo | Vyučuje předmětu | Týdně hodin | Úhrnem | |
Vdp. Dr. J. Pospíšil, arcikněz | Náboženství | 1 | 1 | |
Josef Poláček, ředitel | Pěstování rostlin | 5 | 25 | |
Štěpařství, vinařství a zelinářství | 2 | |||
Chov dobytka | 3 | |||
Zdravověda dobytka | 1 | |||
Správověda | 2 | |||
Lučba a nerostopis | 2 | |||
Zoologie | 1 | |||
Rostlinopis | 1 | |||
Kreslení | 2 | |||
Praktická cvičení | 6 | |||
Jan Gartner, učitel | Písemnosti | 3 | 5 | |
Fyzika | 1 | |||
Zeměpis | 1 | |||
Tomáš Brázda, učitel | Počty | 2 | 5 | |
Měřičství | 2 | |||
Krasopis | 1 | |||
Úhrnem: | 36 |
První program hospodářské zimní školy ve Bzenci
První školní rok započal dne 1. prosince 1885 a skončil dne 20. dubna 1886 veřejnou zkouškou žáků v místnostech národní školy, při níž zastupoval p. K. Kramerius, c. k. okresní hejtman Uh. Hradišťský, vysoké c. k. místodržitelství a vdp. Josef Vykydal, děkan a předseda Hospodářského spolku Velehradského, Hospodářský spolek Velehradský. Mimo to byl při zkoušce přítomen velký počet inteligence jak z města Bzence, tak z okolí, takže prostranné místnosti sotva stačily.
První absolventi 1885-86
Bábík Josef z Něčic, okres Kyjovský
Bartoň Ondřej z Tučap, okres Uh. Hradišťský
Boček Jan z Nové Vsi, okres Uh. Hradišťský
Budík Emanuel z Bohuslavic, okres Kyjovský
Goliáš František ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Jakša Josef ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Janoušek Jan z Temnic, okres Uh. Ostrožský
Jeníček Jan ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Junek Vít ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Jurečka Jan ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Kohoutek Martin ze Slavkova, okres Hodonínský
Konečný Jan z Bohuslavic, okres Kyjovský
Kotek Jan z Domanína, okres Uh. Ostrožský
Koutný Filip ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Koutný František ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Koutný Pavel ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Lukeš Ondřej z Vracova, okres Kyjovský
Lunga Jakub ze Skoronic, okres Kyjovský
Malačka Jan z Domanína, okres Uh. Ostrožský
Medek Albín z Kyjova, okres Kyjovský
Mikl Matouš z Temnic, okres Uh. Ostrožský
Němec Josef z Domanína, okres Uh. Ostrožský
Ott Jan z Domanína, okres Uh. Ostrožský
Ott Jiří z Domanína, okres Uh. Ostrožský
Procházka Filip ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Repík Filip ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Sedlář František z Něčic, okres Kyjovský
Šimeček Martin z Něčic, okres Kyjovský
Šimek Tomáš z Domanína, okres Uh. Ostrožský
Šťastný Methoděj z Milotic, okres Kyjovský
Trlida Tomáš z Domanína, okres Uh. Ostrožský
Vašík František ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Zábelka František ze Bzence, okres Uh. Ostrožský
Z mravních vlastností musí učitelé hlavně žákům doporučovat a cvičením vštěpovat, by nejen dovedli pracovat, nýbrž aby po práci toužili. Naučí-li se tomu, bude to pro ně velkým životním pokladem.
J. A. Komenský
Typ školy se mění
A. Zelinová
Začátkem padesátých let se začal v naší vlasti měnit způsob zemědělské výroby z malovýrobní na družstevní. I naše škola se přizpůsobila novým požadavkům, neboť bouřlivý rozvoj socializace vesnice si vyžádal i podstatnější změny ve výchově pro velkovýrobu se zaměřením na vinohradnictví a zelinářství. V této době byla důležitá veřejná činnost školy a hlavně učitelů. Pomáhali při združstevňování vesnice organizováním různých kursů a školení pro družstevníky – vinaře.
Od 1. ledna 1950 je jmenován ředitelem školy Ing. Jan Hejmala. Protože školní budova byla ve velmi špatném stavu, byly provedeny mnohé opravy a adaptační práce. Žákovský domov byl umístěn do pronajatého domu č. 36 na Horním náměstí. Školní statek se rozšířil v roce 1954 téměř na 140 ha získáním statku Háj.
Typ školy rolnicko-vinařské, který trvá od roku 1939, se mění na zemědělskou mistrovskou školu – v roce 1952 až 1959 obor vinohradnicko-zelinářský, v letech 1959 až 1971 obor vinohradnicko-pěstitelský.
Od roku 1959 plní funkci ředitele školy František Motyčka, který pokračuje v úpravách školy a jejího okolí. Před školou bylo založeno alpinum. Rovněž na dvoře bylo využito volných míst k vytvoření květinových záhonů. Školní statek zase rozšířen téměř o 100 ha.
V roce 1950 byla při zemědělské mistrovské škole zřízena jednoroční konzervárenská škola. Byla základem pro vytvoření dnešní střední školy konzervárenské, která je nyní umístěna v zámku.
Ve školním roce 1961/62 byl otevřen I. ročník dálkového studia SZTŠ oboru vinohradnicko-ovocnářského a trval do roku 1968. V roce 1962 bylo k zemědělské mistrovské škole připojeno zemědělské odborné učiliště hned po vydání zákona o učňovském školství. Bylo možné studovat obor zahradník, později zahradník ve vinohradnických oblastech.
Na začátku školního roku 1964 nastoupil do funkce ředitele školy doc. Dr. Vladimír Šťastný, který zde setrval do 1. 3. 1968, kdy odešel na zasloužilý odpočinek. Správcem školy se stal Ing. František Konůpka do té doby, než byl jmenován dosavadní učitel Ing. Miloslav Frýbort ředitelem školy. Bylo to 1. 7. 1968 a působí dodnes. Soustavným studiem získal v červnu 1981 titul CSc. Jeho disertační práce byla vysoce oceněna v časopise Vinohrad při příležitosti 50. výročí jeho narození.
Zemědělské odborné učiliště bylo v roce 1978 přejmenováno na střední odborné učiliště zemědělské obor zahradník a pěstitel ve vinohradnických oblastech. Od roku 1982 je připojen i obor konzervář.
Zahradnická škola ovocnicko-vinohradnická skončila ve školním roce 1978 a místo ní je střední škola pro pracující, nejprve tříletá, dnes dvouletá, ukončena maturitní zkouškou.
Každá organizace školy přinesla změny, nové úkoly v plánech veškeré práce. Pedagogičtí pracovníci, kteří působili na škole, se dokázali se vším vyrovnat. Dbalí na to, aby všichni absolventi byli pracovití, uvědomělí, dostatečně vyzbrojeni rozsáhlými vědomostmi, dovednostmi a návyky, aby byli prospěšní nejen sobě, ale především naší krásné socialistické vlasti.
Zemědělské školy ve Bzenci od roku 1885 do roku 1985
Hospodářská zimní škola 1885 – 1899
Zemská rolnicko-vinařská škola 1938 – 1939
Státní rolnicko-vinařská škola 1938 – 1939
Rolnicko-vinařská škola 1939 – 1954
Jednoletá rolnická škola 1950 – 1951
Zemědělská mistrovská škola obor vinohradnicko-zelinářský 1952 – 1959
Zemědělská mistrovská škola obor vinohradnicko-pěstitelský 1959 – 1971
Zahradnická škola ovocnická a vinohradnická 1971 – 1977
Střední zemědělská technická škola oboru vinohradnicko-ovocnického, konzultační středisko 1961 – 1968
Učňovská škola zemědělská 1958 – 1960
Zemědělské odborné učiliště obor zahradník 1962 – 1978
Zemědělské odborné učiliště obor zahradník ve vinohradnických oblastech 1965 – 1978
Střední škola pro pracující 1977 – 1985
Střední odborné učiliště zemědělské 1978 – dosud
Studijní zaměření SOUZ studia pro absolventy při zaměstnání 1984 – dosud
Ředitelé a správci škol od r. 1885 do r. 1985
Poláček Josef 1885 – 1901
Čech Ladislav 1901 – 1902
Ing. Dedek Ladislav 1902 – 1931
Pokorný Vladislav 1931 – 1932
Žváček František 1932 – 1937
Rosina Bedřich 1937 – 1949
Ing. Opluštil Václav 1949
Ing. Hejmala Jan 1950 – 1959
Motyčka František 1959 – 1963
Doc. Dr. Šťastný Vladimír 1963 – 1968
Ing. Konůpka František 1968
Ing. Frýbort Miloslav, CSc.
Vedoucí školního hospodářství do roku 1985
Hlinecký František
Horák Jaroslav
Smutný Petr
Rozkošný Václav
Ing. Suchánek Vladimír
Mezihorák František
Šalamoun Štěpán
Kmenta Ludvík – dosud
Učitelé a profesoři od roku 1885 do roku 1985
Gartner Jan 1885 – 1932
Brázda Tomáš 1885 – 1893
Nesrsta Ignác 1885 – 1888
Kouba František 1893 – 1899
Sahánek Vladimír 1895 – 1896
Čech Ladislav 1898 – 1908
Ondrůj František 1900 – 1907
Krubl Matěj 1907 – 1911
Novák Jan 1908 – 1909
Duda Václav 1909
Rosina Bedřich 1909 – 1937
Žváček Ludvík 1911 – 1914
Pokorný Vladimír 1918 – 1933
Dr. Sahánek Emil 1925
Dr. Ing Kameníček Ladislav 1931 – 1932
Ing. Černošek Zdeněk 1933 – 1935
Ing. Havlík Vladimír 1935 – 1937
Musiol Alfons 1935 – 1942
Novák Ondřej 1937
Ing. Opluštil Václav 1937 – 1949
Ing. Hejmala Jan 1938 – 1950
Souček Stanislav 1940
Průcha Josef 1940 – 1957
Ing. Kostiha Josef 1940 – 1960
Sukop Miroslav 1954 – 1958
Ing. Frýbort Miloslav 1955 – 1968
Ing. Konůpka František 1957 – 1976
Motyčka František 1958 – 1959
Ing. Otépka Miroslav 1959 – 1963 a 1974 – 1975
Příkaský Michal 1960 – 1975
Ing. Osyčka Otto 1963 – 1965
Ing. Černoch Rudolf 1963 – dosud
Konečná Helena 1963 – dosud
Kudr Ladislav 1964 – 1982
Ing. Suchánková Miroslava 1964 – dosud
Horná Ljuba 1964 – 1966
Ing. Hájková Ludmila 1965 – 1969
Ing. Nečasová Jelena 1965 – 1966
Kameníčková Milada 1966 – 1971
Ing. Kožinová Anežka 1967 – 1980
Ing. Škarecký František 1971 – 1972
Holčík Jan 1972 – 1973
Tesařík Antonín 1973 – 1976
Staňa Pavel 1974 – 1976
Ing. Pavlincová Maryna 1975 – 1978
Ing. Růžica Bedřich 1975 – 1979
Zelinová Anna 1976 – dosud
Bábíková Hana 1978 – dosud
Hlavsa Zdeněk 1978 – dosud
Všetulová Jana 1978 – dosud
Ingrová Anna 1979
Ing. Studénka Vojtěch 1979
Lukeš Rudolf 1979 – 1981
Ing. Houdek Jiří 1980 – dosud
Ing. Valentová Emílie 1980 – dosud
Buchtík Oldřich 1981 – 1983
Mlejnková Marie 1982 – 1984
Jurásková Věra 1983 – dosud
Polášek Milan 1983 – dosud
Čerešňák František 1984
Falc Leoš 1984 – dosud
Gazárková Jaroslava 1984 – dosud
Kouřilová Jana 1984 – dosud
Ing. Kyselová Jarmila 1984 – dosud
Ing. Rumíšek Libor 1984 – dosud
Fiamoli Jarmila 1984 – dosud
Junková Jana 1984 – dosud
Vrchní mistři a mistři odborného výcviku SOUZ do r. 1985
- Brüch Walter, dosud
- Ing. Bunžová Soňa, dosud
- Ing. Dolíhal Josef
- Dufková Sylva
- Fridrichová Staňa, dosud
- Holčík Jan, dosud
- Hubáček Josef, dosud
- Hušek Alois, dosud
- Jakubíček Ladislav
- Janásová Anežka
- Janečková Emílie
- Konečná Helena
- Konečný Jan
- Koutný Josef
- Kozel František
- Kozman Miroslav, dosud
- Kročilová Františka
- Křemečková Věra
- Kudr Ladislav
- Lovecká Drahomíra, dosud
- Menšík Stanislav
- Navrátilová Hana
- Novák Jaroslav, dosud
- Pařízková Věra
- Pobiecký Tibor
- Suchodovská Vlasta, dosud
- Robíková Jitka, dosud
- Ing. Studénka Vojtěch, dosud
- Ševčík Emil, dosud
- Uličný Svatopluk, dosud
- Váňa Antonín, dosud
- Kučerová Marie, dosud
- Černá Marie, dosud
- Dluhošová Jiřina, dosud
- Sigmundová Marie, dosud
- Křivánek Roman, dosud
- Budík Emanuel, dosud
- Ostrézi Kamila, dosud
- Konečný Václav, dosud
- Stašková Hana, dosud
- Půčková Jana, dosud
- Voráčová Eva, dosud
Služby města Gottwaldova, závod Malenovice – místně odloučené pracoviště SOUZ
- Holbíková Ludmila
- Ing. Dudová Eva
- Ing. Martišová Zdena
- Michlová Jana
- Krybusová Miroslava
Vedoucí vychovatelé a vychovatelé žákovského domova do r. 1985
- Battová Marie, dosud
- Fridrich Miroslav, dosud
- Ing. Holečková Helena
- Holčíková Anna, dosud
- Holoubková Věra, dosud
- Horký Miroslav
- Hubík Josef
- Chodurová Terezie
- Imrichová Marie, dosud
- Kindlová Marie, dosud
- Kučerová Eva
- Laga František
- Mayer Josef
- Miklová Marta
- Mlčková Svatoslava
- Motyčková Boh.
- Otruba Karel
- Ing. Plačková Nina
- Prachař Oldřich
- Presová Věra, dosud
- Roháčová Jarmila, dosud
- Růčková Anna
- Sehnal František
- Smutná Jana
- Staněk Antonín
- Stočková Jarmila
- Strbíková Ivana
- Šmídová Marie
- Vejskalová Dita
- Venerová Alena
- Ženatová Eva, dosud
- Miklová Soňa, dosud
- Häuslerová Marie, dosud
- Sokolová Alena, dosud
- Dlabajová Gréta, dosud
Seznam ostatních zaměstnanců SOUZ v současné době
Úsek THP
Nejedlíková Sylva, ekonomka
Svobodníková Jarmila, samostat. účetní
Nováková Zdeňka, samostat. účetní
Kudlík Josef, samostat. referent investiční výstavby
Otépková Dana, hospodář obor konzervář
Úsek provozních pracovníků
Šišáková Helena, skladová pracovnice
Goliášová Blanka, uklízečka
Hejbalová Růžena, uklízečka
Cibulková Helena, uklízečka
Nevřivá Ludmila, uklízečka
Plšková Marie, uklízečka
Němcová Eliška, uklízečka
Pospíšilová Olga, uklízečka
Zapletalová Bernarda, uklízečka
Raštica Silvestr, topič
Ventrčová Zina, topička
Žádník Miroslav, údržbář
Juriga František, údržbář
Úsek školního stravování
Ondráčková Kristina, vedoucí ŠJ
Ventrčová Vlasta, kuchařka
Olšáková Jindřiška, kuchařka
Važurová Stanislava, kuchařka
Pokoráková Ludmila, kuchařka
Kočařová Marie, kuchařka
Vydláková Marie, kuchařka
Hajátková Vlasta, kuchařka
Váňová Růžena, kuchařka
ŠKOLA SOUČASNOSTI
Jar. Vrchlický
Ó škola, škola,
místo všechněm svaté –
co ptáku keř,
co kvítek včelce zlaté,
co odpolední rosa poupěti,
jest ona všem –
krok první z klínu matky,
od her a zábav
z prahu rodné chatky
na kročej k štěstí,
škola posvícení.
Současný stav a budoucí rozvoj středního odborného učiliště zemědělského ve Bzenci
Ing. Rudolf Černoch, zástupce ředitele školy pro teoretickou výuku
Pro další etapu rozvoje socialistického zemědělství stanovil XIV. sjezd KSČ politickoekonomické cíle v dalším růstu intenzity výroby a produktivity práce, v přestavbě a modernizaci materiálně technické základny, spojené se širokým uplatňováním poznatků vědeckotechnického rozvoje v souladu s dalším rozvojem koncentrace a specializace zemědělské výroby.
Složitost a náročnost úkolů v zemědělské výrobě a její řízení klade stále větší nárok na rozhodujícího činitele – člověka, na jeho odborné vzdělání, pracovní a řídící zkušenosti, dovednosti a iniciativu, které rozhodují o splnění vytýčených cílů. Rozvoj výrobních sil v zemědělství klade vyšší požadavky na kvalifikaci pracovníků v dělnických profesích. Tyto kvalitativní změny vyžadují prohloubit a zkvalitnit dosavadní systém a formy výchovy a dalšího vzdělávání v zemědělství. Kvalifikace pracovníků jako významný intenzifikační a stabilizující faktor je neoddělitelnou součástí péče o pracující na všech stupních řízení. Vědeckotechnická revoluce má převratné důsledky na úroveň vzdělání. Jako hlavní cíl vzdělání vystupuje rozvoj tvůrčích schopností člověka. Rozvoj techniky a vědy vyžaduje vysoce specializovaného a vzdělaného člověka. Nová soustava vzdělávání, kterou si vynucuje vědeckotechnická revoluce, je postavena před úkol poskytnout vzdělání a zároveň i specializaci. Dále pak naučit každého učit se po celý život, za situace obrovského růstu poznatků v každém oboru.
Jako nedílné podmínky všeobecné kvalifikace se zvyšují požadavky na znalosti a dovednosti v oboru zemědělské biotechnologie, agrotechniky, zemědělských strojů a zařízení se znalostmi prvků regulační a automatizující techniky, na zaměření k rozvoji iniciativy a schopnostem kvalifikovaného samostatného hodnocení situace a rozhodování. Práce ve vysoce mechanizované a specializované zemědělské výrobě vyžaduje její chápání a vykonávání z hlediska širších souvislostí a s vysokou politickomorální a ekonomickou odpovědností nejen za výrobní proces, techniku a výrobu, ale též za vytváření pracovního životního prostředí.
Ve tříletých učebních oborech jsou uchazeči vychováváni pro dělnická povolání, která vyžadují hlubší a náročnější odbornou přípravu. Aby současně s poskytnutím vyšší úrovně všeobecného vzdělání mohl být zachován potřebný rozsah praktické přípravy žáků pro kvalifikovaný výkon povolání, stává se součástí výchovně vzdělávacího cyklu čtyřměsíční období provozního výcviku, které bude navazovat na třetí rok přípravy.
Novou formou přípravy navazující na učební obor jsou studijní směry středních škol pro pracující (nyní studium při zaměstnání), zřízené při středním odborném učilišti. Obsahem jejich výuky jsou všeobecně vzdělávací a odborné předměty v takovém rozsahu, aby doplnily a rozšířily vědomosti a dovednosti žáků na úroveň úplného středního vzdělání. Spolu s učebním oborem poskytují vzdělání, které je rozsahem srovnatelné se vzděláním získaným na středních odborných školách. Doplňují a rozšiřují odbornou kvalifikaci pracujících. Poskytují úplné střední vzdělání potřebné k výkonu náročných dělnických povolání a některých technicko-hospodářských funkcí provozního charakteru. Jsou určeny pro pracující, kteří vykonali závěrečnou učňovskou zkoušku.
Absolventi středních škol pro pracující mohou být přijati na vysoké školy a pomaturitní studium za stejných podmínek jako absolventi ostatních škol poskytujících úplné střední vzdělání. Na našem učilišti mohou být přijímáni žáci ke studiu v oborech zahradnictví, pěstitel-vinohradník a konzervář.
Do středních škol pro pracující mohou být přijati uchazeči, kteří úspěšně vykonali závěrečnou učňovskou zkoušku v učebním oboru, podle komplexního hodnocení mají předpoklad k úspěšnému studiu, s úspěchem vykonali přijímací zkoušku a jsou zdravotně způsobilí ke studiu.
Zájemci ZUZ v jiném učebním oboru, který neodpovídá zvolenému studijnímu směru, mohou být přijati, pokud pracují více než pět let v povolání nebo oboru, které odpovídá studijnímu směru. Přijímací zkoušky se konají v posledním týdnu měsíce května. Uchazeči se podrobí písemným zkouškám z jazyka českého, ruského a matematiky. Studium se organizuje na našem učilišti jako cyklické a denní.
V současné době se na našem učilišti vyučují tři učební obory:
ZAHRADNÍK/ZAHRADNICE
Stručný popis učebního oboru – údržba, seřizování a obsluha strojů a zařízení používaných při výsadbách, pěstování, ošetřování a sklizni zahradnických plodin. Množení, výsadba, ošetřování, hnojení a ochrana před škodlivými činiteli zahradnických plodin pěstovaných pod sklem a ve volné půdě.
Realizace sadových úprav a jejich údržba. Zhotovování vazačských výrobků. Učební obor připravuje na veškerou pracovní činnost zahradnické profese. S ohledem na specializaci zahradnické výroby je ve III. ročníku umožněno prohloubení specifických dovedností a návyků v předmětu odborný výcvik. Specializace je možná v oboru zelinářství, květinářství a sadovnictví podle osnov odborného výcviku.
Z odborných předmětů se vyučuje u oboru zahradník – EKONOMIKA A ORGANIZACE – cílem předmětu je poskytnout žákům-učňům základní znalosti z oblasti organizace a ekonomiky zemědělství a uvést je do ekonomického myšlení.
Cílevědomá a systematická ekonomická výchova učňů zemědělských oborů vyplývá z objektivních potřeb zemědělské velkovýroby, délky výrobního cyklu, nízké plošné koncentrace pracovních sil, z odlišnosti dělby práce od průmyslu a z osobitých požadavků na kvalifikaci zemědělských pracovníků.
Výuka předmětu umožňuje učňům poznávat ekonomickou stránku zemědělské výroby a politicko-ekonomické cíle v dalším růstu intenzity výroby a produktivity práce v přestavbě a modernizaci materiálně-technické základny spojené se širokým uplatněním poznatků vědecko-technického rozvoje. Předmět je zařazen do III. ročníku, do doby, kdy se již učni při provádění odborného výcviku seznámili s technologií jednotlivých výrob a s organizací na různých pracovištích zemědělské výroby.
ZAHRADNICKÉ STROJE A ZAŘÍZENÍ
Cílem předmětu je seznámit žáky – učně s mechanizačními prostředky a zařízeními používanými v moderní zahradnické výrobě.
BIOLOGIE
Cílem předmětu je dát žákům ucelený systém základních vědomostí potřebných ke studiu příslušných odborných předmětů a pro potřeby zemědělské a zahradnické praxe. Dále si mají žáci objasnit zákonitosti života rostlinných a živočišných orgánů, jejich společenství a vztahu k prostředí.
ZÁKLADY ZAHRADNICKÉ VÝROBY
Cílem je seznámit žáky s obecnými základy zahradnické výroby, zvláště z hlediska vytváření optimálního prostředí pro pěstování zahradnických rostlin a plodin. Žáci si v předmětu osvojí vědomosti o možnostech ovlivňování podmínek pro pěstování zahradnických kultur v podmínkách socialistické zahradnické velkovýroby.
Předmět vytváří obecný vědní základ pro speciální odborné předměty – zelinářství, květinářství, sadovnictví a ovocnictví. Předmět svým obsahem souvisí s odborným výcvikem – vytváří teoretické předpoklady, zvláště při přípravě prostředí pro rostliny.
ZELINÁŘSTVÍ
Obsahem předmětu jsou odborné poznatky z aplikované botaniky, základy techniky a technologie výroby zelinářských kultur, zvláštní princip jejich pěstování. Obsahem předmětu jsou rovněž ekonomické ukazatele výroby a realizace produktů.
KVĚTINÁŘSTVÍ
Úkolem květinářství je poskytnout žákům-učňům základní poznatky o pěstitelské technice venkovních i skleníkových květin, o jejich velkovýrobní technologii i použití. Těžiště výuky je v poznání a zvládnutí techniky pěstování tržně nejdůležitějších květin.
SADOVNICTVÍ
Cílem předmětu je výchova kvalifikovaných pracovníků, kteří budou schopni realizovat všechny úkoly sadovnictví při tvorbě a ochraně životního prostředí.
Sadovnictví se tím, že plánuje, projektuje, realizuje a udržuje plochy zeleně, podílí na rozvoji přírodní složky životního prostředí nejvýznamněji a současně úpravou podstatné složky obytného prostoru přispívá k formování životního stylu naší socialistické společnosti. Výuka sadovnictví může proto u žáků-učňů formovat kladný vztah k přírodnímu prostředí i k lidské společnosti.
OVOCNICTVÍ
Cílem předmětu je seznámit žáky-učně s biologickými zvláštnostmi a podmínkami ovocnictví a ovocnického školkařství.
Učební plán učebního oboru zahradník/zahradnice
Vyučovací předmět | Počet týden. vyuč. hodin v ročníku | |||
I. | II. | III. | ||
1. | Český jazyk a literatura | 2 | 2 | 2 |
2. | Ruský jazyk | 2 | 1 | 1 |
3. | Občanská nauka | 1 | 1 | 1 |
4. | Dějepis | 2 | 0 | 0 |
5. | Matematika | 4 | 2 | 2 |
6. | Fyzika | 2 | 0 | 0 |
7. | Chemie | 3 | 2 | 1 |
8. | Tělesná výchova | 2 | 1 | 1 |
9. | Branná výchova | 1 | 1 | 0 |
10. | Ekonomika a organizace | 0 | 0 | 2 |
11. | Zahrad. stroje a zař. | 2 | 1 | 0 |
12. | Biologie | 3 | 0 | 0 |
13. | Zákl. zahrad. výroby | 3 | 0 | 0 |
14. | Zelinářství | 0 | 3 | 1 |
15. | Květinářství | 0 | 3 | 3 |
16. | Sadovnictví | 0 | 2 | 2 |
17. | Ovocnictví | 0 | 1 | 1 |
18. | Povinný kurs | 0 | 1 | 0 |
19. | Odborný výcvik | 6 | 14 | 20 |
Celkem hodin týdně: | 33 | 35 | 37 | |
Nepovinný předmět ŘMV | 0 | 2 | 0 |
K učebnímu plánu přísluší 40 hodin provozní praxe.
PĚSTITEL SE ZAMĚŘENÍM PRO VINOHRADNICTVÍ A OVOCNICTVÍ
Vychovává budoucí kvalifikované dělníky pro: vykonávání odborných prací při pěstování a rozmnožování révy vinné a ovocných rostlin s využitím speciálních mechanizačních prostředků a zařízení; dodržování technologických zásad při pěstování révy a ovocných dřevin; odborné práce související s rozmnožováním révy a zakládáním trvalých kultur révy a ovocných dřevin za použití mechanizačních prostředků a zařízení; pro chemickou ochranu na základě poznatků biologie révy a ovocných rostlin.
Učební plán učebního oboru pěstitel se zaměřením pro vinohradnictví a ovocnictví
Vyučovací předmět | Počet týden. vyuč. hodin v ročníku | |||
I. | II. | III. | ||
1. | Český jazyk a literatura | 2 | 2 | 2 |
2. | Ruský jazyk | 2 | 1 | 1 |
3. | Občanská nauka | 1 | 1 | 1 |
4. | Dějepis | 2 | 0 | 0 |
5. | Matematika | 4 | 2 | 2 |
6. | Fyzika | 2 | 0 | 0 |
7. | Chemie | 3 | 2 | 1 |
8. | Tělesná výchova | 2 | 1 | 1 |
9. | Branná výchova | 1 | 1 | 0 |
10. | Ekonom. a organizace | 0 | 0 | 2 |
11. | Řízení traktoru | 0 | 2 | 0 |
12. | Biologie | 3 | 0 | 0 |
13. | Stroje a zařízení | 2 | 1 | 0 |
14. | Základy rostl. výroby | 3 | 0 | 0 |
15. | Ochrana rostlin | 0 | 0 | 1,5 |
16. | Povinný kurs | 0 | 1 | 0 |
17. | Vinohradnictví | 0 | 3 | 3 |
18. | Ovocnictví | 0 | 3 | 3 |
19. | Odborný výcvik | 7 | 14 | 20 |
Celkem hodin týdně: | 33 | 34 | 37,5 |
K učebnímu plánu přísluší 40 hodin provozní praxe.
Z odborných předmětů se vyučuje:
EKONOMIE A ORGANIZACE
Má stejné zaměření jako u oboru zahradník.
BIOLOGIE
Má rovněž obdobné zaměření jako u oboru zahradník.
ŘÍZENÍ TRAKTORU
Všeobecného zájmu o motorismus se může využít na učilišti pro rozvoj a upevnění technických poznatků, pro pracovní výchovu, pěstování kladných charakterových vlastností, mravních postojů a návyků. Úlohou předmětu je seznámit učně s pravidly silničního provozu, technikou jízdy a pracovními postupy údržby.
Cílem předmětu je dosáhnout, aby si učni osvojili soustavu vědomostí, dovedností a návyků, která jim umožní řešit náročné úkoly vyplývající z mechanizace a automatizace racionálního použití a maximálního využití traktorů.
STROJE A ZAŘÍZENÍ
Cílem předmětu je seznámit žáky-učně se současnými zemědělskými stroji používanými ve vinohradnictví a ovocnictví, především s jejich složením, činností, seřizováním a zásadami jejich efektivního udržování.
ZÁKLADY ROSTLINNÉ VÝROBY
Předmět plní funkci pro všechny speciální odborné předměty jednotlivých odborných zaměření. Osnova je obdobně zaměřena i u zahradnického oboru.
OCHRANA ROSTLIN
Cílem předmětu je poskytnout žákům-učňům vědomosti, dovednosti a návyky potřebné pro odborné vykonávání zásahů proti chorobám, škůdcům a plevelům pěstovaných zemědělských plodin.
Poznání příznaků poškození a onemocnění rostlin, jakož i posouzení zdravotního stavu rostlin na základě těchto příznaků, pomáhá při vytváření komplexnějšího pohledu na vznik, příčiny, průběh a následky onemocnění, poškození a zaplevelení rostlin.
VINOHRADNICTVÍ
Cílem předmětu je seznámit žáky-učně se základy vinohradnické výroby a naučit je na základě těchto vědomostí a dovedností technologickým postupům při výrobě révových podnoží, sazenic, při výrobě hroznů a vína. Předmět má technologické pojetí.
OVOCNICTVÍ
Cílem je seznámit žáky-učně s biologickými zvláštnostmi a podmínkami ovocnictví a ovocného školkařství. Učni se naučí technologickým postupům při výrobě ovoce skupin běžně pěstovaných druhů ovocných plodin ve velkovýrobních podmínkách ČSSR.
UČEBNÍ OBOR KONZERVÁŘ
Cílem přípravy kvalifikovaných pracovníků v učebním oboru konzervář je vychovat pro konzervárenský, mrazírenský a nápojový průmysl pracovníky se širokými praktickými a teoretickými znalostmi, s dostatečnou zásobou pracovních poznatků a návyků, kteří po vyučení budou moci zastávat odpovědná místa ve výrobě potravin v souladu se zvýšenými nároky a požadavky na odborné a teoretické znalosti.
Zaměření odborných předmětů u oboru konzervář:
EKONOMIKA A ORGANIZACE
Cílem předmětu je poskytnout doplnění odborného vzdělání základními znalostmi z organizace a ekonomiky a uvést je do ekonomického myšlení.
STROJNICTVÍ
Cílem je rozvíjet technické myšlení žáků-učňů, tzn. na základě poznání fyzikálně technické podstaty, principu, funkce a významu jednotlivých částí stroje lépe a uvědoměleji pochopit funkci strojů a zařízení v technologickém procesu v daném oboru.
SUROVINY
Cílem je seznámit žáky-učně s původem, vlastnostmi a ošetřováním surovin, které se zpracovávají v konzervárenské výrobě. Základním surovinám – ovoci, zelenině a surovinám živočišného původu se věnuje podstatná část vyučovacích hodin. U jednotlivých druhů ovoce a zeleniny se žáci seznamují s požadavky konzervárenského a mrazírenského průmyslu na jakost suroviny a s odrůdami, které tyto požadavky splňují.
MIKROBIOLOGIE
Hlavním úkolem mikrobiologie konzervárenství je boj proti rozkladné činnosti mikrobů a uchování potravin v jedlém stavu po delší dobu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat sanitaci a hygieně a zachování nutričních hodnot výrobků.
TECHNOLOGIE
Cílem předmětu je seznámit žáky-učně se všemi výrobními pochody a procesy při konzervaci potravin v konzervárenském, mrazírenském a nápojovém průmyslu. Vedle vlastní technologie se seznámí s biochemickými a mikrobiologickými pochody při konzervaci potravin, s provozním zařízením, se kterým při výrobě přicházejí do styku, a s ekonomickou návazností pokrokové pracovní metody uplatňované na pracovišti.
KURS SENZORICKÉHO HODNOCENÍ
U potravinářských výrobků – je nedílnou součástí posuzování jakosti potravinářských výrobků. V praxi je toto hodnocení prováděno členy komisí jakosti, kteří jsou zkušenými pracovníky v konzervárenském oboru.
Učební plán učebního oboru konzervář 06-96-2
Vyučovací předmět | Počet týden. vyuč. hodin v ročníku | |||
I. | II. | III. | ||
1. | Český jazyk a literatura | 2 | 2 | 2 |
2. | Ruský jazyk | 2 | 1 | 1 |
3. | Občanská nauka | 1 | 1 | 1 |
4. | Dějepis | 2 | 0 | 0 |
5. | Matematika | 4 | 2 | 2 |
6. | Fyzika | 2 | 0 | 0 |
7. | Chemie | 4 | 1 | 1 |
8. | Tělesná výchova | 2 | 1 | 1 |
9. | Branná výchova | 1 | 1 | 0 |
10. | Ekonom. a organizace | 0 | 0 | 2 |
11. | Strojnictví | 2 | 0 | 0 |
12. | Suroviny | 2 | 1 | 0 |
13. | Mikrobiologie | 1 | 1 | 1 |
14. | Stroje a zařízení | 0 | 1 | 1 |
15. | Technologie | 3 | 5 | 4 |
16. | Kurs výchovy k rodičovství | 0 | 0 | 1 |
17. | Kurs senzor. hodnocení | 0 | 0,5 | 0 |
18. | Kurs vnitrozáv. manipulace | 0 | 0 | 0,5 |
19. | Odborný výcvik | 7 | 17,5 | 17,5 |
Celkem hodin týdně: | 34 | 35 | 35 |
K učebnímu plánu přísluší 40 hodin provozní praxe.
Odborný výcvik – obor pěstitel a zahradník
Jan Holčík, zástupce ředitele školy pro praktické vyučování
Střední odborné učiliště zemědělské ve Bzenci v současné době vychovává a školí učně tří učebních oborů. Je to obor pěstitel se zaměřením na vinohradnictví, obor zahradník a obor konzervář. Pro jednotlivé obory jsou stanoveny závody, kde učni vykonávají praktický výcvik.
Obor pěstitel se zaměřením na vinohradnictví vykonává převážnou část praktického výcviku na školním hospodářství zahradnického učiliště a taktéž ve Vinařských závodech ve Bzenci. Další možnost praktické výuky je u JZD ve Bzenci. Obor zahradník koná praxi převážně na školním hospodářství, v JZD Vracov, ve školkách Chladíkov a jinde. U oboru konzervář je praktický výcvik směřován na závody Bzenec, Dubňany, Uh. Hradiště, Uh. Brod, Babice aj.
Při SOUZ ve Bzenci je v současnosti místně odloučené pracoviště – a to v Gottwaldově-Malenovicích. Zde je u Služeb města Gottwaldova realizován praktický výcvik, teoretickou výuku zajišťuje učiliště.
Organizace odborného výcviku učňů je dána učebním plánem a učebními osnovami. Odborný výcvik řídí vrchní mistr s kolektivem mistrů odborného výcviku.
Odborný výcvik u prvních ročníků je 1 den v týdnu 7 hodin. U druhých ročníků je odborný výcvik 2 dny v týdnu, tj. 14 hodin, u třetích ročníků 2,5 dne v týdnu, tj. 20 hodin. V současné době je pět třetích ročníků na provozním výcviku a závěrečné učňovské zkoušky z teorie vykonávají v prosinci. Dozor u podniků má nad učni jmenovaný instruktor, který je obeznámen s povinnostmi a proškolen v zařízení učiliště.
Při odborném výcviku na učilišti jsou učni každého ročníku rozděleni do několika skupin a každé skupině při práci je přidělen jeden mistr odborného výcviku vždy pro celou pracovní dobu. Většina prací odborného výcviku je zaměřena na speciální obory, jimiž jsou na našem učilišti – sadovnictví – ovocnictví – vinohradnictví – květinářství a zelinářství. Ve výkonu prací těchto oborů se jednotlivé skupiny střídají.
Úkolem odborného výcviku není však jen naučit učně praktickým znalostem a dovednostem, ale neméně důležitým úkolem je naučit chlapce a dívky dobrému poměru k práci – a to práci fyzické, upevnit uvědomělou disciplínu, kolektivnost, pracovní svědomitost, vytrvalost, odpovědnost a respektovat ochranu socialistického vlastnictví. Nedílnou součástí odborného výcviku je seznamování učňů se zásadami hygieny a bezpečnosti při práci, jakož i s pravidly protipožární ochrany.
S pohledem deseti let dozadu, kdy se slavilo 90 let zemědělského školství ve Bzenci, vývoj v budování na učilišti neustrnul, naopak – na úseku odborného výcviku lze zaznamenat velký rozvoj při budování potřebných zařízení pro zlepšení praxe učňů. Pro obor pěstitel byla vybudována mechanizační dílna pro ruční obrábění – kovo-dřevo, montážní prostor s hydraulickým zvedákem 5 t. Dále dílna s kovárnou a příslušným vybavením: soustruh, fréza, sloupová vrtačka, bruska, svářečka, strojní pila, kovářská výheň, ohýbačka, nůžky na plech atd.
Pro potřebu praxe učňů a celkového objemu plnění osnov byl také rozšířen strojový park, který obsahuje: 4 kolové traktory, 3 malotraktory s příslušenstvím, 2 autobusy, 1 nákladní auto Avia, 1 motocykl cvičný, 1 osobní auto, 1 pluh, 1 diskové brány, 1 rotavátor, 1 rotační žací stroj, 3 vleky za traktory a 1 nízkoplošný návěs.
Na učilišti jsou tři instruktoři jízd. Celkový roční objem získání řidičských průkazů se pohybuje od 60 do 70.
Pro obor zahradník byla vybudována hala včetně šaten a soc. zařízení. Pro plánovanou novou výstavbu na pozemcích pokusného pole bylo zbudováno pokusné pole nové. Zde byly založeny sortimenty ovocných stromů, keřů, matečnice M-typů, meruzalky, sortiment révy vinné, matečnice okrasných dřevin aj. V roce 1984 byla vybudována vlastní studna, která bude sloužit pro účely závlahy a pěstování zeleniny, květin a ostatního rostlinného materiálu.
Současný stav a úroveň odborného výcviku odpovídá potřebám našeho socialistického zemědělství.
Odborný výcvik – obor konzervář
Emanuel Budík, vrchní mistr
Konzervárenský průmysl má v Bzenci dlouholetou tradici a z této tradice vzniká vývojem požadavek na vzdělání mládeže. Proto v roce 1951 dochází ke vzniku pracovních záloh, kde se poprvé začíná se systematickou odbornou výchovou 30 žáků pro potřeby konzervárenského průmyslu, který má mít charakter průmyslové výroby a ne jako doposud výroby domácké. V této době je to první zařízení tohoto druhu v tehdejší ČSR. V roce 1953 vzniká učňovské středisko, jeho prvním vedoucím je s. Rynda Jaroslav. Vyučujícími jsou pracovníci závodu Bzenec. V dalších letech dochází k rozvoji učňovského střediska, počet žáků se zvyšuje, upravuje se doba učení. Zkvalitňuje se práce na úseku výchovy a vzdělávání kádrů. Mění se vedoucí učňovského střediska. Po s. Ryndovi jsou vedoucími Ing. V. Michálek, Glos, Ondráček a Konečný. Podstatně se zkvalitňuje teoretická výuka, kterou zajišťuje průmyslová škola konzervárenská se svými pedagogickými pracovníky – a to až do roku 1981, kdy dochází k reorganizaci ve školství.
Obor konzervář je od školního roku 1981/82 součástí zemědělského učiliště v Bzenci, jeho ředitelem je s. Ing. Frýbort CSc. a vedoucím pracoviště konzervář je s. Zdeněk Uher. Toto učiliště vychovává pro průmysl konzervárenský, mrazírenský i výrobu nealkoholických nápojů žáky jak po stránce teoretické, tak i praktické. Zde žáci získávají potřebné znalosti a dovednosti, aby pak mohli pracovat v jednotlivých odvětvích výroby. Odborný výcvik žáků se provádí v závodech koncernového podniku Uh. Hradiště, oborového podniku Mrazírny a Nealko Olomouc.
Organizace odborného výcviku žáků je dána učebními osnovami. Odborný výcvik řídí vedoucí mistr s kolektivem mistrů odborného výcviku. Zavedením nové školské soustavy se snížil počet hodin odborného výcviku v prvních ročnících a zvýšil se počet hodin teorie. Žáci I. ročníku mají odborný výcvik 7 hodin týdně, II. ročníku 35 hodin a III. ročníku 40 hodin. U žáků II. a III. ročníku se střídá teorie a odborný výcvik vždy po týdnu. Po absolvování III. ročníku odchází žáci na 4 měsíční praxi odborného rozvoje do závodů, se kterými mají podepsané pracovní smlouvy. Zde provádějí odborný rozvoj pod dohledem instruktorů, vybraných kvalifikovaných a zkušených pracovníků.
Odborný výcvik je organizován tak, že žáci jsou rozděleni do skupin. Práci každé skupiny organizuje mistr, který vede skupinu celou pracovní dobu i po celý školní rok.
Úkolem odborného výcviku v současné době je především naučit žáky dobrému poměru k fyzické práci, kvalitní a svědomité práci, vytrvalosti, odpovědnosti, uvědomělosti a dobrému vztahu k pracovnímu kolektivu. Dále je třeba naučit žáky praktickým znalostem, dovednostem, ovládání nové techniky, ale i dodržování zásad bezpečnosti a hygieny práce i pravidlům protipožární ochrany.
Získané vědomosti, dovednosti v teoretické výuce i v odborném výcviku prokazují žáci při závěrečných zkouškách před odbornou komisí.
Mimoškolní akce
Miroslav Fridrich – vedoucí vychovatel
Je snahou pracovníků školy, aby naši žáci poznávali nejen prostředí, ale i jiná pracoviště speciálního zaměření u nás nebo v zahraničí. Vycházíme ze skutečnosti, že mladý člověk potřebuje vidět, poznávat a vyjasňovat si představy o závodech se specializovanou výrobou. V tomto směru mělo vedení školy pochopení pro organizování družební a výměnné praxe našich učňů. Nutno vzpomenout několikaletou praxi žáků zahradnické školy v MLR, kde pracovali v zemědělském družstvu Balatonfüred při sklizni broskví a vinobraní. Zúčastnila se jedna celá třída. Díky žákům, kteří k nám chodili ze Slovenska, znali mnozí učni dobře maďarsky, takže byla zajištěna i konverzace.
Naši žáci zavítali také do Jugoslávie, kde pracovali v zemědělském družstvu Izola při sklizni broskví. Nelze opomenout pobyt našich žáků v BLR, kde sklízeli broskve v družstvu Sielo Vinica blízko Varny.
Dosti odborných zážitků si naši učni odváželi z NDR, kam pravidelně zajížděli. Také v současnosti dále podporujeme výměnnou odbornou praxi. Od konce šedesátých let se rozvíjí výměnná praxe s POU Kravany nad Dunajem okres Komárno. Každým rokem zajíždí 30 žáků našeho učiliště ke slovenským přátelům. Žáci poznávají pěstování rychlené zeleniny, širší sortiment ovocných stromů. Volný čas trávíme v blízkých termálních koupalištích Patince a Štúrovo.
Družba na úseku kulturním a sportovním je rozvíjena s POU Rakovice u Piešťan. Jsou organizovány společné kulturní a zábavné, jakož i sportovní soutěže, které jsou prověrkou obratnosti školních družstev. Soutěžíme v kopané, odbíjené, střelbě, stolním tenisu. Zanedbatelná není ani výměna zkušeností členů pedagogického sboru, mistrů a vychovatelů.
V minulém roce byly navázány družební styky se studenty a pedagogy v Gorné Orechovici v BLR. Naši žáci pracovali v nedalekém závodě Vinprom Ljaskovec (vzdáleném asi 6 km) při obsluze stáčecí linky na přírodní a šampaňská vína. Závod je vybaven novou moderní technikou.
Pro učně I. ročníků jsou pro zimní období vypsány povinné lyžařské výcvikové kursy v našich horách: Kašperské hory, Beskydy, Vysoké Tatry aj. Nejlepší učni II. ročníků stráví několik dní školního roku v Praze, odměňujeme také několik jedinců zájezdy do SSSR, NDR, MLR a jinam. Takový učeň musí reprezentovat nejen dobrým prospěchem, což je základní podmínka výběru, ale též aktivní činností v SSM a zájmových kroužcích.
V rámci spolupráce mezi socialistickými státy a v duchu internacionální výchovy na našem učilišti se v minulých letech z iniciativy učitelů odborných předmětů a mistrů odborné výchovy uskutečnila v době hlavních prázdnin zahraniční praxe pro nejlepší učně oboru zahradník a pěstitel-vinohradník. Praxe se uskutečnila na mezinárodní zahradnické výstavě „IGA Erfurt“ a ve státním školkařském podniku „VEB Saatzucht – Baumschulen Dresden – oddělení Rippien“ v Německé demokratické republice.
Družba s těmito podniky byla ze strany orgánů NDR hodnocena kladně. Spolupráce je udržována jen občasnými návštěvami některých tříd naší školy ve formě exkurze a písemným stykem. Vedení podniků má i nadále zájem o obnovení dřívějších styků, které byly pro všechny značným přínosem, zejména po stránce odborné.
Školní hospodářství
Štěpán Šalamoun, bývalý ekonom ŠH
Zřízením zemské rolnické a vinařské školy, která vznikla v roce 1899 z původní hospodářské školy zimní, nastaly změny ve vyučování. Škola byla celoroční (desetiměsíční) a v učební osnově byla i praktická výuka. Tím se projevila potřeba vlastního školního zemědělského výrobního provozu. Již v roce 1901 dostala škola k užívání obecní pozemky a některé pronajala od místního statku. Začínalo se s 20 ha a v roce 1954 mělo školní hospodářství 35 ha. Hospodářské budovy a dvůr byly vybudovány v těsném sousedství školy a tvořily se školou jeden celek, řízený přímo ředitelem a pracovníky školy. V té době bylo vybudováno pokusné pole, kde se odbývala převážná část praktického výcviku. Provádělo se tam v té době velmi populární školní „pokusnictví“ a zřízena byla ovocná školka, révová školka a sortimenty plodin. Vinice byly na pozemku Starý hrad, který je dominantou Bzence, na výměře 4 ha. Na ostatní půdě se hospodařilo klasickým malovýrobním způsobem. Půda se obdělávala dvěma páry koní a ve stáji bylo asi 10 ks hovězího dobytka, prasnice a vepři.
V době socializace vesnice nemohlo toto hospodářství sloužit účelům školy a zemědělské praxi, a tak v roce 1954 bylo zřízeno nové školní hospodářství převzetím statku Háj se 101 ha zemědělské půdy. Toto hospodářství je vzdáleno 4 km od školy a s původním hospodářstvím vznikl nový podnik s výměrou 136 ha, značnou půdní roztříštěností a velkými vzdálenostmi jednotlivých pozemků. Hospodářství Háj bylo převzato od výzkumného ústavu zemědělského v Ostrohu. V období socializace vesnice se několikrát prováděla úprava půdní držby, při níž se statek zbavil nejvzdálenějších pozemků a rozšířil výměru půdy na 285 ha. Bohužel, byla to půda nízké kvality, která byla pro JZD společensky neekonomická.
Na nově zřízeném školním statku se zpočátku hospodařilo zase klasickým způsobem se zastoupením velkého množství plodin v osevním plánu a všech druhů hospodářských zvířat. Ale tento způsob hospodaření brzy nevyhovoval, poněvadž zemědělské školy se specializovaly. Specializací naší školy bylo a je vinařství, ovocnictví a zelinářství. Bylo stále zřetelněji cítit, že statek je od školy vzdálen, že živočišná výroba a velký sortiment pěstovaných plodin škole nevyhovují. Proto se v roce 1969 přikročilo k specializaci statku. Živočišná výroba byla zrušena, rozšířena výroba ovoce, vína a zeleniny a na zbývající půdě zavedena výroba obilovin. Jako ekonomický doplněk byl zaveden výkrm drůbežích brojlerů, který znamenal ekonomickou stabilitu, poněvadž vybrané kultury jsou vysoce rizikové, a také umožňoval využití vyrobených zrnin.
Později se shledalo, že obiloviny jako monokulturu nelze natrvalo pěstovat a proto se vsunovaly do osevního plánu další plodiny – řepka, kukuřice na zrno a další, které nevyžadovaly jiné výrobní prostředky než obiloviny. V poslední době se zavádí pěstování pícnin na 40% půdy, aby se zachovala úrodnost půdy a odstranilo se jednostranné zaplevelování. Pícniny se vyměňují s JZD Svornost Bzenec za zrniny na krmný fond. Vinice se pěstují na 25 ha, ovocné sady rovněž na 25 ha, zelenina na 8 ha.
Během 7. a 8. pětiletky je třeba provést obnovu vinic a sadů a rozšířit jejich výměru. Sortiment pěstované zeleniny zúžit na 3 až 4 druhy, rozšířit plochy rychlené zeleniny a vybavit zelinářství vhodnými mechanizačními prostředky. Provozní budovy rozšířit vybudováním několika skladů a posklizňových linek na úpravu a třídění zeleniny a ovoce. Pro účel praktického výcviku je třeba zavést výrobu květin a pro tento účel vybudovat skleník.
Rozvojem specializace a modernizace provozu bude školní hospodářství ještě lépe přizpůsobeno potřebám praktické výuky učňů a spolu s učilištěm bude vychovávat kvalifikované pracovníky pro socialistickou zemědělskou velkovýrobu.
ZÁJMOVÁ ČINNOST ŽÁKŮ A ORGANIZACE NF VE ŠKOLE
My zahradníci žijeme jaksi do budoucnosti, kvetou-li nám růže, myslíme na to, že příští rok nám pokvetou ještě líp, za nějakých deset let bude z toho smrčku strom, jen kdyby už těch deset let bylo za námi. Chtěl bych už vidět, jaké budou ty břízky za padesát let. To pravé, to nejlepší je před námi.
Karel Čapek
Žákovský domov
Věra Presová – vedoucí vychovatelka
Učňům a žákům naší školy, zejména těm, kteří mají vzdálenější bydliště, je poskytováno ubytování v žákovském domově. První žákovský domov zemědělských škol ve Bzenci byl zřízen v roce 1940 v budově bzeneckého zámku. Tehdy tam bylo ubytováno 22 žáků.
Nyní je žákovský domov obor zahradník-vinař rozmístěn do tří budov s kapacitou 150 lůžek. Pro obor konzervář jsou tři provizorní ubytování – ve třech budovách celkem pro 70 žáků. Ubytování je velmi ztížené. Na pokojích bydlí po 8 – 10 žácích. Přesto dosahujeme v mimoškolní výchově velmi dobrých výsledků.
Na žákovském domově je ustaveno několik zájmových kroužků. Jsou to: kroužek šití a vyšívání, dramatický, pěvecký, taneční – ve sportu je to kroužek střelecký, odbíjené, lehké atletiky, plavání, kopané, minikopané, šachový, stolního tenisu aj. Učni se zúčastňují soutěží převážně v rámci resortu MZVŽ ČSR – ať již krajských nebo národních – a vždy s velmi dobrým umístěním. Nejlépe si vedl vždy kroužek pěvecký, který oslaví již své 14leté trvání. Dále to byla odbíjená, lehká atletika, úspěchy ve střeleckých soutěžích, kopané apod. Velké pozornosti mezi mládeží se těší kroužek džezgymnastiky. V posledních letech byl ustaven i kroužek folklórní, který v tancích za doprovodu cimbálové muziky rovněž získal ocenění.
Neméně úspěchů získávají naši učni v soutěžích II. kat. – to jsou různé ruční a výtvarné práce. Tyto kroužky šití, vyšívání, výtvarné, ručních prací jsou odborně vedeny s. vychovatelkami. Zdařilé práce jsou pak vystavovány na různých výstavách. Mimoškolní zájmová činnost žáků má i politický úkol. Jsou sestavovány programy na různá veřejná vystoupení v rámci oslav školy nebo různých významných výročí ve spolupráci s MěsKP a MěstNV.
Veškeré dění žákovského domova je řízeno a usměrňováno podle přesného internátního řádu. Významným pomocníkem při uskutečňování internátní výchovy i ostatní mimoškolní činnosti žáků a učňů je také školská organizace SSM společně s DR SSM.
Rozmanitou zájmovou činností neustále rozvíjíme schopnosti, talenty i nadání žáků-učňů a dáváme jim kromě vzdělání a přípravy na jejich budoucí povolání i radost ze života a vykonané práce.
Socialistický svaz mládeže
Ing. Jiří Houdek
Socialistický svaz mládeže svou činností přispívá k všestrannému rozvoji budoucích příslušníků dělnické třídy – vedoucí síly naší společnosti. Žáci a učni učiliště vstupují postupně do řad členů SSM a získávají tak v mládežnické organizaci první konkrétní zkušenosti z politické a organizátorské činnosti.
V současné době má SSM na naší škole 430 členů, kteří jsou sdružováni v 15 ZO SSM. Organizačně a metodicky řídí svaz CUV SSM, který má 25 členů – jsou zde zástupci jednotlivých organizací včetně pedagogických pracovníků.
Činnost SSM spočívá především v zájmové aktivitě – a to na poli kulturním, sportovním a společenském. O vysoké angažovanosti svazáků v politickém životě svědčí pravidelná účast a aktivní zapojení na kulturně-politických akcích města Bzence a okolí – oslavy VŘSR, oslavy osvobození – besedy s účastníky bojů, oslavy 1. máje atd. Bohatá je i činnost kulturní, v MČSP nechybí svazáci na představeních sovětských filmů a pravidelná návštěvnost Slováckého divadla a divadel v Brně a Gottwaldově utvářejí kulturní a estetické cítění mladých chlapců a děvčat.
K mládí patří sport. I na tomto úseku se svazácká organizace na naší škole může chlubit:
- v kopané – 1. místo na turnaji ve Veselí nad Moravou v rámci resortu;
- v odbíjené dívky – 1. místo v rámci kraje i 1. místo na celostátní soutěži v rámci resortu.
Každoročně je pořádána soutěž dívek v kopané.
CUV SSM byl pořadatelem velmi zdařilého turnaje v odbíjené a minikopané.
Mohli bychom pokračovat – bruslení na ZS v Uh. Ostrohu, plavání v Hodoníně, lyžařské zájezdy na Lopeník a Javořinu.
Mezi velmi zajímavé a zdařilé akce CUV SSM se řadí tradiční krojované vinobraní a soutěž mezi jednotlivými obory učiliště nazvaná – Obor versus obor.
Činnost ZO KSČ při SOUZ a ŠH Bzenec
Ing. Rudolf Černoch
Veškerá činnost na našem SOUZ a ŠH je spjata s činností ZO KSČ. Základní organizace KSČ působí bezprostředně mezi všemi pedagogickými pracovníky školy i na ŠH. V okruhu své působnosti v každodenním styku s pracujícími se aktivně podílejí na utváření a uskutečňování politiky naší strany. Řeší a zabezpečují všechny místní politické, ekonomické a ideově výchovné úkoly strany, které jsou v popředí zájmů pracujících a v souladu s cíli a potřebami naší socialistické společnosti.
Práce ZO KSČ je řízena ideologickým oddělením OV KSČ v Hodoníně prostřednictvím jeho pracovníků a aktivisty, kteří přenášejí do naší organizace aktuální otázky stranické práce.
Nedílnou součástí práce strany ve škole a ŠH se staly veřejné členské schůze, na nichž se zaměstnanci školy a ŠH seznamují s usnesením stranických orgánů, s úrovní výchovně vzdělávací práce školy a s výsledky hospodaření ŠH. Seznamují se s problematikou výstavby učiliště a z pléna jsou dávány náměty na řešení některých problémů, které se vykytují na našem pracovišti.
Stranická organizace se spolupodílí na řízení společenských organizací na škole, a sice ROH, SČSP, Svazarmu a v neposlední řadě SSM. Většinou jsou na vedoucích místech členové strany, kteří zodpovídají za práci ZO KSČ.
Stranická organizace stála vždy v čele všech důležitých procesů a změn, které se ve škole během uplynulých let uskutečňovaly a vždy se cítila plně odpovědna za dobrou práci školy a školního hospodářství.
Svaz československo-sovětského přátelství
Miroslav Fridrich
Na SOUZ ve Bzenci pracuje i odbočka SČSP. Byla založena v r. 1979 v počtu 18 členů a dnes má již 67 členů. Podílí se zejména na výchově svých členů k lásce k SSSR, pěstuje vztah k mírové politice socialistických zemí a rozšiřuje znalost historie i současnosti našich osvoboditelů.
Velmi dobrých výsledků je dosahováno v odběru sovětských časopisů, účasti na Puškinově památníku, Leninském subótniku. Každý třetí žák našeho učiliště je členem Klubu přátel sovětského filmu. Odbočka patří mezi nejlepší v okrese Hodonín, každoročně máme ustaveny 2 kursy ruského jazyka. Organizujeme akce k Měsíci československo-sovětského přátelství, VŘSR, členové se zúčastňují národních směn organizovaných MěstNV. Pravidelně jsou pořádány vzdělávací akce pro členy, výstavy knih, soutěže nástěnek a jiné.
SVAZARM
ZO Svazarmu byla na naší škole založena jako jedna z prvních u zemědělských škol a to v r. 1966. Jejím posláním je soustavná a účinná politická práce, spojená s brannou výchovou našich žáků. Tak jako v celém výchovném systému školy i v naší ZO napomáháme k utváření a upevňování vědeckého světového názoru, a to konkrétní brannou angažovaností našich střeleckých kroužků. Ve střelectví, zejména v minulosti, bylo dosahováno velmi dobrých výsledků a nejednou byli naši učni přeborníky okresu. V současné době se zúčastňují těchto turnajů:
- Memoriál M. Kudeříkové;
- Memoriál R. Filipa;
- Hornický kahan v Dubňanech;
- Turnaj o pohár SNP ve Bzenci aj.
Připravenost učňů se prohlubuje i v branných kursech a v různých soutěžích i s patronátními školami.
Sdružení rodičů a přátel školy
Ing. Emílie Valentová
Sdružení rodičů žije problémy školy a v řadě případů je pomáhá řešit. Je to správné a zdravé. Vždyť působení na žáky musí být oboustranné, jak prostřednictvím školy, tak v rodině. Je to nejlepší způsob schopný vychovat z našich dětí řádné a platné členy naší socialistické společnosti, obětavé nositele komunistických myšlenek.
Sdružení disponuje poměrně vysokou finanční částkou, která je plně využívána pro všechny žáky a učně školy při zkvalitnění výuky, podporování jejich zájmové činnosti. Dále jsou z finančního rozpočtu kryty náklady na kulturní akce – zájezdy na divadelní představení, náklady na akce sportovní a reprezentační a tradiční vinobraní, pořádané pod záštitou CUV SSM.
Neméně důležitou roli hraje sdružení v oblasti vzájemného poznávání se mezi rodiči samotnými. Na třídních schůzkách existuje i výměna zkušeností z výchovného působení. Významnou akcí sdružení je tradiční zahradnický ples školy. Jedná se o společenskou událost, která má ve Bzenci již svoji tradici. Setkávají se na něm nejen rodiče, ale i bývalí absolventi.
Dobré studijní výsledky žáků školy, jejich kvalitní uplatnění v praxi jasně svědčí o dobré spolupráci školy a rodičů.
Revoluční odborové hnutí
Jana Všetulová
Revoluční odborové hnutí na naší škole napomáhá při naplňování svých funkcí rozvoje československé výchovně vzdělávací soustavy. Za přední povinnost považuje podílet se na socialistické výchově mladé generace, ovlivňovat utváření a růst jejího třídního uvědomění, získávat ji pro realizaci politiky Komunistické strany Československa, připravovat ji na práci a život v rozvinuté socialistické společnosti.
Od roku 1980 a později od roku 1982 byla jednotná organizace ROH SOUZ rozdělena:
- MV ROH SOUZ – patřící pod Odborový svaz pracovníků školství a vědy
- ZV ROH SOUZ – zaměstnanců pod IVV MZVž ČSR
- ZV ROH ŠH – zaměstnanců pod IVV MZVž ČSR
MV ROH SOUZ se dělil na odborové úseky SOUZ: OÚ Bzenec, OÚ Kyjov, OÚ Strážnice a OÚ Veselí nad Moravou.
Činnost jednotlivých organizací na SOUZ je v těsné spolupráci a velmi bohatá. Vykazuje velmi dobré výsledky v oblasti kulturně-politického života. Nemalý je i podíl na vypracování a hodnocení plánu školy; spolupráce s organizacemi s organizacemi – ZO KSČ, ZO SSM, SRPŠ a odbočkou SČSP byla a je vždy hodnocena velmi kladně.
Každoročně jsou uzavírány závazky k významným výročím – v současné době – 40. výročí SNP, 40. výročí osvobození.
Po stránce kulturní stojí za zmínku alespoň nejdůležitější akce pořádané pod záštitou ROH – zájezdy do BLR, MLR, NDR – tradičně se uskutečňují již několik let za sebou, dále zájezdy do divadel, na výstavy, akce pro děti členů ROH, rekreace, předplatné na různé akce politicko-výchovné a kulturní.
V roce 1984 na základě měnících se podmínek socialistické výroby a na základě přestavby učňovského školství dochází k nové výstavbě a vnitřní struktuře organizací ROH SOU.
Na našem středním odborném učilišti jako organizační jednotce je ustavována jedna základní organizace ROH, která vzniká sloučením MV ROH SOUZ patřící pod Odborový svaz pracovníků školství a vědy (OÚ Bzenec) a ZV ROH SOUZ – zaměstnanců pod IVV MZVž ČSR. Členy této nově vzniklé organizace ROH se mohou stát i žáci učiliště – po ukončení povinné desetileté školní docházky, případně po uzavření pracovní smlouvy, byla-li sjednána před ukončením povinné desetileté školní docházky.
Tato nově vzniklá organizace i nadále pokračuje v plnění úkolů daných stranickými orgány, zintenzivňuje a zkvalitňuje práci spojenou s výchovou mladé generace.
ZE VZPOMÍNEK ABSOLVENTŮ
Ta bzenecká lípa,
stará, košatá,
pod ní rostou krásná
mladá děvčata.
Ta Bzenecká lipka,
víno ze zlata,
staré víno dělá
mladá děvčata.
Ty bzenecké sklepy
voní celerí,
v nich jsme rádi pili,
z nich jsme nechtěli.
Bzenec – to je město
vínem bohaté,
tam jdou cesty rovné,
odtud klikaté.
Ivo Beneš
Moje vzpomínky na studium v rolnicko-vinařské škole ve Bzenci
Zdeněk Adámek, redaktor Rovnosti Brno
Ve škole jsem studoval po osvobození – nástupní ročník 1946. Byla to zvláštní doba, kdy ještě nebyla dokončena národní a demokratická revoluce, ještě zdaleka nebylo rozhodnuto, jak říkal Klement Gottwald – kdo z koho. A to všechno se odráželo i ve vztazích mezi žáky. Na jedné straně to byli žáci z majetných selských rodin, synové počítali, že budou nástupci svých otců a v menšině byli ti, kteří pocházeli z malozemědělských a dělnických rodin. Do té druhé skupiny jsem patřil i já. Docházelo k četným diskuzím a výměně názorů nejen o přestávkách, ale i v hodinách občanské výchovy.
Velkým štěstím bylo, že ve škole byl velmi vyspělý učitelský sbor, který měl snahu co nejlépe připravit absolventy na život tak, aby je pozdější události nezaskočily. Vzpomínám na tehdejšího ředitele Bohumila Rosinu, který nám přednášel o družstevnictví a často citoval myšlenky pokrokových průkopníků družstevnictví: „Co jednomu nemožno, všem dohromady snadno.“ Probouzel tak v žácích pocit kolektivismu. Dostalo se nám tak dobrých základů, předal nám sumu vědomostí u budoucnosti družstevní myšlenky. Mnohému z nás posloužily při agitaci zakládání prvních JZD.
Myslím si, že tehdejší škola dala všem absolventům solidní základy, na nichž bylo možno stavět po celý život. Přiznám se, že jsem byl jakousi bílou vránou mezi posluchači. Zatímco většina z nich pocházela z oblasti Slovácka, já jediný jsem pocházel z oblasti Hané, vlastně z jakéhosi rozhraní. Zatímco ostatní posluchači bydleli v internátě v zámku, já jsem denně dojížděl, což kladlo vysoké nároky na fyzický, ale i psychický stav. Ovšem nelituji času prožitého na cestě vlakem do školy a ze školy, kdy se dalo dobře přemýšlet o všem, co jsem ve škole slyšel a viděl na různých zájezdech.
Zde bych se chtěl dotknout ještě jedné věci, tj. spojení teorie s praxí tak, jak to učil J. A. Komenský. Kromě toho, že nám učitelé odborných předmětů dali solidní základy z vinařství (J. Průcha), ovocnářství, zelinářství a konzervárenství (J. Kostiha), chovu domácích zvířat (V. Opluštil), pěstování rostlin (J. Buček), nezapomínalo se na to, aby posluchači to, co se přednášelo v teorii, viděli a poznávali v praxi. Proto součástí výuky byla nejen praxe na školním statku, ale i častá návštěva velkých zpracovatelských a jiných velkovýrobních závodů. Nutno dodat, že nikdo z posluchačů nebyl zemědělským jelimánkem, každý podchytil v hospodářství svých rodičů mnohé vědomosti a ve škole si doplňoval to, co už věděl, narovnával deformované a vytvářel si vlastní názor odborný a politický. Myslím si, že každý získal dobré základy, na nichž mohl stavět sebevzděláváním, popřípadě vzděláním na dalších školách. V každém případě absolvování školy pomohlo k vykročení do života a umožňovalo uplatnění v praktickém životě.
Absolvoval jsem školu s vyznamenáním a nastoupil u tehdejšího Jednotného svazu českých zemědělců jako budovatelský referent na okresním sdružení – nejprve v Hlučíně, později v Mikulově a končil jsem v Bučovicích. Byla to doba velkého vření a počátky zakládání JZD prvního typu, počátky strojních družstev, v praxi uskutečňování myšlenky „Co jednomu nemožno, všem dohromady snadno“. Často jsem si vzpomínal na B. Rosinu a mnohé zapamatované jsem uplatňoval ve svých vystoupeních před rolníky. Od té doby se datuje počátek mé spolupráce s tiskem, brněnskou Rovností, která letos též oslavuje sté výročí svého trvání, Zemědělskými novinami a odbornými zemědělskými časopisy. V okrese Bučovice jsem založil socialistickou soutěž „O nejlepšího hospodáře“, výsledky jsem pak publikoval v Rovnosti.
Dobré vědomosti, získané ve škole, mě provázely i na jiná pracoviště, ba dokonce i do armády, kde jsem pomáhal zakládat Mičurinské kroužky a hovořil s vojáky o některých pokrokových metodách, které se počaly v zemědělství uplatňovat. Čas od času jsme navštívili i některá z družstev v sídle posádky. Kontakt se zemědělstvím jsem neztratil nikdy. Když jsem se vrátil z vojny, pracoval jsem nejprve ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu řepařském v Semčicích a posléze ve Výzkumném ústavu bramborářském v Havlíčkově Brodě. Všude jsem se snažil zanechat nějakou znatelnou stopu. V Havlíčkově Brodě jsem byl hlavním iniciátorem celostátní soutěže v bramborářství – Havlíčkobrodské hnutí. Všechny takto získané zkušenosti jsem uplatnil později jako odborný zemědělský redaktor ve Státním zemědělském nakladatelství, zejména v odborných časopisech. V té době jsem napsal stovky reportáží, v nichž jsem popularizoval socialistickou zemědělskou velkovýrobu na všech úsecích – ve vinařství, ovocnářství, ale i v živočišné výrobě.
Určitou dobu jsem pracoval i jako redaktor časopisu Vinařství, zakládal jsem nový časopis Drobné hospodářské zvířectvo, ale i další. Ke vší té práci mi posloužily vědomosti získané ve zdejší škole. Často jsem na prožitky ve škole vzpomínal, jako novinář jsem se dostal i do zahraničí a myslím, že jsem byl dobře vyzbrojen pro novinářskou práci.
Jako novinář pracuji již dvaatřicátý rok. Když jsem nedávno dělal bilanci dosavadní práce, zjistil jsem v osobním archivu, že jsem napsal na 12 000 odborných a jiných článků, reportáží, povídek, črt. Napsal jsem autobiografickou kroniku staré vesnice – Vesnice v údolí; vycházela na pokračování v Rovnosti; partyzánskou kroniku – Generál se nevrací – vycházela na pokračování v Brněnském večerníku; dále dokumentární reportáž o událostech v Babicích – Noc ve znamení smrti – vycházela na pokračování v Tribuně; dále kroniku obce Stříbrnice – Lovecká obec. A konečně je to rukopisná sbírka pověstí z oblasti Chřibů – Čarodějná bylina. Ale jsou to i desítky povídek a črt, které čerpají ze zkušenosti vesnických lidí; všude se mi dobře hodily vědomosti získané ve zdejší škole. Když se tak ohlížím za vykonaným dílem (u přezrálých padesátníků je to správné), nemám vůbec pocit smutku, ale naopak – pocit uspokojení a optimismu. Mohu říct, že na výsledcích, kterých zemědělství dosáhlo od roku 1948 až po dnešek, jsem se podepsal i já. I já jsem vyoral solidní brázdu, z níž vzešlo dobré sémě, i když musím přiznat, že jsem prožil nelehkou dobu. Když se tak ohlížím nazpět na tu vyoranou brázdu, zmocňuje se mě obava, zda byla dost hluboká.
Prošel jsem obdobím kvasu a zrání tak, jak jím musí projít každé víno. A dobré víno nevzniká lehce, proto tím více těší, když se vydaří. A mám-li srovnat svoji cestu od absolvování školy až po dnešek s vínem, snažil jsem se vždycky vyrábět víno dobré. Pravda, víno dnes dostává sympatickou stařinku, ale musí tomu tak být u každého dobrého lahvově zralého vína.
A tím dobrým vínem připíjím všem přátelům a známým, ale i těm, kteří se této chvíle nedožili a zůstali někde uprostřed nastoupené cesty. Vínem připíjím proto, že jsem si přečetl na mnohých sudech heslo vinařů: In vinno veritas! – Ve víně je pravda! A já dokládám – nejen ve víně, ale hlavně v dobré práci odváděné pro naši socialistickou společnost, které jsem zasvětil veškeré své konání. Toto heslo platilo pro nás, platí i pro další generace. Nechť se poučí z našich chyb – ale i úspěchů!
MOTTO:
Kdyby chvíle štěstí
byly jak vínko bílé,
ze stěny bych koštéř vzal,
dlouho bych vám,
dlouho bych vám,
dlouho bych vám naléval.
Jak jsem mohl zaplatit i koně při studiu rolnicko-vinařské školy ve Bzenci v letech 1948 – 1950
Ing. Miroslav Hlaváč, ředitel VZ Žamberk
Při provádění odborné praxe ve školních vinících jsme používali i koně. Vzpomínám, že bělouš, se kterým jsme v den praxe pracovali, se jmenoval Boris. Byl to již starý, asi válečný kůň. Zahradník i profesor ruského jazyka v jedné osobě se jmenoval soudruh Mazničenko. S. Mazničenko nás pověřil, studenty Rybu a Hlaváče – plečkováním vinic v oblasti pod hradem. Slunce se v té době příjemně odráželo od rozehřátého písku a po nedělním odpočinku se nám, studentům, jak se říká, také moc nechtělo. Pomalý kůň Boris nám tedy v práci vyhovoval. Ale co se událo. Ze zahradníka Mazničenka jsem měl osobně i strach – jednak jako z muže urostlého, ale i obrostlého, jednak jako z nesmírně vzdělaného odborníka. On nás v našem klidu vyrušil a předvedl, jak je třeba „rykle“ jezdit a koně patřičně přinutit k rychlejší jízdě. My jsme ovšem věděli, že to v našich letech vyhrajeme a odpoledne plečkovat nebudeme, proto jsme přijali pobídku k vyššímu výkonu. Po polední přestávce jsme byli k našemu překvapení zavoláni do sborovny k řediteli Ing. Hejmalovi se slovy: „Tak studenti, zaplatíte koně, který je uštvaný, nežere a leží ve stáji“. Smutní jsme odešli k odpolednímu rozkazu zahradníka. K našemu údivu rozkaz k odpolední práci zněl: „Studenti Ryba a Hlaváč budou opět plečkovat ve vinici pod hradem“. Sdělili jsme, že plečkování odmítáme proto, že máme hledat cesty, jak zaplatit koně Borise. Zahradník pronesl: „Který … to říkal?“. Rozčílen tak, jak jsme ho všichni znali, v návalu práce si nevybíral slova ani na ředitele školy a utíkal do sborovny, kde si ostře vyměňovali názory na nutnost provedení prací ve vinicích.
Ihned se vrátil se slovy: „Plečkovat půjde opět Ryba a Hlaváč. Padne jeden kůň, bude druhý“. Tak se tedy stalo, že jsme ani koně platit nemuseli.
Záškoláctví
Zdeněk Goliáš, ředitel SLOKO, závod Bzenec
Sto let v životě člověka je dlouhá doba a těch stoletých mnoho nebývá. Sto let v životě školy, to je velká řada absolventů, kteří školu navštěvovali, měli ji rádi, to ale vždy až po ukončení a kteří se rádi do ní vracejí.
Já sám jsem začal chodit do rolnicko-vinařské školy před 33 lety jako mladý studentík, bylo mně tenkrát v roce 1951 patnáct let. Vzpomínky však zůstávají jak na profesory, tak také na spolužáky. Byli mezi námi i starší studenti ze zemědělských usedlostí bývalého okresu Kyjov, ale i z dalších okresů Moravy a také z Čech.
Život ve škole bývá veselý. Prožili jsme v ní prakticky své krásné mládí. Co to bylo příhod, lásek.
Profesoři byli velmi přísní, jako všichni na všech školách světa. Namátkou si vzpomínám na profesora Ing. Kostihu, prof. Soukupa, ředitele Ing. Hejmalu, profesora Průchu, revidenta Mazničenka, vedoucího školního statku Hlinického a další.
Tenkrát byl takový systém, že se dopoledne vyučovalo a odpoledne byla praxe na pokusném poli, nebo na statku Háj. Byly praxe třídenní, kdy musel student pracovat na poli a týdenní, kdy pracoval ve stájích při krmení dobytka. Mnoho studentů využívalo polední přestávky, když skončilo vyučování, nešli již na odpolední praxi, ale ujeli domů. Hlavně ti starší, co měli 18 a více let, my mladší jsme byli příliš bázliví. Jeden ze studentů to záškoláctví provozoval delší dobu, vždy však si přítomnost nechal zaevidovat. Nechybělo mnoho dnů do pololetí, když šel profesor Průcha po nádvoří a dotyčného studenta potkal. Zastavil se a povídá: „Heleme se, mladíče, vy jste našim studentem, já vás zde neviděl, já vás zde neviděl“. Student zůstal jako opařený a my okolo stojící jsme z toho měli náramnou švandu. Tento student však školu vystudoval, v životě se uplatnil a na oslavu školy určitě také přijde.
Dalo by se napsat ještě mnoho příběhů s jinými profesory nebo s revidentem Mazničenkem, ale zase třeba napíše někdo jiný.
Já osobně bych popřál škole, aby ve svých sto letech byla věčně mladá, progresivní, aby vychovávala schopné mladé zemědělské odborníky, aby se jejímu vedení podařilo vybudovat školu novou, a k tomu všemu jim přeji pevné nervy a hodně, hodně zdaru!
100 LET ŠKOLY
Milí profesoři a absolventi,
bude čas pravého veselí,
my po létech sejdeme se ve Bzenci,
při vzpomínce srdce zabolí.
Mnozí se ani nepoznáme,
na každém z nás pracoval čas,
přesto však chuť do života máme,
i když život pádí dál jak ďas!
Pryč jsou ty chvíle, kdy každodenně
jsme spěchávali do školy.
kdy mučeni od kantorů
jsme toho pramálo věděli.
Starý hrad již zešedl
a stále tam chodí milenci,
my sejdeme se po létech,
zas sejdeme se ve Bzenci…
Moje povolání se mi stalo koníčkem
Vítězslav Hubáček, vedoucí VSV Karlštejn
Jak jsem se dostal k vinařství, ani sám nevím. Snad to bylo tím, že jsem bydlel ve Vracově, v bezprostřední blízkosti vinných sklepů a měl možnost vidět manipulaci s hrozny a vínem, nebo tomu napomohla prázdninová brigáda v tehdejší rolnicko-vinařské škole ve Bzenci. Práce ve školních vinohradech se mi tak zalíbila, že jsem se přihlásil ke studiu na této škole. Ze všech předmětů, kterých bylo 23, jsem si nejvíce oblíbil vinařství a sklepní hospodářství.
Vyučovalo se ve skromných podmínkách ve dvou třídách. Dále měla škola kabinet, sborovnu, kancelář a ředitelnu. Ostatní budovy sloužily pro školní hospodářství. Proto se často mluvilo o nutnosti postavení nové školy. Toto přání se bohužel dodnes nesplnilo. Učitelský sbor byl velmi kvalitní. Prof. J. Průcha, Ing. J. Kostiha, Ing. V. Opluštil, Ing. J. Hejmala a další byli zkušenými pedagogy i známými odborníky, kteří na nás byli přísní, ale dovedli v nás vzbudit zájem o přednášené odborné předměty.
Praktický výcvik jsme vykonávali ve vinohradech, v zelinářství i na polích. Protože ve sklepě byl jen malý sklep na víno, chodili jsme na praxi do Vinařského družstva. Na práce ve sklepním hospodářství jsme se vždy těšili, protože jsme měli možnost vidět velkovýrobní zpracování hroznů a výrobu vína. Zvláštní zájem jsme mívali o degustace vín z Vinařského družstva, pořádané Ing. J. Menšíkem – ze školy i od žáků z vlastní produkce, a tím jsme začínali poznávat taje vinařské abecedy.
Rád vzpomínám na studia v rolnicko-vinařské škole a na přátelství, které jsem v jejich průběhu se spolužáky uzavřel. Škola mně dala základy k tomu, že jsem po jejím absolvování mohl nastoupit do Výzkumné stanice vinařské v Karlštejně a v ní postupně projít různými pracovními zařazeními souvisejícími s vinohradnickým výzkumem. Získané vědomosti ze bzenecké školy byly pro mne velmi cenné i při dalším dálkovém studiu, kterým jsem si zvyšoval vzdělání. O dobré přípravě absolventů na budoucí povolání svědčí i ta skutečnost, že celá řada mých spolužáků – absolventů školy zastává významné funkce v našem oboru.
Snad proto, že to byla moje první odborná škola, kterou jsem absolvoval, zanechala ve mně nejvíce vzpomínek a přivedla mě k vinařství, které se stalo nejen mou zálibou, ale i celoživotním povoláním.
Jak byla česká sláva a francouzská čest zachráněna německou poctivostí, aneb jak réva burgundská na naše stráně přišla
Ing. Miroslav Hlaváč, ředitel VZ Žamberk
České poselstvo cestou z Francie se zastavilo na nocleh v Norimberku, v hospodě Waagkeller pod S. Sebaldem. Vezlo do Čech roučky révy z klášterních vinic Saint Troiských v Burgundsku.
Bratr Jeanpierre měl tyto vzácné sazečky na starosti a měl v Čechách i naučit, jak správně ošetřovat nápoj knížat a králů. Měl je uloženy ve džbánku s hlínou a vodou a bedlivě je opatroval po tak dlouhé a únavné cestě. Podnapilý český sluha se pochlubil, že vezou sazenice burgundské révy. To zaslechl norimberský dodavatel rýnských vín do Čech a hned mu v hlavě blesklo: „To ztratím zisky, když si v Čechách budou pěstovat dokonce burgundské“. Zvláště, když znal českou vytrvalost v zavádění všech novot. Hleděl se proto zmocnit a vyměnit nebezpečného soka, který zatím pil vodu ze džbánku a který by jeho džbánky nechal prázdné a na suchu.
Znal se velmi dobře s frejnou šenkýřkou, za kterou chodíval do sklípku u hlavní brány a kde se vždy mohl napít dobrého vínečka. Zlákal ji proto ke lsti a slíbil jí i zlatý řetěz na její labutí šíji, kterou tak obdivoval a často i hladíval a líbával. Adléta byla hned pro věc a zvláště jí lákalo, že má svést mladého a hezkého mnicha, k tomu ještě cizince, který byl mnohem uhlazenějších způsobů než ti umolousaní mniši od sv. Sebalda. Ti dbali jen o dobré papání a nabumbání. Slíbila tedy Wolfovi, že vše zařídí k jeho spokojenosti, jen aby se na ni spolehl. Těšila se na milostné dobrodružství s mladým mnichem – jistě ještě panicem. Ona bude první ženou, které se bude kořit, a u jejichž nohou bude vzdychat. V její ohnivé náruči zapomene i na tu nejsvětější pannu. Moc se již těšila a na to se znovu vykoupala, navoněla a nastrojila, až to bylo i služce Annemarii nápadné; vždyť na milování s obstarožným Wolfem od Modrého zvonu nebývala tak pečlivá ve své toaletě. Adléta měla jen strach, aby mnich někam neodešel, ale ten jako věrný pes hlídal ovázaný a zapečetěný džbán, ze kterého koukaly jen konce nenápadných proutků. Slíbil otci Kvardiánovi při všech patronech kláštera, že on sazečky v pořádku doveze císaři Karlu IV. do Čech, aby i tato réva dala počátek větší slávy jména krále i té země, která rodí takové slavné, statečné a veselé rytíře, jako krále Jana blahé paměti, otce Karlova, který s otcem Kvardiánem nejeden pohár v klášterním refektáři vyprázdnil a nikdy si nemohl vynachválit znamenitost tohoto mnišského bumbáníčka; říkával, že kdyby nebyl českým králem – a tím jako kurfiřt říše římské i nejvyšší číšník, že by chtěl být sklepmistrem v Saint Jardiniere. To stále měl na mysli Jeanpierre, a proto se nedal zlákat ani k veselému tlachání dole v šenkovně, ani k prohlídce znamenitostí města, proslulého bohatstvím světským i duchovním, výstavností domů kupců a řemeslníků a krásou všemožných církevních staveb, ač by se byl rád alespoň k Sebaldovi za roh podíval. Měl sice smluveno s mladým podkoním Jakubem, že mu drahocenný džbán s posvěcenou vodou a proutky z hrobu sv. Jenovéfy ohlídá – tak mu totiž napovídal, aby u něho vzbudil větší respekt a bohabojnost před pekelnými tresty za poškození nebo odcizení. I toto hlídání pak odmítl a raději po večeři zůstal doma v komoře, poslouchal nešporní vyzvánění z přečetných zvonic města, seděl u okna, pozoroval ruch na ulici a měl trochu rozhled i na kus náměstí, kam se do Frauenkirche trousily měštky a jejich dcery na nešpory. Líbil se mu jejich kroj, zase jiný než doma v Burgundsku, a musel přiznat, že jen vyzdvihuje ztepilost a krásu mladých žen a dívek. Zaháněl tyto hříšné myšlenky tím, že se zahleděl do otevřené modlitební knížky, ale za chvíli zase musel zvednout oči a jen třeba na chvíli se zalíbením pozorovat vystrojenost a ladnost norimberských krasavic.
V tom někdo jakoby nesměle zaklepal na dubové dveře jeho komory. Trhl sebou, vyrušen z nábožných myšlenek, a trochu stísněně pozval dovnitř. Nesměle vstoupila paní Adléta a velmi jemnou zástěrou zakrývala jakousi mísu a nějakou nádobu, jak poznal podle obrysů. Zahleděl se s překvapením na její spěch a snad i trochu ostychem zardělou tvář a pohlédl do jejích pomněnkových očí, v kterých již jiskřil rarášek tajuplnosti a veselosti. Spustila rychle po švábsku. Málo jí rozuměl, i když znal nářečí porýnských sousedů, ale když odkryla zástěru a na stůl postavila mísu a džbán vonného muškátového vína, jen těžko odolal tolika svodům, zvláště když cítil, že by ještě něco po tak únavné cestě snesl. A když paní šenkýřka tak pěkně prosila a litovala jej, že se dole veselí a on tu sám a sám sedí na suchu jen s modlitbami na klíně. Spínala bělostné až nad lokty obnažené paže, očima prosila, skláněla hlavu, ukazovala a vychvalovala krmi, kterou pro něj schválně vybrala. Nevědomky, neboť to byl již počátek chytré pasti, nechala při sklánění pohledět jeho udiveným očím i za bohatě zdobenou šněrovačku, která spíše odhalovala, než skrývala plnost její hrudi. Mnichovi se v tu chvíli zdálo, že viděl pozemský i nebeský ráj a nebyl by muž, aby dovedl odolat tomuto svodu. Spíše se rozmýšlel, co dříve polaskat, zda obejmout její pas, nebo vtisknout hříšný polibek na kraj údolíčka jejích ňader, anebo sáhnout po bohatém korbelu. Protože měl obě ruce obratné a silné, troufl si a stačil to všechno ve jménu svaté klášterní trojice. Objal ji jednou paží a přitiskl džbán ke rtům a s francouzskou galantností ji připil na zdraví. Za odměnu si hned dovolil políbit ji na dmoucí hruď. A pak se milovali, jak se jen mladí a zdraví lidé dovedou silně milovat. Jeanpierre silou své dosud nepoznané lásky a paní Adléta zkušeně a s vychutnáváním dávno již nepoznaného ohně. Jako jedinou odměnu si pak odnášela tajuplný džbán s větvičkami.
Jak však byla oklamána tam, kde chtěla sama klamat. Mladý Jakub totiž velmi žárlil na bohatého kupce, který si dovedl kupovat vše, i paní Adlétu. Sám po Adlétě toužil a ta se mu jen posmívala a odbývala jej slibováním, aby jí sloužil jako věrný pes. Sledoval ji po domě jako stín a vyslechl i domluvy kupcovy se šenkýřkou, jak vyzrát na mnicha se džbánkem s révovými větévkami. Ani se nezlobil na mnicha, že mu tak zalhal. V době, kdy se paní Adléta šlechtila na lstivé zálety za mladým mnichem, vklouzl Jakub do komory, kde mnich střežil svůj poklad, a džbány vyměnil, což mnich zahloubán do modliteb ani nepozoroval. A tak rozdychtěná šenkýřka popadla nepravý džbán a těšila se, jak jí bude slušet zlatý náhrdelník za tak lehkou a ještě tak příjemnou službu.
Když se mnich po opojení láskou i vínem probudil, jeho první bylo, že se sháněl po džbánu. Napadlo ho, že byl podveden a že to vše byla krásná lest paní Adléty. Byl by si zoufal a činil si výčitky svědomí, jak špatně splnil slib daný Kvardiánovi.
Když jej viděl Jakub tak zkormouceného, nechal jej chvíli a škodolibě se posmíval: „Tak ty ses pomiloval, ale teď si to zodpovíš před králem dvou království; vyjde ti asi draho to německé pomilování v Norimberku. Teď se nesmíš ukázat ani tam, odkud jsi přišel, ani tam, kam máš dojet. Jsi v pasti a jen já mám od ní klíč, aby byla spokojenost a mír mezi dvěma královstvími a nebyla poškozena německá poctivost a dobré jméno norimberských herberků“. Jakubovi se pak nešťastného mníška zželelo a ukázal na kout místnosti, kam pravý džbán s proutky burgundské révy schoval.
A tak francouzská čest byla zachráněna německou poctivostí pro českou slávu v norimberské hospodě pod sv. Sebaldem léta Páně 1357.
Prameny: Český vinař (ročenka), Okresní muzeum Mělník
Pozn. red. – ponecháno v původním znění.
SEZNAMY ABSOLVENTŮ
Zimní hospodářská škola – školní rok 1885/86
Bábík Josef, Něčice; Bartoň Ondřej, Boršice; Boček Jan, Nová Ves; Budík Emanuel, Bohuslavice; Goliáš František, Bzenec; Jakša Josef, Bzenec; Janoušek Jan, Temnice; Jeníček Jan, Bzenec; Junek Vít, Bzenec; Jurečka Jan, Bzenec; Kohoutek Martin, Slavkov; Konečný Jan, Bohuslavice; Kotek Jan, Domanín; Koutný Filip, Bzenec; Koutný František, Bzenec; Koutný Pavel, Bzenec; Lukeš Ondřej, Vracov; Lunga Jakub, Skoronice; Malačka Jan, Domanín; Medek Albín, Kyjov; Mikl Matouš, Temnice; Němec Josef, Domanín; Ott Jan, Domanín; Ott Jiří, Domanín; Procházka Filip, Bzenec; Repík Filip, Bzenec; Sedlář František, Něčice; Šimeček Martin, Něčice; Šimek Tomáš, Domanín; Šťastný Methoděj, Milotice; Trlida Tomáš, Domanín; Vašík František, Bzenec; Zábelka František, Bzenec.
Učitelé: Josef Poláček, ředitel; ThDr. Jan Pospíšil; Ing. O. Nesrsta; J. Gartner; František Odstrčil.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1886/87
Bartošík Jan, Polešovice; Bravenec Jan, Hovorany; Budík Emanuel, Bohuslavice; Konečný Jan, Bohuslavice; Popovský Matěj, Mal. Štarvice; Koutný František, Bzenec; Medek Albín, Jestřabice; Souček Antonín, Hostějov; Vašík Josef, Bzenec.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1887/88
Čech Jan, Žeravice; Javor František, Hračovice; Hirsch Josef, Uherčice; Kučera František, Bzenec; Mlýnek Jan, Kuželov; Novák Vojtěch, Staré Město; Polášek Josef, Žádovice; Šmíd František, Žeravice; Šácha Florián, Syrovín; Vašík Josef, Bzenec; Zeman Jan, Šlapanice; Lukeš Ondřej, Vracov; Souček Antonín, Hostějov; Bartošík Jan, Polešovice.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1888/89
Daněk Martin, Veselí nad Moravou; Dřímal Jan, Žeravice; Gistr Jan, Bzenec; Goliáš Jan, Bzenec; Hrkalík Václav, Syrovín; Rýpar František, Hluzov; Valštýn Jan, Bzenec; Vašík Jan, Bzenec; Čech Jan, Žeravice; Polášek Josef, Žádovice; Šácha Florián, Syrovín; Schmid František, Žeravice.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1889/91
Bezchleb Antonín, Bzenec; Bunža Josef, Bzenec; Cichra František, Bohuslavice; Doubrava Řehoř, Bohuslavice; Jakša František, Bzenec; Gister Josef, Bzenec; Glos Celestin, Žeravice; Glos Jan, Žeravice; Helia Antonín, Vážany; Kolaja Jan, Syrovín; Pohanka Matěj, Žeravice; Pochylý Jakub, Podivín; Prát Jan, Josefov; Rajskub Jan, Bzenec; Sedláček Jan, Žeravice; Somr František, Bzenec; Střížek František, Syrovín; Urbánek Ignác, Žeravice; Zemánek Štěpán, Žeravice; Žůrek Alois, Žeravice; Daněk Martin, Veselí nad Moravou; Hrkalík Václav, Syrovín; Valštýn Jan, Bzenec.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1890/91, 1891/92
Dubný František, Bohuslavice; Hanus František, Kvačice; Galuška Jan, Kvačice; Hnátek František, Jestřabice; Hruška Petr, Kvačice; Mikl Jan, Temnice; Rajskub Vincenc, Bzenec; Tajer František, Hodonín; Vrábka Martin, Blatnička; Zálešák Martin, Písek.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1891/93
Čech František, Žeravice; Černoch Eduard, Osvětimany; Dědák Josef, Spitinov; Jakša Vincenc, Bzenec; Goliáš Josef, Bzenec; Kozáček Jan, Syrovín; Kučera Pavel, Bzenec; Lunga Josef, Skoronice; Mach Jan, Žeravice; Mikulík Jan, Syrovín; Pohanka František, Žeravice; Poštolka Josef, Temnice; Sláma Augustin, Bytyška; Souček Havel, Hostějov; Štěrba Jan, Chytice; Vaculík Antonín, Žeravice; Vaculík Tomáš, Temnice; Zemánek František, Žeravice.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1892/93, 1893/94
Čech Michal, Žeravice; Ingr Řehoř, Skoronice; Žůrek František, Žeravice; Klein Emil, Kyjov; Šimčík Matouš, Těšice; Žáček Jan, Žeravice.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1893/94
Šmíd Karel, Žeravice; Dobřecký František, Kvačice; Žůrek Kajetán, Žeravice; Sýkora Antonín, Bzenec; Křižka František, Vacenovice; Lunga Jan, Skoronice.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1894/95
Darmovzal Antonín, Stará Břeclav; Hén František, Bzenec; Ježek Edmund, Bzenec; Kosíř Rudolf, Koryčany; Křivánek Václav, Bzenec; Měšťánek Matěj, Vážany; Novosad Josef, Bzenec; Přecechtěl Štěpán, Syrovín; Strážnický Václav, Bzenec; Študent František, Bzenec; Uhlíř František, Temnice; Vaněk Josef, Bzenec.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1895/97
Čech František, Žeravice; Důfalík Antonín, Bzenec; Goldmann Karel, Bzenec; Hušek Antonín, Bzenec; Jahoda Jan, Skoronice; Jaroš František, Syrovín; Ježek Heřman, Bzenec; Kapsa Petr, Kněžpol; Klema Jan, Temnice; Lunga Josef, Skoronice; Mlaskač Josef, Bzenec; Obzina Jan, Velehrad; Polášek František, Syrovín; Strachota Josef, Hroznová Lhota; Šimek Jakub, Stará Břeclav; Trlida Josef, Domanín; Vaněk František, Olšovec; Žůrek Jakub, Žeravice.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1896/98
Goliáš Pavel, Bzenec; Hapka Matěj, Temnice; Junek Pavel, Bzenec; Knotek František, Lidéřovice; Kuchař Josef, Syrovín; Mach Karel, Žeravice; Mokroš Jiří, Vnorovy; Novák Boleslav, Bzenec; Pospíšil František, Otnice; Procházka František, Vracov; Střebovský Josef, Žeravice; Sýkora Josef, Bzenec; Ventrča Josef, Bzenec; Žitný Boleslav, Bzenec.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1897/98
Doležal Bohumil, Písek; Gabriel Albín, Vracov; Hrkalík Norbert, Žeravice; Hubáček František, Dolní Bojanovice; Janko František, Syrovín; Jakša Václav, Bzenec; Koutný Karel, Bzenec; Kučera František, Bzenec; Ondrušek Jan, Domanín; Polášek Václav, Syrovín; Procházka Antonín, Vracov; Šimek Štěpán, Syrovín; Vaďura František, Domanín; Ventrča Jan, Bzenec; Vojtěch Jan, Bzenec.
Zimní hospodářská škola – školní rok 1898/99
Čech Jan, Domanín; Čech R., Žeravice; Glos Josef, Žeravice; Jandásek Josef, Žeravice; Juřík František, Písek; Mach Petr, Žeravice; Kuchař Jan, Bzenec; Minařík František, Žeravice; Rohrer Václav, Uhřice; Sečka Bartoloměj, Vracov; Sedláček Ignác, Žeravice; Sluka Štěpán, Syrovín; Stupal Vavřín, Osvětimany; Hruška Jan, Kvačice; Vaculík Josef, Syrovín; Vyroubal Rudolf, Hněvotín; Zemánek Augustin, Žeravice; Žůrek František, Žeravice; Kučík Alois, Buchlovice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1899/1900
Čech Rochus, Žeravice; Dufalík Antonín, Bzenec; Goliáš Pavel, Bzenec; Hadač Josef, Ratíškovice; Hrkalík František, Žeravice; Chorvát Martin, Stará Břeclav; Jandásek Josef, Žeravice; Jaroš Alexius, Syrovín; Jurák Augustin, Štramberk; Juřík František, Písek; Kostílek Tomáš, Domanín; Lunga Josef, Něčice; Procházka Antonín, Vracov; Sedláček Ignác, Žeravice; Skřivánek František, Vracov; Študent Jan, Bzenec; Šantavý Antonín, Hroznová Lhota; Zemánek Augustin, Žeravice; Žůrek Dominik, Žeravice; Vyroubal Rudolf, Syrovín.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1900/1902
Berka Josef, Žeravice; Jandásek František, Temnice; Křížek Jan, Bzenec; Kusák Jan, Bzenec; Marek Jan, Nová Ves; Polášek František, Syrovín; Škrabal František, Babice; Vojtěch Jan, Bzenec; Hadač Josef, Žeravice; Hrkalík František, Žeravice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1901/1903
Čistý Emil, Modrá; Jokl Theodor, Bzenec; Jelínek František, Bzenec; Janík David, Polešovice; Juřena Jan, Veselí nad Moravou; Kučera Jan, Bzenec; Novák František, Bzenec; Ondruš František, Lipov; Pospěch František, Bzenec; Šalík Jan, Chylice; Šimek Štěpán, Syrovín; Vebr Josef, Bzenec; Vycoudilík František, Nedakonice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1902/3 a 1903/4
Gabriel Rajmund, Boršice; Hudeček Jan, Velká Vrbka; Kozumplík Martin, Veselí nad Moravou; Kučík Antonín, Buchlovice; Kuchař Josef, Bzenec; Míša Josef, Polešovice; Mlýnek Antonín, Tvarožná Lhota; Pomajba Antonín, Milokošť; Poštolka Leopold, Syrovín; Slezák Josef, Žádovice; Soldan Jan, Hovorany; Vodák Jan, Nechvalín; Jakša Rudolf, Bzenec; Berga Josef, Žeravice; Sluka Štěpán, Syrovín.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1903/4 a 1904/5
Glos František, Žeravice; Chvátal Josef, Žádovice; Kotas Antonín, Žabovřesky; Kuchař Jiří, Temnice; Kuchař Sylvestr, Cetechovice; Procházka Josef, Bohuslavice; Půda Rudolf, Pivín; Sedláček František, Polešovice; Sýkora Jan, Vážany; Svoboda Jan, Lužice; Šafařík František, Bohuslavice; Žůrek Jan, Žeravice; Vaďura Josef, Polešovice; Cichra Josef, Bohuslavice; Voráč Jan, Bohuslavice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1904/6
Brada Josef, Bzenec; Kozumplík Josef, Veselí nad Moravou; Nejezchleba Ladislav, Písek; Němec František, Domanín; Petřík Anastas, Temnice; Ručka Jan, Bzenec; Vaculík Boleslav, Němčice; Hudeček Jan, Velká Vrbka; Koptík Václav, Plzeň.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1905/6 a 1906/7
Abrahám František, Jarošov; Bartošík Florián, Vracov; Červenák Jan, Nová Ves; Doležal Jaroslav, Písek; Hanák Antonín, Písek; Herkner Rudolf, Jablonec; Hlaváč Vojtěch, Vlkoš; Janoušek Šimon, Temnice; Ingr Štěpán, Vlkoš; Kaštelán Jan, Vracov; Klobáska František, Domanín; Kordula František, Ratíškovice; Macek Jan, Ratíškovice; Matěj František Domanín; Něnička Josef, Vlkoš; Němeček Antonín, Písek; Ondrušek Valentin, Vlkoš; Slavík Josef, Bzenec; Šlahůnek Vincenc, Domanín; Trlida František, Temnice; Vaculík František, Syrovín; Všetula Josef, Zarazice; Wagner Alois, Dolní Životice; Žďára Rudolf, Bzenec; Rozsypal Ludvík, Kostice u Podivína.
Zemská rolnicko-vinařská škola – školní rok 1906/7 a 1907/8
Dumek Karel, Luštěnice; Gazda Josef, Bzenec; Hanák Cyril, Veselí; Hladký Vojtěch, Domanín; Hudec Pavel, Puchov; Falešník Martin, Hroznová Lhota; Kimmer Josef, Budapešť; Kolařík Jan, Veselí; Kučík Leopold, Buchlovice; Pochylý Štěpán, Derfle u Uh. Hradiště; Procházka Vavřinec, Vracov; Tesařík Rostislav, Těšice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1907/9
Bělovský Albín, Ořechov; Bříštěla František, Staré Město; Horčica František, Tasov; Kožoušek Josef, Polešovice; Köch Leopold, Horní Nachersdorf, Dolní Rakousy; Laga Jan, Ořechov; Macháček František, Skalica; Němeček Jan, Domanín; Rajsigl František, Ježov; Bílek Josef, Josefov.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1908/9 a 1909/10
Bartoušík Jan, Polešovice; Bíza František, Čejč; Čech Benedikt, Domanín; Důfalík Jan, Bzenec; Kaluža Bohumil, Starý Hrozenkov; Kašpárek Antonín, Bzenec; Korvas Josef, Bzenec; Namerler Michael, Hauskirchen; Matuštík Josef, Blatnice; Tuszowski František, Polsko; Zapletal František, Domanín; Žádník Jan, Domanín.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1909/11
(Zřejmě chyba v zápisu – po Ručku Jana se jedná o studenty uvedené v ročníku 1904/6 – poznámka přepisovatele) Brada Josef, Bzenec; Kozumplík Josef, Veselí nad Moravou; Nejezchleba Ladislav, Písek; Němec František, Domanín; Petřík Anastas, Temnice; Ručka Jan, Bzenec; Vaculík Bohuslav, Uh. Ostroh; Vašík Josef, Bzenec.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1910/11, 1911/12
Herod František, Hranečník; Charuza Ferdinand, Bílnice; Janík Antonín, Polešovice; Jurečka Petr, Bzenec; Juřík Jan, Domanín; Kolmaš Klement, Domanín; Mikl Josef, Temnice; Mirewicz Kazimir, Lomža u Polska; Novák Václav, Bzenec; Šafařík Ladislav, Tlumačov; Tuszewski Mečislav, Lomža; Mičík František, Jestřabice; Žďára Rudolf, Bzenec.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1911/12, 1912/13
Bartošek Cyril, Vracov; Doležal Ladislav, Bzenec; Gazda Petr, Bzenec; Jelínek Jakub, Bzenec; Polán František, Domanín; Peterle Klement, Bzenec; Poštolka Teodor, Syrovín; Pigmond Filip, Bzenec; Škarecký Josef, Vracov; Žůrek František, Veselí nad Moravou.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1912/14
Bezchleb Jan, Bzenec; Bunža Jan, Bzenec; Indruch Josef, Bzenec; Juriga Štěpán, Bzenec; Jurečka František, Bzenec; Klučka Bedřich, Bzenec; Klučka František, Bzenec; Klučka Karel, Bzenec; Kováč Karel, Bzenec; Kyjovský Antonín, Bzenec; Nakládal Rudolf, Vracov; Skřivánek František, Bzenec; Šrámek Klement, Bzenec; Vašík František, Bzenec, Vysloužil Miroslav, Bzenec; Zapletal Josef, Bzenec; Hatala Milan, Prieterij.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1913/14, 1914/15
Míša Cyril, Polešovice; Punčochář Štěpán, Osvětimany; Píštěk Vincenc, Těmice; Pres Josef, Vracov; Procházka Antonín, Vracov; Trlida Josef, Těmice; Zlámal Vincenc, Kopřivnice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1914/15
Koutný Josef, Bzenec; Luňák Josef, Újezdec u Kyjova; Repík Miroslav, Bzenec; Vaculík Antonín, Syrovín; Horký Jaroslav, Písek.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1915/16, 1916/17
Čožík Antonín, Domanín; Janíček František, Písek; Klema Jakub, Temnice; Koníček Karel, Temnice; Křivánek Josef, Polešovice; Martykán František, Temnice; Mikulík Štěpán, Syrovín; Píštěk Vincenc, Temnice; Pokorák Jan, Domanín; Tyllich Rudolf, Veselí nad Moravou; Úprka Jan, Hroznová Lhota; Vaculík František, Syrovín; Vaštík Stanislav, Domanín; Zalčík Josef, Domanín; Zeman Jaroslav, Polešovice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1916/17, 1917/18
Berka Jaroslav, Vlkoš; Brabec Antonín, Žarošice; Dohnal Bohumil, Želč; Luňák Josef, Újezd; Michálek Alois, Křižanovice; Vicena Josef, Mikovice; Koryčánek Ladislav, Kostelany.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1917/18, 1918/19
Bártek Josef, Písek; Březina Vladimír, Floridsdorf; Čožík Bohuslav, Domanín; Dřímal Bohumil, Bzenec; Dřímal Josef, Žeravice; Dvořáček Heřman, Kritzendorf; Flesner Václav, Bzenec; Hapka František, Temnice; Hlaváč Bohumil, Skalka; Hoppman Bedřich, Uh. Ostroh; Hojač františek, Dražůvky; Horák František, Zborovice; Kolmaš Josef, Domanín; Koutný Josef, Bzenec; Králík Bernard, Svatobořice; Míša Jaroslav, Polešovice; Mareš Josef, Skoronice; Němeček Karel, Písek; Ostrézi Josef, Bzenec; Pacas Václav, Šardice; Píštěk Josef, Syrovín; Robeš Vladimír, Staré Město; Šnajdr Bohumil, Polešovice; Šnek Jan, Vídeň; Štěrba Severin, Písek; Valtr Josef, Bzenec; Ziack František, Vídeň; Jež František, Vracov; Brise Jindřich, Kelč; Kudr Josef, Brumovice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1919/20, 1920/21
Biča Karel, Bzenec; Filo Jan, Újezd; Gertsberger Josef, Písek; Haláč Hubert, Veselí nad Moravou; Hlaváč Josef, Vlkoš; Hostýnek Josef; Hubáček Ferdinand, Zlechov; Ivan Jan, Zarazice; Janíček Karel, Vnorovy; Kolaja Josef, Žeravice; Koryčánek Bedřich, Kostelany; Koutný Jan, Bzenec; Lopreis Antonín, Vracov; Lovecký Jiří, Písek; Martykán František, Polešovice; Matouška Antonín, Veselí nad Moravou; Mokroš Martin, Vnorovy; Odstrčilík Josef, Kunovice; Sommer Oldřich, Bzenec; Slavík Stanislav, Bzenec; Šebesta Bedřich, Bzenec; Vašík František, Bzenec; Vašík Vladimír, Bzenec; Zalčík Ignác, Syrovín; Žůrek Ludvík, Veselí nad Moravou.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1920/21, 1921/22
Bartoň František, Tučapy; Basovník Jan, Polešovice; Bravenec Martin, Čejč; Čech František, Písek; Fridrich Josef, Vracov; Hlavinka Josef, Karlín; Jelínek Jaroslav, Bzenec; Krásný Jan, Milotice; Kučera Ludvík, Tovačov; Urlík František, Bařice u Kroměříže; Novotný Jan, Vracov; Pekáč Hynek, Bzenec; Říha Antonín, Zlechov; Vašina František, Vracov; Výleta Josef, Strážovice; Žádník Josef, Rohatec; Škromach Jan, Rohatec; Bedřich Eduard, Rajhrad; Dohnal Tomáš, Žádovice; Judas Josef, Strážovice; Kotulán Miloslav, Habrůvka.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1921/22, 1922/23
Horák Josef, Domanín; Hrkalík Karel, Syrovín; Janoušek František, Žeravice; Jakša František, Bzenec; Kolaja Leopold, Žeravice; Kůtný Pavel, Bzenec; Šebesta Josef, Bzenec; Tichý František, Vídeň; Trlida František, Domanín; Výleta Rudolf, Strážovice; Vyroubal Alois, Syrovín; Wolf Karel, Mouchnice; Žůrek Martin, Veselí nad Moravou; Skřivánek Stanislav, Syrovín; Duda Josef, Želetice; Kalužík Michal, Hrušky; Nešpor František, Hrušky.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1922/23, 1923/24
Domanský Josef, Žeravice; Gazda Bedřich, Bzenec; Jandásek František, Žeravice; Jelínek František, Bzenec; Krmíček Jan, Veselí nad Moravou; Martykán Josef, Polešovice; Novák Bedřich, Břestek; Píštěk Jan, Hluk; Pospěch Rudolf, Bzenec; Prokeš František, Veselí nad Moravou; Švábík František, Dražůvky; Vycudilík Cyril, Nedakonice; Cláps Vincenc, Pohořelice; Pücher Jan, Poštorná; Navrátil Fridolín, Želetice; Smetana Václav, Brumovice; Svoboda Emil, Klobouky.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1923/25
Bunža Pavel, Bzenec; Dvořan Josef, Domanín; Hlaváč Jaroslav, Vlkoš; Machalík František, Nová Ves; Marčík Václav, Domanín; Masařík Václav, Nedakonice; Míka Josef, Zarazice; Neduchal František, Vlkoš; Matyáš Jan, Vnorovy; Polehňa Josef, Uherský Ostroh; Smělík Josef, Nová Ves; Řičica Martin, Vnorovy; Trlida František, Domanín; Valenta Michal, Vlkoš.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1924/25, 1925/26
Grabec Josef, Veselí nad Moravou; Ingr Jan, Kelčany; Ivan Antonín, Zarazice; Janoušek František, Temnice; Ondrušek Dominik, Kelčany; Růčka Josef, Bzenec; Smištík Jan, Lidéřovice; Sovka František, Lidéřovice; Ventrča Josef, Bzenec.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1925/26, 1926/27
Bunža Břetislav, Bzenec; Jahoda Josef, Skoronice; Krmíček Bohumil, Veselí nad Moravou; Půček Josef, Syrovín; Peprník Jan, Uherský Ostroh; Soukup Jan, Veselí nad Moravou; Prchlý František, Milokošť.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1926/28
Jandásek Jan, Žeravice; Janoušek František, Žeravice; Jindra Josef, Bzenec; Klečka Theodor, Nedakonice; Kutálek František, Polešovice; Němeček Štěpán, Polešovice; Novotný Jan, Bzenec; Obdržálek Jan, Polešovice; Ondříšek František, Polešovice; Ondroušek Rudolf, Kelčany; Šebesta Josef, Bzenec; Šišpera Matěj, Milokošť; Zábelka Josef, Bzenec.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1927/29
Horký Sylvestr, Bzenec; Jandásek Jan, Těmice; Jaroš František, Veselí; Mašek Antonín, Bzenec; Ott Antonín, Nedakonice; Ott Vladimír, Nedakonice; Píštěk Petr, Těmice; Šmíd Jindřich, Skoronice; Vycudilík František, Nedakonice; Žůrek Josef, Žeravice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1928/29, 1929/30
Bunža František, Bzenec; Glos František, Těmice; Horký Jan, Moravský Písek; Hrkalík Václav, Syrovín; Jurčeka Josef, Uherský Ostroh; Masařík Václav, Nedakonice; Mrkus Rudolf, Lužice; Příkazský Vladislav, Lužice; Valštýn Jaroslav, Bzenec; Motyčka Jaromír, Nedakonice.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1929/30, 1930/31
Francl Alois, Bohumilice; Dřevěný František, Lužice; Kolaja František, Syrovín; Konečný Jan, Hodonín; Mývald Josef, Vracov; Procházka František, Vracov; Sluka Josef, Újezdec; Vlach František, Moravský Písek; Jurák Jaroslav, Prakšice; Malina František, Kněžpole.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1930/31, 1931/32
Jelínek Karel, Bzenec; Klečka Stanislav, Nedakonice; Kuběna Jan, Lužice; Macek Josef, Hroznová Lhota; Sobáček Ferdinand, Osvětimany; Půček Josef, Syrovín; Václav Štěpán, Kostelany.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1931/32, 1932/33
Běhávka František, Nedakonice; Buchta Josef, Zarazice; Cileček František, Ořechov; Duda Josef, Osvětimany; Hrkalík Jan, Syrovín; Jakša František, Vracov; Janík Vincenc, Syrovín; Kunovjánek Jaroslav, Blatnice; Koryčánek Martin, Kostelany; Minařík Jan, Blatnička; Ondrušek Jan, Domanín; Otto Jan, Domanín; Otto Jan, Nedakonice; Otto Vojtěch, Moravský Písek; Peprna Jan, Blatnice; Stodůlka Ondřej, Nedakonice; Cileček Antonín, Ořechov; Kuchař Štěpán, Syrovín; Šimek Petr, Syrovín; Urbančík Bedřich, Moravský Písek; Vyskočil Josef, Blatnice; Vavřinec Šohaj, Mistřín.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1933/34, 1934/35
Bartošík Jan, Polešovice; Bzica Antonín, Syrovín; Goliáš František, Bzenec; Hrobař Josef, Polešovice; Charvátek Antonín, Moravský Písek; Jakša Vladimír, Bzenec; Jandásek František, Žeravice; Janík František, Polešovice; Klučka Ladislav, Bzenec; Kudláč František, Vracov; Mývalt Alois, Vracov; Ostrézi František, Bzenec; Píštěk Jan, Újezdec; Šimek Václav, Syrovín; Šmíd Antonín, Žeravice; Šišpera Josef, Veselí nad Moravou.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1934/35, 1935/36
Baďura Antonín, Bzenec; Balaja Antonín, Vracov; Běhávka Josef, Polešovice; Bělovský Antonín, Polešovice; Blatecký Vladimír, Moravský Písek; Cibulka Antonín, Zarazice; Goliáš Miroslav, Bzenec; Grňa Karel, Zarazice; Kolář Vincenc, Vážany; Kolmaš Josef, Domanín; Klučka Petr, Medlovice; Kozumplík Zdeněk, Veselí nad Moravou; Kubaň Oldřich, Bzenec; Kudláč Miroslav, Vracov; Kutálek Antonín, Polešovice; Lukeš Josef, Vracov; Luňák František, Hostějov; Měsíček Antonín, Vracov; Němec Štěpán, Medlovice; Ott Josef, Domanín; Polášek Jan, Skalka; Petržalka František, Polešovice; Procházka Josef, Vracov; Raiskub Antonín, Vracov; Rýznar Antonín, Osvětimany; Sýkora Bohumír, Vážany; Šebesta Josef, Zarazice; Špalek Vojtěch, Osvětimany; Vaculík Stanislav, Vážany; Vávra Josef, Vracov; Šimek Jan, Syrovín.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1935/36, 1936/37
Benedík Jan, Moravský Písek; Frýbort Jakub, Domanín; Hapla František, Domanín; Hrabal Jaroslav, Zarazice; Hrobař František, Polešovice; Jelínek Karel, Bzenec; Juřík František, Těmice; Kuchař František, Domanín; Malačka František, Syrovín; Martykán Josef, Polešovice; Matyáš Antonín, Polešovice; Němec Václav, Syrovín; Patermann Alois, Hodonín; Pomajba Jan, Milokošť; Pres Josef, Vracov; Rajsigl Josef, Ježov; Slaný Bohumil, Bzenec; Štípek Jan, Moravský Písek; Vaculík Antonín, Syrovín; Vaďura František, Polešovice; Vrzal Antonín, Bzenec; Všetula Josef, Zarazice; Procházka Josef, Rohatec.
Zemská rolnická a vinařská škola – školní rok 1936/37, 1937/38
Býček Svatopluk, Domanín; Dvořan Alexandr, Domanín; Fleischer Karel, Moravský Písek; Goliáš Jan, Bzenec; Hladký Vojtěch, Domanín; Jelínek František, Vlkoš; Konečný Alois, Vnorovy; Kostiha Vladislav, Vacenovice; Koudela Jan, Svatobořice; Kuchař Václav, Těmice; Macháček Josef, Vnorovy; Mareček Miloš, Bzenec; Němeček František, Moravský Písek; Píštěk Methoděj, Těmice; Řičica Josef, Vnorovy; Toman Josef, Syrovín; Vítek Josef, Chylice; Vykroutil František, Vnorovy; Zubatý Antonín, Veselí nad Moravou; Kůrečka Josef, Josefov; Studénka Karel, Lidéřovice.
Státní rolnicko-vinařská škola – školní rok 1937/38, 1938/39
Černoch Antonín, Moravský Písek; Frelich František, Těmice; Goliáš Jindřich, Bzenec; Herka Jan, Lužice; Horký Vladimír, Zarazice; Chrastime Oldřich, Polešovice; Jakša Bedřich, Bzenec; Janoušek Josef, Žeravice; Komosný Stanislav, Hodonín; Kotásek Josef, Lužice; Lunga Hynek, Kyjov; Novák Slavoj, Domanín; Orlický Josef, Bzenec; Příkazský Bohuslav, Lužice; Procházka Jan, Vnorovy; Somr Miloš, Bzenec; Šalamoun Štěpán, Vlkoš; Trlida František, Těmice; Třináctý Josef, Zarazice; Vojnar František, Uherský Ostroh; Janeček Miroslav, Lužice; Němec Oldřich, Újezdec; Klimeš Josef, Vlkoš; Knotek Alois, Lidéřovice; Havlík František, Mutěnice; Kadlčík Josef, Ratíškovice; Mikulecký Rudolf, Hodonín; Novotný Bohumil, Čejkovice; Pospíchal Ladislav, Skalice; Průdek Vlastislav, Brno; Sigmund Bohumil, Jevišovice; Šenk Bohumil, Tvrdonice; Tichý Josef, Znojmo; Tomášek František, Němčičky; Vaškovič Petr, Hlohovec; Chytil Alois, Tučapy.
Rolnicko-vinařská škola – školní rok 1938/39, 1939/40
Augustinič Jan, Vracov; Bobíček František, Mistřín; Bunža Ladislav, Bzenec; Dufek František, Strážovice; Komoň Josef, Vnorovy; Königstein Karel, Bzenec; Krýsa Miroslav, Skalka; Kuchař Severín, Domanín; Kutný Petr, Bzenec; Marčík Josef, Domanín; Náplava František, Domanín; Nikl Vavřinec, Vracov; Ondrovčík František, Vnorovy; Procházka Josef, Svatobořice; Řičica František, Vnorovy; Tesař Miroslav, Nedakonice; Vávra Josef, Vracov; Vycudilík Oldřich, Nedakonice; Kolaja Jan, Strážovice; Kočiš Karel, Vnorovy; Jirčík Vladimír, Strážovice; Zlatník František, Nedachlebice; Kašík Rostislav, Halenkovice; Cícha Miroslav, Blatnička; Zemánek Jakub, Ratíškovice; Trlida František, Těmice.
Rolnicko-vinařská škola – školní rok 1939/40, 1940/41
Brandtner Miroslav, Bzenec; Dám Antonín, Vracov; Foukal Bohumil, Kyjov; Gabriel Oldřich, Domanín; Horký František, Bzenec; Hanáček Alois, Vésky; Krajsa Antonín, Novosedly; Kuchař Stanislav, Bzenec; Jelínek Zdeněk, Bzenec; Janoušek Jaroslav, Hostějov; Los Svatopluk, Bzenec; Lunga Josef, Skoronice; Menšík Josef, Žeravice; Novák Jaroslav, Bzenec; Píštěk Vladimír, Těmice; Pres Miroslav, Vracov; Somr Vratislav, Bzenec; Šebesta Jan, Petrov; Škarecký Antonín, Vracov; Šmoldas František, Valtice; Vrtal Augustin, Mařatice; Uličný Horymír, Bzenec.
Rolnicko-vinařská škola – školní rok 1940/41, 1941/42
Benda Jaroslav, Velké Pavlovice; Břeský Leopold, Frýdlant; Čapka Josef, Kobylí; Dobiáš Horymír, Kyjov; Doležal Oldřich, Lunderburg; Fajtl Ladislav, Mutěnice; Formánek Jan, Uherský Brod; Gajdoš Jan, Poštorná; Halm Ctirad, Mikulov; Hrabal Josef, Dubňany; Hrouzek Oskar, Miroslav; Hřebačka Oldřich, Prušánky; Juřena Bartoloměj, Veselí; Kamenský Josef, Rakvice; Kučera Ladislav, Bzenec; Levek Miroslav, Svatobořice; Opluštil Jaroslav, Čejkovice; Pyskatý Pavel, Brno; Ryšavý Zdeněk, Miroslav; Račák Josef, Mutěnice; Salajka Josef, Moravská Nová Ves; Sedláček Jan, Veselí nad Moravou; Sýkora Josef; Švásta Jaroslav, Velké Pavlovice; Tvarůžek Oldřich, Bzenec; Uličný Svatopluk, Moravská Ostrava; Vranovský Karel, Rakvice; Vymazal Josef, Bzenec; Všetula Jaroslav, Zarazice; Zapletal František, Domanín; Otáhal Karel, Kobylí; Procházka Josef, Němčičky; Racek Zdeněk, Sudetengau; Valenta František, Terezín; Benda František, Němčičky; Toman František, Ratíškovice; Rozsypal Klement, Rakvice; Dufek František, Strážovice; Kolaja Jan, Strážovice.
Rolnicko-vinařská škola – školní rok 1941/42, 1942/43
Čech František, Moravský Písek; Hluchý Vladimír, Týnce; Hubáček Vítězslav, Štětovice; Hudeček Jan, Louka; Joch Jiří, Milokošť; Koukal Bořivoj, Rosice u Brna; Křivka Zdeněk, Kobylí; Koutný Josef, Bzenec; Lacina Josef, Bořetice; Mahovský Jindřich, Poštorná; Marada Vojtěch, Lužice; Mikulica Vladimír, Kobylí; Motyčka Alois, Vnorovy; Mrazík Jan, Syrovín; Mudrych František, Velké Pavlovice; Nenička Josef, Vlkoš; Pátek Jaroslav, Kobylí; Pátek Jaroslav, Kobylí; Pavlínek Vladimír, Nedakonice; Pláteník František, Velké Pavlovice; Procházka Zdeněk, Kobylí; Rozínek František, Němčičky; Vajdík Jan, Vnorovy; Vojtěšek Jan, Kobylí; Zach Bohuslav, Praha; Zach Vladimír, Praha; Bravenec Pavel, Terezín; Tesařová Anna, Netolice; Kašný Jan, Dubňany; Bílek Jaroslav, Mutěnice; Fiala Josef, Strážovice; Minx Přemysl, Poštorná; Motyčka Štěpán, Vnorovy; Novosád Alexej, Bzenec; Obruča Jindřich, Mutěnice; Ott František, Nedakonice; Pres Miroslav, Vracov; Selucký Svatopluk, Bukovany; Sedláček František, Zemná.
Rolnicko-vinařská škola – školní rok 1942/43, 1943/44
Antoš Břetislav, Bzenec; Bálka Rostislav, Velké Pavlovice; Bílek František, Zarazice; Boubín Jan, Hovorany; Červenák Antonín, Ostrožská Nová Ves; Dostálek Miroslav, Bzenec; Frolich Josef, Hodonín; Goliáš Jaroslav, Bzenec; Grygera František, Maďarsko; Hanáček Štěpán, Nedakonice; Horák Josef, Újezd; Hrabal Josef, Dubňany; Hrobař Antonín, Polešovice; Chromeček Josef, Zarazice; Joch Jan, Těmice; Koliba Zdeněk, Lužice; Kopka Lubomír, Bzenec; Krupka Bořivoj, Brno; Křivák František, Blatnice; Kuběna Ivan, Těšice; Kutný Josef, Bzenec; Mazůrek Václav, Němčičky; Mikeska Ladislav, Zádveřice; Musil Vladimír, Malenovice; Náplava Josef, Domanín; Osička Stanislav, Čejkovice; Otřel František, Velké Pavlovice; Pavka Karel, Zarazice; Roháč Dalibor, Uherský Brod; Seltner Jaroslav, Kyjov; Skalka Oldřich, Domanín; Studnička Oldřich, Domanín; Šťastný Jaroslav, Valtice; Kadlec František, Hovorany; Toman Jan, Dubňany; Třináctý Jan, Zarazice; Vaculovič Miloslav, Mutěnice; Vilímek Zdeněk, Sístek; Vojtěch Josef, Bzenec; Zásněta Jaroslav, Bzenec; Zelinka František, Ježov; Vaculík Josef, Ostrožská Nová Ves; Benda Josef, Němčičky; Souček Josef, Maďarsko; Dočkal Ladislav, Modrá; Adamec Luděk, Břeclav; Bárka Václav, Kobylí; Bílek Miloš, Šakvice; Čech Miroslav, Louka; Grunta Jiří, Lutín; Halavič Antonín, Dobré Pole; Hradil Jiří, Terezín; Chormec Vladimír, Dobré Pole; Jevický Josef, Žarošice; Kordula Michal, Ratíškovice; Korák Jiří, Olomouc; Lečbych Josef, Horní Němčí; Müller Otto, Olomouc; Pecák František, Bánovce; Pintera Jiří, Želetice; Popovský Stanislav, Velké Pavlovice; Petr Zdeněk, Turnov; Schovanec Jiří, Nový Bydžov; Skopal Rudolf, Poštorná; Škrabal Jindřich, Tábor; Šimoník Oldřich, Čechy; Šváb František, Čejkovice; Vaněk Vladimír, Slušovice; Wognisch Bruno, Ždánice; Hrbáček Jaroslav, Louka; Hrdina František, Velké Bílovice; Fryšták František, Boršice; Míša Oldřich, Znojmo; Plachý Vratislav, Žarošice; Štos Vratislav, Čejč; Zezula František, Krumvíř; Žďárský Jan, Kobylí; Pátek Vladimír, Kobylí.
Rolnicko-vinařská škola – školní rok 1943/44, 1944/45
Babička František, Strážovice; Barták Lubomír, Mutěnice; Coufal Josef, Vranovice; Čapek Josef, Blatnice; Čech Josef, Maďarsko; Hapla František, Syrovín; Klimeš Jaroslav, Ježov; Kmenta Jiří, Mutěnice; Knotek František, Vnorovy; Kučera Vladimír, Hodonín; Lacina František, Lidéřovice; Mareček Jan, Bzenec; Mrkvica Zdeněk, Hodonín; Ondra Josef, Slavkov; Pindora Antonín, Louka; Radiměř Miroslav, Vlkoš; Říha Ladislav, Hrušky; Sedláček Vlastislav, Karviná; Skřivánek Zdeněk, Morkovice; Studnička Josef, Vnorovy; Šimík Josef, Syrovín; Trávníček Lubomír, Čejč; Trofanec František, Moravský Písek; Vašát Milan, Frýdek; Vodný František, Hodonín; Drbola Jan, Starovičky; Helma František, Dražůvky; Poštolka Josef, Těmice; Půček Miroslav, Ježov; Sečkař Jan, Louka; Ingr Blažej, Vacenovice; Lupač František; Vracov; Přikryl Zdeněk, Veselí nad Moravou; Mikulica Vlad., Kobylí; Bartoš František, Lanžhot; Bařina Oldřich, Čejkovice; Dočkal Lad., Modrá; Gruza Miloslav, Bořetice; Havlíček Radomír, Litovel; Hlávka Rudolf, Hor. Bojanovice; Jadrný Oldřich, Brno; Konečný Jaroslav, Čejkovice; Kostiha František, Argentina; Kudlička František, Mouchnice; Martinec František, Čejkovice; Nečas Josef, Brno; Novák Rudolf, Rohatec; Nývlt Milan, Ostrožská Nová Ves; Otáhal Oldřich, Kobylí; Pastyřík Alois, Rudimov; Pokorný František, Kojetice; Procházka Josef, Mikulov; Řáb Vítězslav, Velké Pavlovice; Sečkař Jaroslav, Moravská Nová Ves; Šemora Vítězslav, Násedlovice; Trojanec František, Blatnice; Váša Miloslav, Černá za Bory; Zoubek Libor, Hustopeče; Čumba Stanislav, Násedlovice; Bláha Josef, Velké Pavlovice; Drtil Jan, Brno; Feigerk Vlastimil, Šakvice; Hlávka Josef, Velké Pavlovice; Nichlovský Oldřich, Hodonín; Mráz Miroslav, Hrušky; Osička Václav, Velké Bílovice; Osička František, Velké Bílovice; Sasínek Jaromír, Nový Poddvorov; Svoboda Václav, Velké Bílovice; Vajčner Jan, Strážnice; Hromek Josef, Moravský Žižkov.
Rolnicko-vinařská škola ve Bzenci – školní rok 1944/45, 1945/46
Bukovský Antonín, Hustopeče; Bureš Jan, Velká nad Veličkou; Cablík Vladimír, Olešnice; Červenák Jan, Ostrožská Nová Ves; Dobeš Bohuslav, Násedlovice; Fryšták Josef, Boršice; Helešic Miroslav, Moravská Nová Ves; Herzán Jan, Kroměříž; Horák Ladislav, Boršov; Hřiba Petr, Čejkovice; Janků Jindřich, Lačnov; Jegla František, Lipov; Kocourek Jaroslav, Velké Pavlovice; Kolaja Jaromír, Žeravice; Kosík Jaroslav, Svatobořice; Krejcar Vladimír, Tlumačov; Krys Otakar, Polešovice; Maňák František, Lipov; Martykán František, Polešovice; Michalica Zdeněk, Moravská Nová Ves; Navrátil Jaroslav, Bukovany; Ondrůšek Václav, Brno; Petržalka Bohumil, Polešovice; Půček František, Kelčany; Raiskup Zdeněk, Vracov; Raštica Sylvestr, Buchlovice; Řezníček Pavel, Seninka; Salajka Zdeněk, Moravská Nová Ves; Sedlář František, Hodonín; Svoboda Jan, Rohatec; Šalamoun Vladimír, Vlkoš; Škarecký Josef, Vracov; Škarecký František, Vracov; Ševčík František, Hraničky; Zhoř Jiří, Rosice u Brna.
Rolnicko-vinařská škola – 1945/47
Zdeněk Bek, Bzenec; Dobromil Benedík, Moravský Písek; Josef Brhel, Polešovice; Josef Bunža, Bzenec; Ladislav Hapla, Syrovín; František Hlaváč, Strážovice; Josef Horák, Strážovice; Miroslav Ingr, Vacenovice; Josef Jagoš, Lipov; Josef Janíček, Veselí; František Jegla, Lipov; Gustav Klíma, Vohančice u Tišnova; Ladislav Kolacia, Lipov; Karel Koluch, Hodonín; Stanislav Krmenčík, Slavičín; Josef Kutný, Bzenec; František Kynický, Velké Pavlovice; František Maňák, Lipov; Josef Měšťánek, Vážany; Jaroslav Nejezchleba, Moravský Písek; Josef Novák, Rohatec; Vladimír Ondříšek, Skalka; Jaroslav Pokorný, Vřesovice; František Raštica, Buchlovice; Bedřich Růžica, Bzenec; Vítězslav Ryšavý, Miroslav; Arnošt Solář, Nebužely u Mělníka; Jan Šimík, Kelčany; Evžen Vainer, Praha; Zdeněk Vašát, Moravský Písek; Vojtěch Obdržálek, Tlumačov; Ludvík Doňhel, Budkov u Mor. Budějovic; Ladislav Hádlík, Vel. Pavlovice; Josef Valoušek, Velké Pavlovice.
Rolnicko-vinařská škola – 1946/48
Zdeněk Adámek, Lísky; Josef Balaštík, Mutěnice; Hubert Dostál, Opava; František Frola, Lipov; Ferdinand Hostecký, Bzenec; Antonín Hrobkovský, Ždánice; Jan Kolacia, Lipov; František Komínek, Vnorovy; Vladimír Krist, Vlkoš; Josef Kuchař, Bzenec; Jan Macháček, Vnorovy; Antonín Malíšek, Bolehradice; Rudolf Maršík, Domanín; Josef Morávek, Kobylí; Bedřich Musil, Kunovice; Petr Pekárek, Svatobořice; Oldřich Pivoda, Ostrovánky; František Pokorák, Syrovín; Jiří Smaženka, Lipov; František Štefka, Vel. Pavlovice; Zdeněk Válka, Stará Ves; Jaroslav Vašík, Bzenec; Josef Vlach, Žarošice; Zdeněk Vodák, Násedlovice; František Vycudilík, Nedakonice; Martin Výlet, Svatobořice; Zdeněk Zemánek, Hrádek; Ludvík Žůrek, Veselí.
Rolnicko-vinařská škola – 1947/49
Josef Baják, Násedlovice; Jan Bartoš, Hustopeče; Josef Burian, Mutěnice; Josef Čech, Vnorovy; Josef Čechal, Labuty; Rostislav Fryček, Uh. Ostroh; Stanislav Goliáš, Bzenec; František Hanáček, Uh. Ostroh; Jaroslav Hroudný, Žarošice; František Hlinecký, Čejkovice; Oldřich Hřebačka, Moravská Nová Ves; Antonín Hruška, Lipov; Antonín Knápek, Strachotín; František Kolacia, Lipov; Bohumil Kratochvíl, Vážany; Stanislav Macháček, Vacenovice; Josef Malůš, Uh. Ostroh; Vladimír Novák, Kobylí; Rudolf Ondrůšek, Kelčany; Ladislav Poláček, Archlebov; František Polášek, Žádovice; Miroslav Pospěch, Bzenec; František Prokeš, Veselí nad Moravou; Jan Sluka, Újezdec; František Staněk, Strachotín; Oldřich Štefka, Vel. Pavlovice; Josef Zaňat, Hovorany; Martin Zálešák, Mutěnice.
Rolnicko-vinařská škola – 1948/49/50
Dvořan Petr, Újezdec; Hlaváč Miroslav, Skalka; Jagoš Viktor, Lipov; Karásek Ladislav, Lipov; Klimeš Josef, Svatobořice; Králík Vladimír, Tupesy; Kolacia František, Lipov; Kuchyňka Jaromír, Bořetice; Mareček Josef, Nedakonice; Matoušek Milan, Polešovice; Ostrézi Bedřich, Bzenec; Pazderka Stanislav, Bořetice; Prčík Jaroslav, Mutěnice; Ryba Josef, Skalka; Skočík František, Mutěnice; Šmíd Josef, Polešovice; Šňupík Leo, Vřesovice; Urbánek Stanislav, Karlín; Valštýn Jiří, Bzenec; Vávra Rostislav, Tupesy.
Rolnicko-vinařská jednoletá škola – 1949/50
František Bártek, Slavkov; Václav Dobeš, Dubňany; František Galečka, Hrubá Vrbka; Josef Hlaváček, Vážany; Josef Horáček, Velké Pavlovice; Zdeněk Horák, Hovorany; Jaroslav Janča, Kyjov; Václav Keller, Uh. Hradiště; František Kolář, Polešovice; Bohuslav Kolařík, Lipov; Karel Láznička, Val. Klobouky; Antonín Maňák, Louka; Josef Maňák, Lipov; Stanislav Mikulica, Velké Pavlovice; Josef Nezdařil, Střílky; Josef Opluštil, Čejkovice; Josef Polanský, Bánov; Jan Prášek, Kuželov; Jan Půček, Hýsly; Antonín Rylka, Čejč; Tomáš Slavík, Bzenec; Jaromír Somr, Vracov; Vítězslav Sukop, Boršov; Josef Surman, Bořetice; Rostislav Šalamoun, Skoronice; Karel Výleta, Strážovice; Petr Zajac, Mutěnice; Josef Studénka, Zarazice; Alois Grumlík, Znojmo; Stanislav Hevera, Domčice; Blažej Kaidl, Černín; Břetislav Kouřil, Bukovany; Václav Král, Znojmo; Jan Navrátil, Kyjov; Josef Plaček, Dyjákovičky; Václav Polášek, Kyjov; František Ryba, Žeravice; Jiří Řihák, Milotice; Vojtěch Tománek, Strážnice; Jan Bařina, Čejkovice.
Rolnická škola – 1950/51/52
Adamec František, Žarošice; Bachan Antonín, Blatnice; Bíza Ludvík, Čejč; Čermák Oldřich, Němčičky; Čech Svatopluk, Domanín; Doneé Jaroslav, Němčičky; Falešník František, Tasov; Hanák Antonín, Polešovice; Hanák Josef, Blatnice; Hradík Stanislav, Terezín; Jeřábek Josef, Humburky u Hradce Králové; Kolaja Jan, Syrovín; Král Jiří, Strachotín; Lunga Jakub, Skoronice; Machálek František, Lipov; Menšík František, Syrovín; Ondra Josef, Násedlovice; Otáhal Ondřej, Kobylí; Pecůch Josef, Čejkovice; Prát Stanislav, Velké Pavlovice; Příkazský Josef, Ratíškovice; Peška Josef, Dolní Bojanovice; Pláteník Stanislav, Velké Pavlovice; Polášek Zdeněk, Syrovín; Rajsigl Jan, Dubňany; Somr Jaromír, Vracov; Šigut Hynek, Vlkoš; Střižík Stanislav, Boršov; Šmíd Bohumil, Veselí; Tesařík Jaroslav, Dyjákovičky; Veselý Rudolf, Libouchec u Děčína; Vitovský Ladislav, Hroznová Lhota; Vozák Josef, Vlčnov; Vykydal František, Terezín; Žůrek Miroslav, Veselí; Bábík Miroslav, Svatobořice.
Rolnická škola – 1951/52/53
Dvořáček František, Pustina; Fabrici Eva, Bzenec; Goliáš Zdeněk, Vracov; Karas Karel, Veselí nad Moravou; Kolejka Stanislav, Vyškov; Kozumplík Stanislav, Zarazice; Kůdela Václav, Těšov; Lekavý Jan, Dolní Bojanovice; Pazderka Vlast., Starý Poddvorov; Procházka Josef, Brno; Půček Štěpán, Žeravice; Sehnal František, Hostějov; Součková Anna, Hostějov; Schuster Leo, Polešovice; Šobáň Karel, Hradčovice; Študent Petr, Těmice; Škarecký Antonín, Vracov; Tomčalová Emilie, Bzenec; Vaněk Lubomír, Modrá; Vondra Jan, Blatnička; Zábojník Zdeněk, Březolupy.
Rolnicko-vinařská škola – 1952/53/54
Bařina Karel, Slavičín; Bezůšek Josef, Čejkovice; Gajda František, Strážnice; Goňa Rostislav, Rokytnice; Hasík František, Rohatec; Havelka Pavel, Dubňany; Hlaváč František, Skalka; Hromada František, Skalka; Komosný Michal, Dolní Bojanovice; Kuryviál Antonín, Vnorovy; Mička Jan, Strážnice; Nenička Oldřich, Vlkoš; Obrtlík Josef, Strážnice; Pavka František, Vnorovy; Plesner Josef, Kněždub; Přibyl Ludvík, Bzenec; Šťavík Jindřich, Čejkovice; Šumberák Jaroslav, Bořetice; Trýska František, Lipov; Vlach Josef, Terezín; Žufan Václav, Blatnice.
ZMŠ – obor vinař, zelinář – 1953/54/55
Bílský Josef, Hrušky; Burda Josef, Modrá; Fridrich František, Vracov; Hnilica Jan, Boršov; Hrabal Josef, Velké Pavlovice; Hromek Josef, Prušánky; Hromek Václav, Prušánky; Káňa Vojtěch, Brumov; Konečný Ladislav, Čejkovice; Kunst Miroslav, Horní Němčí; Létal František, Hrušky; Stejskal Martin, V. Němčice; Svoboda Antonín, Třebovice; Šidleja Otakar, Počenice; Šimek Josef, Syrovín; Vaštík Karel, Vnorovy; Zalubil Karel, Kozojídky; Zýbal Josef, Vnorovy; Zvědělík Zdeněk, Prušánky.
ZMŠ – obor vinař, zelinář – 1954/55/56
Bartošík Zdeněk, Polešovice; Brablc Karel, Mutěnice; Drdová Růžena, Hor. Počaply; Duba Miloslav, Kamenice; Formánek Vladimír, Dubňany; Havlík Jaromír, Mutěnice; Hlahůlek František, Kozojídky; Holasová Bohumila, Moravský Písek; Jakša Zdeněk, Bzenec; Kabilka Josef, Letonice; Kašný Rudolf, Kněžpole; Kotek Václav, Želetice; Latík Jan, Hovorany; Melicharčíková Anna, Klačany; Něnička Antonín, Vlkoš; Sečkář Josef, Moravská Nová Ves; Soukupová Jaroslava, Praha; Sporná Klára, Hurbanovo; Šabatová Eliška, Ruskov; Škrobáková Ludmila, Čejkovice; Šimek Miloslav, Mařatice; Šťavík Bohuslav, Čejkovice; Uhlířová Marie, Těmice; Vácová Milena, Praha; Vaculík Karel, Mutěnice; Vaculka Milan, Mistřice; Veverková Ludmila, Čejkovice; Vranka Ladislav, Traplice; Žůrek Jan, Žeravice; Tománek Josef, Tupesy.
ZMŠ – obor vinař, zelinář – 1955/56/57
Cichra Rudolf, Bukovany; Fiala Václav, Čejkovice; Hebauer Tomáš, Strážnice; Jordánová Drahomíra, Bzenec; Drašarová Karla, Olešnice; Kolář Libor, Praha; Konečný Josef, Čejkovice; Kolaja František, Syrovín; Košařová Ludmila, Vizovice; Mořický Milan, Bohuslavice; Moudrý Karel, Kyjov; Opluštil Jindřich, Čejkovice; Pavka Josef, Čejkovice; Pištorová Květuše, Pardubice; Přibyl Karel, Vnorovy; Šálek Jaroslav, Ždánice; Škopík Stanislav, Blatnice; Španělová Zdeňka, Drnovice; Šupka František, Mařatice; Tomeček František, Zarazice; Všetička Jiří, Krnov; Zborovský František, Čejkovice.
ZMŠ – obor vinař, zelinář – 1956/57/58
Bezůšek Pavel, Čejkovice; Bízová Květoslava, Čejkovice; Dostál Miloslav, Žalkovice; Drábek Josef, Prušánky; Fojtík Stanislav, Štítná; Havlíčková Františka, Čejkovice; Horňák Josef, Starý Poddvorov; Káčerek Antonín, Moravany; Kolář Petr, Polešovice; Kopecký Štěpán, Osvětimany; Kouřil Miroslav, Kyjov; Křípal Josef, Krnov; Kusák Jan, Ostrožská Nová Ves; Maňák Jan, Louka; Maňák Antonín, Blatnička; Matocha František, Hrádek; Minařík Jaroslav, Blatnička; Minařík Stanislav, Blatnička; Minařík Václav, Blatnice; Nešpor Valentin, Rohatec; Novák Bohumil, Boršov; Nykodým Karel, Strakonice; Ondra Josef, Boršice; Opluštil Petr, Nový Poddvorov; Píštěk Antonín, Domanín; Prygl Antonín, Starý Poddvorov; Rolník Tomáš, Bzenec; Sasínek František, Starý Poddvorov; Selucký František, Bukovany; Vaculíková Marie, Popovice; Vích Josef, Brno; Ventrča Vincenc, Bzenec; Vybíral Josef, Mutěnice.
ZMŠ – obor vinař, zelinář – 1957/58/59
Budiš Jan, Dubňany; Bureš Josef, Rohatec; Filipovič Jan, Hrušky; Hlávková Eva, Syrovín; Horký Jan, Hrušky; Chaloupka Jiří, Staré Město; Chrenčík Jiří, Louka; Ivan Antonín, Zarazice; Jakša Josef, Vracov; Kobylka Josef, Nechvalín; Kočiš Jiří, Vnorovy; Kostiha Vítězslav, Bukovany; Kovář Josef, Loučov; Kozman Miroslav, Želetice; Leska Jaroslav, Rohatec; Mudrák Jaroslav, Újezdec u Luhačovic; Němcová Marie, Syrovín; Pelikán Pavel, Bukovany; Sedlář Josef, Nětčice; Slánský Jiří, Horní Lideč; Smetka František, Vnorovy; Solařík Luděk, Rohatec; Škarecký Stanislav, Vracov; Šťastný Josef, Věteřov; Šťavíková Marie, Čejkovice; Vávra Ladislav, Moravský Písek; Zvonič František, Boršice.
ZMŠ – obor vinař, zelinář – 1958/59/60
Bartoš Přemysl, Gottwaldov; Benc Jiří, Božice; Bohůnová Františka, Dolní Bojanovice; Buzrla Jan, Poštorná; Buzrla Vladimír, Moravský Žižkov; Darmovzal Antonín, Břeclav; Dufek Václav, Bořetice; Hasala František, Krhovice; Hromek Jaromír, Josefov; Jandásek Josef, Žeravice; Jelínek Vlastimil, Brno; Koláček Karel, Lhota u Kelče; Kůřil František, Bukovany; Kůřilová Marta, Moravany; Lípa František, Strážnice; Maleňák Antonín, Dambořice; Maršálek Emil, Prušánky; Němec Vratislav, Tasovice; Novotný Miroslav, Vracov; Ostrézi Radoslav, Bzenec; Otřísal Petr, Hostěrádky; Polcr Jan, Svatobořice; Profota František, Vacenovice; Pučálka Vladimír, Dambořice; Slováček Antonín, Sobůlky; Souček Vlastimil, Petrovice; Studénka Pavel, Vnorovy; Šafaříková Květa, Kroměříž; Šímová Jitka, Luhačovice; Šmatlová Marie, Raková; Všetula Karel, Zarazice.
ZMŠ – 1959/60/61
Bartošová Josefa, Vážany; Bařina Josef, Vlčnov; Bízová Marie, Čejč; Bláhová Božena, Polešovice; Drozd Josef, Lovčice; Filipovič Jaroslav, Josefov; Gardáš Jan, Nechvalín; Hnátíková Barbora, Břestek; Horák Oldřich, Velká nad Veličkou; Chudík František, Vnorovy; Jančová Marie, Korytná; Knotová Anna, Popovice; Kotas František, Ostrožská Nová Ves; Lovecká Emilie, Hodonín; Mlčoch František, Skalka; Mlýnek František, Vlčnov; Motyčka František, Lidéřovice; Nehněvajsová Marie, Korytná; Palácová Ludmila, Kyjov; Pavlíková Anna, Hrubá Vrbka; Mudráková Anna, Vlčnov; Panáček Václav, Velehrad; Růčka Antonín, Kunovice; Sečkář Jan, Louka; Soldán Josef, Hovorany; Staněk Josef, Blatnička; Střižíková Anežka, Žeravice; Šafařík Jan, Strážnice; Škopík Antonín, Louka; Trnová Anna, Malá Vrbka; Veselský Jindřich, St. Poddvorov; Žálkovský Václav, Dambořice.
ZMŠ – 1960/61/62
Cahlová Marie, Vlčnov; Čermák Josef, Nedakonice; Dufková Marie, Hluk; Forman Josef, Labuty; Gajdošík Petr, Halenkovice; Hanusová Marie, Čejkovice; Haraštová Alžběta, Petrov; Janoška Pavel, Velká nad Veličkou; Kadubec Martin, Hrubá Vrbka; Kršová Marie, Sudoměřice; Křižka Jan, Vacenovice; Kubíčková Hana, Rokytnice; Lagová Marie, Hroznová Lhota; Marečková Antonie, Nedakonice; Martincová Anežka, Čejkovice; Miklová Anna, Sudoměřice; Mrkusová Růžena, Ořechov; Ottová Anna, Mor. Písek; Šalšová Anežka, Kostelec u Kyjova; Šimíková Ludmila, Polešovice; Šrámek Miroslav, Blatnice; Veselá Marie, Uh. Ostroh; Vodák Josef, Nechvalín; Závodný Zdeněk, Archlebov.
ZMŠ – 1961/62/63
Daněček Antonín, Bzenec; Dvořák Ludvík, Mařatice; Dvořanová Anna, Hostějov; Filípek Jaroslav, Modrá; Frantová Jarmila, Lipov; Hájek Václav, Hluk; Hanák Jaroslav, Modrá; Huška Jiří, Halenkovice; Janásová Anežka, Such. Mlýny; Kováč Štefan, Vrbovec; Kovaříková Josefa, Ratíškovice; Kročilová Františka, Lopeník; Kučerová Anežka, Dolní Bojanovice; Machálková Jiřina, Lipov; Maňásková Antonie, Modrá; Palečková Dáša, Bzenec; Širůčková Miloslava, Osvětimany; Šumbera Martin, Suchov; Taláb Ladislav, Hrušky; Tomčala Petr, Mutěnice.
ZMŠ – 1962/63/64
Balátová Libuše, Lovčice; Esterka Josef, Mutěnice; Hořáková Ludmila, Strážnice; Hromadová Marie, Újezdec; Kotasová Vladimíra, Ostrožská Nová Ves; Korvasová Hedvika, Těmice; Kořínková Marie, Boršice; Marečková Marie, Nechvalín; Měchurová Anna, Mistřín; Mores Josef, Skoronice; Můčková Anežka, Strážnice; Pobiecký Tibor, Boleráz; Petržala Ladislav, Skalica na Slovensku; Procházková Anna, Lovčice; Smetanová Marie, Gottwaldov; Švehla Rudolf, Jarošov; Vašulková Božena, Mistřín; Wagnerová Marie, Stříbrnice; Zálešáková Anežka, Nivnice.
ZMŠ – 1963/64/65
Adámek Jiří, Hulín; Budínová Květoslava, Hrušky; Dudíková Anna, Strážnice; Hanáčková Marie, Mutěnice; Hrbáčková Jaroslava, Květná; Hrůzová Jiřina, Višňová; Hubáček Josef, Hostěradice; Křížka Václav, Vacenovice; Maňák Antonín, Lipov; Michalicová Anna, Cerová; Nováková Alena, Bojanovice; Ondrůchová Ludmila, Traplice; Rozinková Ludmila, Hustopeče; Snopek Jaroslav, Podolí; Šťastná Božena, Milotice; Vintrlíková Marie, Křepice; Gregor Vladimír, Kelníky.
ZMŠ – 1964/65/66
Bachanová Ludmila, Hluk; Bílíček Štěpán, Hodonín; Čerešňák Jan, Lipov; Jurčová Ludmila, Buchlovice; Kašný Jaroslav, Uh. Hradiště; Kašpárek Jiří, Hodonín; Kolářová Jiřina, Boršice; Kostihová Marie, Želetice; Kostrhounová Ludmila, Strážovice; Lůčná Ludmila, Ostrožská Nová Ves; Macháčková Jarmila, Násedlovice; Matochová Dagmar, Bzenec; Petrů Miroslav, Hor. Lhota; Pintera Oldřich, Haluzice; Polášek Miroslav, Petrůvka; Řiháková Vojtěška, Veselá; Skřivánek Josef, Šardice; Stužková Hedvika, Ostrožská Nová Ves; Tomčal Martin, Lipov; Zapletalová Marie, Slavkov; Žádník Anastazius, Ořechov; Daňková Anna, Horní Němčí; Hrbotická Marie, Archlebov; Ždánská Františka, Archlebov.
ZMŠ – 1965/66/67
Blahová Anna, Nedachlebice; Čechová Ludmila, Lhotka; Čubíková Marie, Suchá Loz; Doležalová Štěpánka, Kostelec; Hanáková Marie, Blatnice; Hlaďáková Ludmila, Těšov; Hrabovský Petr, Uh. Hradiště; Hřibová Miroslava, Šumice; Jamný Josef, Strážnice; Kryštofová Marie, Veletiny; Křivan Rostislav, Mor. Krumlov; Machů Emilie, Znojmo; Malíková Marie, Horní Němčí; Motyčková Anna, Zarazice; Počarovský Pavel, Olbramovice; Sedlačíková Eva, Uherský Brod; Šuranská Jiřina, Nedachlebice; Třináctá Marie, Zarazice; Vodičková Marie, Svatobořice; Zemková Jiřina, Vlčnov.
ZMŠ – 1966/67/68
Boleslavská Jana, Želechovice; Dvořanová Marta, Domanín; Fichtel Petr, Ostrava; Jusko Ján, Jasenov Humenné; Kusáková Jana, Uh. Brod; Macek František, Štěpán; Mertová Marie, Koryčany; Mužlay Ján, Galanta; Navrátilová Hana, Kroměříž; Ondrovčík Štěpán, Vnorovy; Pekárková Miluše, Těmice; Polcová Elena, Žďár nad Hronom; Spáčil Pavel, Veselí n. Moravou; Svoboda Antonín, Louka.
ZMŠ – 1967/68/69
Blaha Miroslav, Ratíškovice; Brezina Štefan, Vystrkov; Burget Petr, Červ. Voda; Družbík František, Tečovice; Grossman Stanislav, Úvalno; Kalčík Karel, Žlutava; Komínek Jiří, Uh. Ostroh; Kubíček Zdeněk, Mankovice – Nový Jičín; Malenovský František, Žlutava; Masaryk Dušan, Diviaky; Slezar František, Ratíškovice; Starýchfojtů Antonín, Lutonina; Streda Emil, Šárovce – Levica; Tvrdoň Josef, Kunovice; Žůrková Svatava, Brumov – Bylnice.
ZMŠ – 1968/69/70
Belluš Marian, Medzibrod – Banská Bystrica; Bernát Petr, Skalica na Slovensku; Felbaba Július, Zvolenská Slatina; Hadamíková Marie, Milotice; Hejla Štěpán, Zábřeh na Moravě; Jurák Vojtěch ml., Částkov; Jurák Vojtěch st., Stříbrnice; Koloničný Josef, Bruntál; Kosinová Helena, Gottwaldov; Kostelník Karel, Uherské Hradiště; Směšný Jiří, Kunovice; Svobodová Milada, Petrov; Ševčíková Marta, Veletiny; Vaverka Josef, Slavkov; Zubalíková Ludmila, Žeraviny.
ZMŠ – 1969/70/71
Brýdl Václav, Gottwaldov; Daněk Jan, Kněždub; Garaj František, Velká Lhota; Kašpárek Petr, Kopřivnice; Kolman Jiří, Olomouc; Kuča Jaroslav, Dobrá u Frýdku Místku; Křižková Vlasta, Traplice; Machalová Dagmar, Drslavice; Manďák Josef, Staré Hamry; Navrátilová Ludmila, Kyjov; Obluk Pavel, Frýdek Místek; Pasírbek Antonín, Vyšné Lhoty; Pospíšil Jan, Hostice – Šumperk; Rožník Jan, Dubnica nad Váhom; Svatík Antonín, Dubnica nad Váhom; Šustáčková Dana, Uh. Hradiště; Tureček Vojtěch, Částkov; Úlehlová Miroslava, Hodonín; Váňová Jaroslava, Kyjov.
Zahradnická škola dvouletá od 1. září 1971
1970/71/72
Bártková Jana, Tečovice; Bobčíková Ludmila, Nivnice; Demelová Marie, Čejkovice; Gajzurová Soňa, Vizovice; Hlaváčková Anna, Polešovice; Horáček Stanislav, Velké Pavlovice; Hradilová Zdenka, Bělidla – Bystřice pod Hostýnem; Kolajová Zdenka, Gottwaldov; Lanžhotský Miloš, Kobylí; Maradová Ludmila, Věteřov; Navrátilová Věra, Břest; Novák Josef, Ořechov; Skupý Miroslav, Nosislav; Sedláčková Jaroslava, Labuty; Žižlavská Hana, Ratíškovice.
1971/72/73
Černák Miloš, Vrbové; Dobešová Anna, Karlín; Hrdličková Helena, Velká nad Veličkou; Holubíková Ludmila, Tvarožná Lhota; Jagošová Jarmila, Velká nad Veličkou; Janošková Anna, Velká nad Veličkou; Jankovičová Jana, Valtice; Juriga Josef, Troskotovice; Kaňovský Miroslav, Buchlovice; Dulínková Růžena, Strážnice; Molčanová Anna, Sabinov – Prešov; Stella Blažej, Chvalčov – Kroměříž; Němečková Božena, Velká nad Veličkou; Procházka Zdeněk, Bohuslavice.
1972/73/74
Adamík Antonín, Huštěnovice; Balász Tibor, Ladice – Nitra; Balajty Štefan, Bánská Bystrica; Brégyik Tivadar, Nesvady – Komárno; Farkas Rudolf, Ladice – Nitra; Hamranová Božena, Dulovce – Komárno; Huszár Otto, Kosihy nad Ipľom; Kadlčíková Marie, Nedakonice; Kaštan Marian, Polomka; Košulič Josef, Vel. Bílovice; Křižková Ludmila, Bzová; Marek Petr, Horná Streda; Osička Ludvík, Velké Bílovice; Procházková Zdeňka, Tučapy; Polášková Anna, Mokrá u Brna; Vymyslický Jaroslav, Radimov – Senica.
1973/74/75
Bařina Stanislav, Ratíškovice; Červienková Eva, Banská Bystrica; Dekařová Anna, Strážnice; Ďurčová Mária, Panické Dravce; Gábor Vladimír, Pruské – Pov. Bystrica; Hedvigyová Anna, Selce – Rim. Sobota; Hurajtová Jarmila, Sabinov; Huszár Tibor, Kosiny – Velký Krtíš; Chovancová Anežka, Tasov; Janásová Jana, Velká nad Veličkou; Lábská Jarmila, Dulovce – Komárno; Nečejová Eva, Lučenec; Strnad František, Uherský Brod; Špačková Hana, Brno; Valihrach Ludvík, Uhřice; Valovič Ernest, Radošovce; Vojancová Věra, Brno.
1974/75/76
Baranovič Ivan, Dunaj. Streda; Bitušíková Viera, Strečno; Kalošiová Jarmila, Lučenec; Čechová Věra, Veselí n. Moravou; Červenáková Pavlína, Stavošovice; Dobiášová Anna, Borský Mikuláš; Hrdlička Svatopluk, Prštice; Chromá Růžena, Věteřov; Jurová Margita, Nižný Slavkov; Krejčí Michal, Mankovce; Kralinová Maria, Velké Zálužice; Etela Kondášová, Rathovská Sázava; Leopold Letocha, Vacenovice; Lukáčová Helena, Slavošovice; Malíšková Pavlína, Strážnice; Machová Zuzana, Polárikova; Macinka Václav, Velké Bílovice; Marček Jos., Trnovec n. Váhom; Povolný František, Šanov; Smékalová Alena, Mor. Písek; Smějsa Josef, Blatnice; Stehlíková Lenka, Uh. Hradiště; Lovecká Drahomíra, Stavěšice; Slezáčková Božena, Mor. Písek; Týn Leoš, Židlochovice; Vaďurová Jaroslava, Bzenec; Vnuková Eva, Ružindol.
ZŠ – 1977
Aradská Judita, Komárno; Brázdilíková Libuše, Slovenská Pole; Čudová Danuše, Otrokovice; Hanáková Zdena, Dolný Lapašov; Hejkrlíková Růžena, Nesovice; Hlinková Jana, Malenovice; Holičová Eva, Trnava; Janků Ludmila, Rudice; Kollárová Marie, Strážovice; Koryčanská Hana, Uh. Hradiště; Kozubíková Marie, Slavičín; Kristová Jarmila, Skoronice; Křížková Zdena, Vracov; Kováčová Ludmila, Uh. Hradiště; Kubičíková Jana, Halenkovice; Kubovičová Vlasta, Sekule; Lipárová Kateřina, Velká nad Veličkou; Lungová Marie, Skoronice; Mislovičová Mária, Borinka; Ondričová Mária, Hlohovec; Pavlovičová Mária, Jalšové; Rybová Bronislava, Mařatice; Sivák Lubomír, Vlčkovice; Svitálková Vlasta, Vracov; Šebesta František, Sudoměřice; Šimčíková Marcela, Bzenec; Šutovec Adam, Švabárová; Tothová Eva, Pata; Žák Miroslav, Bzince pod Javorinou; Žaludková Marie, Příluky.
ZŠ – 1978
Bekéniová Anna, Jarok – Nitra; Beránská Lubica, Lučenec; Bogiová Anna, Dolný Bar; Bubláveková Anna, Vlčkovce; Čederlová Mária, Sobotiště; Ďorďová Alžběta, Majcichov; Havlas Alfréd, Nitra; Labudová Jozefína, Čáry – Senica; Masárová Agnesa, Částkovce; Marada Jiří, Svatobořice-Mistřín; Matůš Václav, Újezdec u Luhačovic; Mrkvová Anna, Hluk; Nagyová Zita, Povoda; Novotná Anna, Dol. Držkovce; Ondráš Jiří, Uherský Brod; Prouzová Dagmar, Piešťany; Podmelová Alena, Mouřínov; Sojová Eva, Bojkovice; Prštická Jitka, Bučovice; Škrabáková Helena, Sekula; Kuchařová Eva, Bzenec; Trojek František, Hluk; Vlková Bedřiška, Prakšice; Žáková Věra, Sereď.
SŠP – 1977/80
Antoš Zdeněk, Hodonín; Bařina Stanislav, Ratíškovice; Chrástková Marta, Uh. Hradiště; Bederka Vladimír, Lopašov; Fojtík František, Nedašova Lhota; Halamánková Dana, Kunovice; Gregorová Monika, Zlaté Moravce; Dvorský Ivan, Mařatice; Čevelová Věra, Babice; Hodulík Vladimír, Vápenice; Jurák Vojtěch, Nedakonice; Koudela Oldřich, Svatobořice; Kozman Miroslav, Želetice; Kozubíková Věra, Loučka; Krejčová Jitka, Veselí nad Moravou; Křápek Antonín, Blatnice; Maleňáková Jana, Dambořice; Mareš Lubomír, Kyjov; Matoušková Karla, Vranovice; Němečková Zdena, Prakšice; Pazderková Marie, Polešovice; Pazderská Alexandra, Lednice; Slezáková Alena, Gottwaldov; Vlčková Marta, Bratislava.
SŠP – 1978/81
Dlabač Antonín, Jaroslavice; Bortlíková Anežka, Hovorany; Bělohoubek Petr, Mikulčice; Fazekaš Jan, Hevlín; Hiršová Alena, Uherčice; Horňáková Alena, Suchá Loz; Hradilová Marie, Čejkovice; Hroudná Marie, Dambořice; Jančaříková Františka, Horní Němčí; Jehlářová Eva, Záříčí; Kaplavka Peter, Beckov; Kočicová Zdeňka, Bánov; Kolková Helena, Hradčovice; Koneček Josef, Mikulčice; Kolomazníková L., Jankovice; Krejčí Jan, Veselí nad Moravou; Kozlíková Božena, Ježov; Marada Petr, Svatobořice; Matějová Marie, Hradčovice; Navrátilová Milada, Vlkoš; Roháčová Jarmila, Bzenec; Smiřický Miroslav, Otrokovice; Soboličová Zdenka, Bánovce n. Bebr.; Svobodová Helena, Věteřov; Švábová Jana, Hodonín; Vaňoučková Daniela, Piešťany; Vlaschinská Jana, Lanžhot; Vrtalová Ivana, Horní Němčí; Zálešáková Naděžda, Uh. Brod; Kovácsová Helena, Milotice; Zemková Viera, Hrádok nad Váhom.
SŠP – 1979/82
Bilíková Anežka, Babice; Bílková Blanka, Dolní Bojanovice; Bobáková Zdenka, Gottwaldov; Bůžková Ludmila, Hovorany; Černík Lojza, Nový Přerov; Fialová Libuše, Zaječí; Gál Jaroslav, Boršice; Kolařík Milan, Svatobořice; Kopecký Ladislav, Velehrad; Kotásková Jana, Žádovice; Krist Petr, Svatobořice; Krys Otakar, Ořechov; Lukáčová Dana, Vyškov; Olejník Ladislav, Drnovice; Pacík Antonín, Křídlůvky; Sláma Josef, Višňové u Znojma; Slaná Lenka, Polešovice; Šumbová Miroslava, Uh. Hradiště; Vaušová Viera, Hlohovec; Velísková Pavla, Březová.
SŠP – 1980/83
Arvajová Marie, Uh. Brod; Daňová Stanislava, Poteč; Duchoňová Milena, Ždánice; Fungač Josef, Břežany; Hanáková Marie, Jalubí; Horňáková Zdeňka, Veselí nad Moravou; Horníčková Zdeňka, Veselí nad Moravou; Jemelík Zdeněk, Újezdec; Kotačová Blanka, Blatnice; Konečná Vlaďka, Sudoměřice; Kunická Hana, Vřesovice; Mikulková Dana, Skalica; Moncmann Peter, Bratislava; Náplavová Marie, Polešovice; Nemcová Jana, Gbely; Pavelková Hana, Lužice; Peloušková Marie, Brno; Pimek Jan, Moravany; Reháková Lubica, Gbely; Rozsypálek Rudolf, Uh. Hradiště; Strnová Viera, Bratislava; Suchodovská Vlasta, Kyjov; Škojec Jaroslav, Smrdáky; Šlahora Milan, Bojkovice; Šlechta Stanislav, Sušice; Špaček Stanislav, Vlkoš; Tomečková Lenka, Otrokovice; Trýsková Jiřina, Lipov; Ťažká Daniela; Waller Domuald, Kroměříž; Zacharová Irena, Mařatice; Zálešák Zdeněk, Veselí nad Moravou; Zichová Jiřina, Drnovice; Kratochvílová Miroslava, Huštěnovice; Štěrbová Jindřiška, Uh. Hradiště.
SŠP – 1982/84
Bravencová Marie, Terezín; Čalová Jindřiška, Všemina; Červenková Jarmila, Lipov; Fialová Jana, Veselí nad Moravou; Hauptmann Marek, Žeranovice; Jahodová Anežka, Nenkovice; Jánoštíková Anna, Veselí nad Moravou; Jánošová Irena, Mistřice; Jestřábová Marie, Dubňany; Komosná Dana, Dolní Bojanovice; Kořínková Irena, Nenkovice; Kotek Leo, Hodonín; Kujanová Mária, Malé Leváre; Matoušková Iveta, Uh. Brod; Michal Přemysl, Vracov; Popelková Marie, Strání; Rumíšková Anna, Javorník; Staňková Jindřiška, Gottwaldov; Staňková Ludmila, Velká nad Veličkou; Stoklásková Božena, Ratíškovice; Štermenská Mária, Moravský Ján; Trčka Jiří, Bojkovice; Veverková Marie, Dolní Bojanovice; Vorál Martin, Svatobořice; Zálešák Pavel, Nenkovice; Zemčíková Jarmila, Luhačovice; Konečný Pavel, Valtice.
SŠP – 1983/85
Adamík Antonín, Huštěnovice; Ambruz Josef, Vysoké Pole; Budín Ludvík, Valtice; Dohnalová Jitka, Gottwaldov; Brablcová Dana, Mutěnice; Grůzová Zdena, Bořetice; Hnyk Pavel, Uh. Brod; Hrdá Dagmar, Žlutava; Hrdina Jaroslav, Topolná; Hrošíková Ivana, Boršice u Blat.; Húšť Jindřich, Drnovice; Jančálková Ludmila, Dubňany; Kordulová Lada, Ratíškovice; Kotková Miroslava, Vracov; Lacmanová Karla, Vracov; Macíková Jana, Gottwaldov; Malinová Marie, Uh. Hradiště – Sady; Mitáčková Marie, Babice; Naňáková Anna, Nedašov; Pilátová Jana, Svatobořice; Piváková Mária, Gbely; Pobořilová Milada, Žeravice; Sakaláš Miroslav, Malacky; Trantírková Jana, Boršice u Buchl.; Stašková Hana, Babice; Vaňková Ivana, Mor. Písek; Zvoničová Ludmila, Krumvíř; Polách Karel, Prušánky.
SZTŠ – dálkové studium obor vinohradnicko-ovocnický
SZTŠ – 1961/64
Bartošová Josefa, Vážany; Brabec Karel, Mutěnice; Bruch Walter, Kyjov; Dufková Marta, Kyjov; Hnilica Jan, Kyjov; Jakša Josef, Vracov; Kočíš Jiří, Moravany; Kolaja František, Syrovín; Komosný Michal, Dolní Bojanovice; Konečný Josef, Ostrava; Koutný Josef, Archlebov; Létalová Eva, Kostice; Macháček Jan, Vnorovy; Motyčka František, Vnorovy; Moudrý Karel, Kyjov; Nezdařil Josef, Lísky; Novák Antonín, Sobůlky; Obrtlík Josef, Strážnice; Gistrová Marie, Těmice; Valer Petr, Jalubí; Závodný Zdeněk, Archlebov.
SZTŠ – 1962/65
Adamec František, Žarošice; Dvořanová Anna, Hostějov; Fryštacký Josef, Mysločovice; Havlík Horymír, Mutěnice; Horňák Josef, Starý Poddvorov; Janečková Emilie, Čejč; Karásek Ladislav, Lipov; Klemš Antonín, Slušovice; Kolář František, Polešovice; Kráčalík Vladislav, Blatnice; Krasňanová Marie, Sudoměřice; Kuběna Ivan, Mikulčice; Kusák Jan, Velehrad; Maleňák Antonín, Čejč; Mudrák Jaroslav, Újezdec u Luhačovic; Novotný Miroslav, Vracov; Prygl Antonín, Čejkovice; Pučálka Vladimír, Dambořice; Sedlář Josef, Kyjov; Šimíková Ludmila, Polešovice; Škarecký Stanislav, Vracov; Úšela Vladislav, Horní Lhota; Vašicová Marie, Louka; Večeřová Dáša, Dubňany.
SZTŠ – 1964/67
Forman Josef, Labuty; Heklová Ludmila, Vracov; Jahoda Petr, Skoronice; Jonáš Milan, Světlov; Mokrý Josef, Dambořice; Něnička Antonín, Sobůlky; Nováček Jaroslav, Vel. Hostěrádky; Plachý Rudolf, Uhřice; Seličová Anna, Vracov; Soldán Josef, Hovorany.
SZTŠ – 1965/68
Dudíková Anna, Strážnice; Hajzler Bohumil, Polešovice; Jaroš Jan, Tasov; Kostihová Marie, Želetice; Kubíček Václav, Otrokovice; Lůčná Ludmila, Ostrožská Nová Ves; Maňáková Marie, Žádovice; Kostelková Dagmar, Bzenec; Petrjánoš Vítězslav, Moravská Nová Ves; Tomčal Martin, Lipov; Žádník Anastazius, Ořechov; Klučková Terezie, Bzenec.
Učňovská škola zemědělská jednoletá Bzenec – Háj
1953/54
Dočkálek Ladislav, Formánek Vladimír, Fridrich František, Hebauer Tomáš, Hlaváček Miroslav, Konečný Jindřich, Konečný Josef, Krotký Jiří, Lalík Jan, Machala Jan, Martinec Josef, Novák Ladislav, Opluštil Jindřich, Přibyl Karel, Soukupová Jaroslava, Šimek Miroslav, Škopík Stanislav, Vácová Milena, Veverková Ludmila.
1954/55
Bimka Petr, Berůšek Pavel, Brázda Jaroslav, Havlín Jaroslav, Herfert Rudolf, Horňák Josef, Hudeček Jan, Jalubský Vladimír, Jordánová Drahomíra, Košařová Ludmila, Kusák Jan, Kusák Josef, Kramář Ferdinand, Latýn Antonín, Minaříková Věra, Maňák Antonín, Nešpor Valentin, Opluštil Petr, Pavlíček František, Večeřa Jaroslav, Veselský František, Veselský Stanislav, Veruňák Milan, Sasínek František, Souček Josef, Surý Jindřich, Šimčíková Marie, Šimčík Václav, Žalkovská Božena, Žufanová Marie.
1955/56
Bednářová Jarmila, Veletice; Girsberger Aleš, Brno; Horák František, Suchovské Mlýny; Hrabal Antonín, Boršice; Hrkalík Josef, Syrovín; Janeček Václav, Traplice; Jestřabík Josef, Boršice; Košťuřík František, Petrov; Lukáš Petr, Ostroh; Malůšek Jan, Hluk; Maňák Jan, Louka; Neplech František, Ostr. Nová Ves; Pšenčík Bohumil, Vizovice; Řeháková Blažena, Vrbětice; Spáčil Tomáš, Nový Bor; Svoboda Jan, Hroznová Lhota; Šindler Jan, Vracov; Štipčák Antonín, Nová Lhota; Švrček Josef, Syrovín; Zálešák Jan, Malá Vrbka; Zůbek František, Petrov.
1958/59
Bartoš Stanislav, Vážany; Cileček Theodor, Vážany; Čajka Josef, Vnorovy; Frýbort Jan, Těmice; Habanec František, Těmice; Holek Matouš, Zarazice; Horáková Josefa, Domanín; Janoušek Josef, Těmice; Janoušková Františka, Domanín; Koryčánková Jana, Nedakonice; Kříž Pavel, Nedakonice; Marečková Antonie, Nedakonice; Motyčka Antonín, Vnorovy; Obdržálek Josef, Nedakonice; Ondrovčík Josef, Vnorovy; Opravil Ludvík, Bzenec; Ottová Anna, Moravský Písek; Ottová Marie, Domanín; Růčka Antonín, Kunovice; Rudecký František, Domanín; Sýkora Štěpán, Syrovín; Vaďurová Jana, Nedakonice; Verbík Bohumil, Vážany.
1959/60
Čajka Josef, Vnorovy; Červenáková Pavla, Ostr. Nová Ves; Koryčánková Jana, Nedakonice; Marečková Antonie, Nedakonice; Obdržálek Josef, Nedakonice; Ondrovčík Josef, Vnorovy; Opravil Ludvík, Bzenec; Ottová Anna, Moravský Písek; Sýkora Štěpán, Syrovín; Blahuš Miroslav, Ostr. Nová Ves; Červenáková Blažena, Ostr. Nová Ves; Dvoletá Marie, Nedakonice; Horká Jiřina, Moravský Písek; Hradilová Anna, Ostr. Nová Ves; Kučera Petr, Bzenec; Kuchař Václav, Syrovín; Vachutová Božena, Ostr. Nová Ves; Vodárek Ladislav, Ostr. Nová Ves; Zajíčková Marie, Ostroh; Botková Božena, Ostr. Nová Ves; Botek František, Ostr. Nová Ves; Kmenta Ludvík, Bzenec.
Jednoroční konzervárenská škola
1945/46
Jan Červenák, Ostr. Nová Ves; Jan Herko, Hodonín; Ladislav Horák, Jarošov; Branko Churdin, Horní Ročov; Zdeněk Jelínek, Bzenec; Drahomír Klesnil, Břest; Vlad. Lucký, Lanštorf; Jan Mrazík, Syrovín; Boh. Orsag, Nový Hrozenkov; Jan Pekárek, Těmice; Zdeněk Rousek, Nové Město n. Met.; Ferdinand Stehlík, Znojmo; František Sedlář, Lipov; Oldřich Skalka, Domanín; Štěpán Šesták, Újezdec; František Tihlařík, Hrušovany; Karel Vymazal, Újezdec u Sokolnic; Václav Ludvo, Těmice.
1946/47
Stanislav Čumbo, Násedlovice; Jan Dobeš, Dubňany; Vladimír Dobeš, Řípov; Bohumil Kutnar, Jaroměřice; Emil Kutil, Svojšice; Josef Lacina, Bořetice, Antonín Lésko, Stavěšice; Antonín Matelo, Roštění; Arnošt Novotný, Tučapy; Věra Pánková Jaroměřice; Vlad. Píštěk, Těmice; Stanislav Popelka, Marašice; Jan Prinz, Znojmo; Jindřich Ráb, Velké Pavlovice; Jaromír Roth, Vracov; A. Rybková, Teplice; Milan Salok, Bánov; Alois Svoboda, Mor. Písek; Imrich Šebesta, Kátov; Jaromír Tincl, Brodek u Nezamyslic; Jan Toman, Dubňany; Jan Vopát, Trnava; Vlad. Vykopal, Kostelec; František Zeman, Znojmo; Oldřich Slíva, Šumice; Antonín Červenák, Ostr. Nová Ves; Zdeněk Smetana, Podivín; Oldřich Svoboda, Jaroměřice.
1948/49
Jaroslav Bartoník, Vrbovce; Václav Bemas, Rokycany; Jan Bobek, Velké Torjakovce; Oldřich Bříštěla, Babice; Dezider Gajdůšek, Gbely; Jaroslav Hammer, Bezkov; Josef Hrach, Milevsko; Vilím Jeřábek, Lechovice; Jaroslav Klvač; Karel Krejčí, Znojmo; Jaromír Matoušek, Přímětice; Jan Melaun, Kutná Hora; Miroslav Michalčík, Valtice; Jaromír Nedbal, Všechromy; Václav Nepokoj, Rychnovek; Jaroslav Novotný, Kasárny; Miroslav Pach, Štramberk; Jarmila Pavlíčková, Bzenec; Jan Rosák, Kostice; Jan Rosévač, Hočice; Milan Samson, Bzenec; Jaroslav Sazma, Bzenec; Alois Slačík, Vizovice; František Suchánek, Komice; Jan Šlancar, Bořetice; Zdeněk Válka, Holešov; Miroslav Verner, Firmy; Arnošt Veverka; Boris Volf, Znojmo; Přemysl Zapletal, Bojkovice; Zdeněk Zemánek, Hrádek; Stanislav Žilka, Uhřice; Hubert Dostál, Opava; Blažej Písařovic, Boskovštejn; Jan Čurda, Tuháň.
Učni – 1962/65
Bohunová Ludmila, Dolní Bojanovice; Černochová Helena, Josefov; Červenka František, Dolní Bojanovice; Drábková Marta, Stupava; Fridrichová Stanislava, Vracov; Horáková Marta, Morkovice; Hromková Anna, Josefov; Jagoš Stanislav, Lipov; Kaňová Marie, Dolní Bojanovice; Kmenta Vladimír, Terezín; Kuchařová Marie, Domanín; Lukešová Marie, Vracov; Repíková Stanislava, Vracov; Sandaná Anna, Kyjov; Slámová Marie, Kyjov; Svinková Marie, Strážnice; Truchlíková Marta, Domanín; Zíbalová Ludmila, Vracov.
Učni – 1963/66
Bohunová Antonie, Josefov; Boleslavská Jana, Želechovice; Divilková Svatava, Veselá; Faldíková Eliška, Březnice; Gaislerová Marie, Sazovice; Goldmanová Anna, Morkovice; Hoferková Marta, Březolupy; Hlaváčková Jana, Boršice; Hřibová Marie, Šumice; Karlínová Anna, Těmice; Kolibová Růžena, Dolní Bojanovice; Krahulová Anna, Brumov; Lysáková Věra, Brumov; Michnová Eva, Žeravice; Mičková Marie, Blatnice; Mikulčíková Věra, Smolina; Musilová Anna, Biskupice; Menšík Jaroslav, Veselí n. Moravou; Navrátilová Anna, Lísky; Očadlíková Marta, Količín; Ondrovčík Štěpán, Vnorovy; Pekárková Miluše, Těmice; Petříková Jiřina, Ostr. Nová Ves; Račická Marie, Dolní Bojanovice; Řiháková Marie, Svatobořice; Šindarová Ludmila, Dolní Bojanovice; Šišková Jana, Žlutava; Trýsková Anna, Louka; Urbanová Ludmila, Lukov; Uřičař Jiří, Tvarožná Lhota; Vinklerová Jana, Louka; Vykoukal Petr, Lovčice; Zábelková Blažena, Bzenec, Zapletalová Milada, Vítová.
Učni – 1964/67
Adamcová Marie, Strážnice; Babáčková Emilie, Malenovice; Dědková Pavla, Březnice; Družbík František, Tečovice; Fialová Stanislava, Kostrníky; Frýbortová Anna, Těmice; Hájková Josefa, Hluk; Horáková Marie, Gottwaldov; Horňák Václav, Otrokovice; Hradecká Drahomíra, Hodonín; Chviličková Jarmila, Nivnice; Jašová Božena, Pecutulky; Juračka Antonín, Provodov; Jurásková Jarmila, Ostroh; Kabraň Jan, Poruba; Kalčík Karel, Žlutava; Karasová Hana, Kyjov; Kočí Marie, Dolní Němčí; Krápová Marie, Vlčnov; Laušperková Marie, Vážany; Malenovský, František, Žlutava; Mikulcová Anna, Vlčnov; Moučková Hana, Kvasice; Pernicová Růžena, Syrovín; Pijáčková Marie, Veletiny; Polášková Jana, Těmice; Sedláčková Anežka, Svarovice; Starýchfojtů Antonín, Lukovina; Švecová Jiřina, Nová Dědina; Vaculíková Jarmila, Šumice; Vráblík Vlastimil, St. Hrozenkov; Zapletalová Anna, Slušovice; Zlámalová Jindřiška, Otrokovice; Žůrková Anna, Žeravice.
Učni – 1965/68 A/B
Bartošová Eva, Brno; Beníčková Anna, Suchá Loza; Bokšová Milena, Holíč; Diabačová Marie, Gottwaldov; Dvořanová Marie, Žádovice; Ernest Václav, Tupesy; Gabrielová Libuše, Boršice; Hanáková Ludmila, Boršice; Hubáček Milan, Březolupy; Hrabalová Ludmila, Jarohněvice; Chromková Marie, Uh. Brod; Janošková Marie, Spytihněv; Janků Zdeňka,Březová; Janků Vladimír, Nedachlebice; Jurák Vojtěch, Stříbrnice; Jeřábková Jaroslava, Mikulčice; Kočařová Anna, Těšov; Křemínková Anna, Lhota u Malenovic; Krhánková Myriam, Valašské Klobouky; Martišová Zdeňka, Gottwaldov; Matůšů Otakar, Gottwaldov; Mikušová Anna, Suchá Loza; Mlýnková Marie, Strážnice; Můčková Jiřina, Strážnice; Řezáčová Vlasta, Buchlovice; Tesaříková Josefa, Hluk; Váňová Věra, Gottwaldov; Vlášková Alena, Buchlovice; Vývodová Anežka, Brno; Zelinová Anna, Ořechov; Komínek Jiří, Ostroh; Tvrdoň Josef, Kunovice; Kratochvíl Zdeněk, Třešť; Horáčková Josefa, Staré Město; Polášková Anna, Strážnice; Petříková Jana, Francova Lhota; Nedbálková Ivana, Gottwaldov; Kužmová Pavla, Gottwaldov; Jachcová Emílie, Nový Hrozenkov; Kršová Jaroslava, Kroměříž.
Učni – 1966/69
A
Daněčková Anna, Hýsly; Daněk Jan, Kněždub; Daňková Stanislava, Vlachovice; Gajdůšek Karel, Salaš; Gajzur Jiří, Vizovice; Králík Jan, Lovčice; Kučerová Marie, Gottwaldov; Kundera Zdeněk, Slavičín; Leksová Věra, Březová; Nováková Ludmila, Otrokovice; Procházka Zdeněk, Bohuslavice u Kyjova; Ševčíková Marta, Veletiny; Šrahůlková Ludmila, Žeraviny; Švorčíková Božena, Vyškovce; Valián Vladimír, Stavěšice; Hadamíková Marie, Milotice; Jurák Vojtěch, Částkov; Kosinová Helena, Gottwaldov; Kostelník Karel, Kelníky; Svobodová Milada, Petrov; Zubalíková Ludmila, Žeraviny.
B
Bízová Františka, Mutěnice; Duroňová Jarmila, Gottwaldov; Fialová Jarmila, Malenovice; Horáková Františka, Želetice; Horsáková Dana, Vlčková; Klementová Anna, Milotice; Kratinohová Jaroslava, Dršková; Křižková Vlasta, Traplice; Láníková Věra, Fryšták; Nováková Anna, Kyjov; Ošmerová Ludmila, Gottwaldov; Řezníčková Věra, Gottwaldov; Šustáková Dana, Uh. Hradiště; Mileklová Miroslava, Hodonín; Vajová Ludmila, Gottwaldov; Velecký Bohumil, Suchá Loza.
Učni – 1967/70
A
Bláhová Helena, Vápenice; Bobčíková Ludmila, Nivnice; Demelová Marie, Čejkovice; Dufková Ludmila, Kostelec; Dolinová Vladislava, Komňa; Holková Helena, Kyjov; Juračková Jaroslava, Žilková; Juračková Miroslava, Žilková; Kučerová Marie, Vlčnov; Kopůncová Jaroslava, Vyškovec; Kopeček Milan, Bojkovice; Körber Josef, Uh. Hradiště; Kolajová Zdeňka, Gottwaldov; Maradová Ludmila, Věteřov; Novák Josef, Ořechov; Navrátilová Věra, Břest; Svobodová Zdena, Bojkovice; Talaš Jiří, Ludkovice; Žižlavská Hana, Ratíškovice.
B
Bártková Jana, Tečovice; Blakušová Miroslava, Lhota u Malenovic; Buršová Jana, Částkov; Červinková Marie, Hodějice; Galasovská Drahomíra, Rajnochovice; Halůzková Jana, Gottwaldov; Hradilová Zdeňka, Bystřice pod Hostýnem; Kočišová Jaroslava, Strážnice; Kolaříková Marie, Dršková; Kubasová Helena, Klečůvka; Mazíková Helena, Vlčková; Mrázková Dana, Serovice; Peřinová Zita, Chomíč; Polášková Marcela, Březnice; Sedláčková Jaroslava, Labuty; Holínková Ludmila, Šárovce; Ševčíková Radmila, Kvasice; Šišková Dagmar, Vrbka; Štefancová Helena, Velké Opatovice; Uhříková Helena, Rajnochovice; Vršanová Anežka, Němčice; Záchová Soňa, Holešov; Řehůlková Marie, Holešov.
Učni – 1968/71
A
Hrdličková Helena, Velká n. Veličkou; Hrdličková Hana Veselí n. Moravou; Jagošková Jarmila, Velká n. Veličkou; Janušková Anna, Velká n. Veličkou; Jarcovjáková Marie, Kašava; Kaňkovský Miroslav, Buchlovice; Krausová Božena, Velká n. Veličkou; Mieržwienská Růžena, Strážnice; Ondroušková Blažena, Dobrotice; Pavlincová Eva, Javorník; Plačková Věra, Gottwaldov, Posoldová Milada, Tlumačov; Slováková Alena, Velká n. Veličkou; Ševčáková Jiřina, Bzenec; Štěrbová Libuše, Veselí n. Moravou; Ševčíková Alžběta, Dubňany.
B
Čech Zdeněk, Holešov; Duda Miloslav, Bílovice; Gerychová Zdenka, Gottwaldov; Gruberová Hana, Kyjov; Kabelková Jana, Gottwaldov; Kratochvílová Milada, Uh. Brod; Machálková Františka, Vlčnov; Němcová Ludmila, Ivanovice; Němcová Ludmila st., Babice; Pejchalová Dana, Rostěnice; Sádlová Anna, Strážnice; Stella Blažej, Chvalčov; Šťastná Eva, Gottwaldov; Trávničková Miloslava, Zlobice; Vaňátková Ludmila, Val. Klobouky; Večeřa Jiří, Kvítkovice; Vilímková Jarmila, Brumov.
Učni – 1969/72
A
Adamík Antonín, Huštěnovice; Čajková Emilie, Strážnice; Havlíková Anežka, Nová Lhota; Hrdý Milan, Strážnice; Juliová Eva, Strážnice; Křižková Ludmila, Bzová; Malárová Anežka, Nová Lhota; Olejník Josef, Újezd; Pešková Květoslava, Velká nad Veličkou; Poláchová Jiřina, Nová Lhota; Procházková Zdeňka, Tučapy; Salčáková Anna, Strážnice; Smějsová Marie, Blatnice; Šťastná Kateřina, Velká nad Veličkou; Zahnašová Jarmila, Strážnice.
B
Beránková Milada, Obora; Bílá Jiřina, Mouchnice; Dujsíková Dana, Gottwaldov; Galušková Věra, Ostroh; Houdlová Zdena, Uh. Brod; Janošková Ludmila, Napajedla; Kadlčíková Marie, Nedakonice; Kučerová Alena, Kamenná; Pivodová Eliška, Příluky; Pivodová Věra, Ostrovánky; Mlýnková Božena, Strážnice; Spáčilová Marie, Strážnice; Šatný Josef, Břestek; Vejrosta Pavel, Vyškov; Šrom Miroslav, Bohuslavice.
Učni – 1970/73
A
Bařina Stanislav, Ratíškovice; Bilíčková Alena, Dubňany; Dekařová Anna, Strážnice; Chovancová Anežka, Tasov; Chudíčková Anežka, Kněždub; Janásová Jana, Velká nad Veličkou; Kolářová Eva, Strážnice; Králová Vlad., Uherský Brod; Mazurová Jiřina, Strážnice; Polešáková Věra, Mikulčice; Rybnikářová Marie, Strážnice; Rotter Vlast., Kroměříž; Skácelová Jindřiška, Strážnice; Strnad František, Uh. Brod; Valihrach Ludvík, Uhřice; Vodná Věra, Velká nad Veličkou.
B
Doupovcová Alena, Gottwaldov; Drábková Marie, Čejkovice; Fryželková Božena, Gottwaldov; Holek Jiří, Napajedla; Husárová Ivana, Gottwaldov; Chrastinová Helena, Gottwaldov; Juráčková Věra, Jarošov; Loučka Vlastimil, Roštín; Martinec Petr, Luhačovice; Nechvátalová Věra, Hodonín; Němcová Marie, Žeranovice; Smýkalová Ludmila, Žeranovice; Šestáková Hana, Gottwaldov; Trunkátová Věra, Otrokovice; Zlámalová Božena, Rymice.
Učni – 1971/74
A
Chromá Růžena, Věteřov; Kramářová Vladimíra, Nezdenice; Kročil Josef, Žítková; Kužílek Rostislav, Šumice; Lanezová Jana, St. Hrozenkov; Lapoš Štefan, Gottwaldov; Mrkva František, Kněždub; Novák Aleš, Gottwaldov; Otáhalová Jana, Archlebov; Růčka Jaroslav, Kunovice; Smékalová Alena, Bzenec; Smějsa Josef, Blatnice; Spěvák Lubomír, Hvozdná; Stehlíková Lenka, Žítková; Svobodová Marie, Strážnice; Sýkorová Jiřina, Boršice; Šafařík Petr, Uh. Hradiště; Vaďurová Jaroslava, Bzenec; Wlasák Petr, Gottwaldov.
B
Bortlík Vojtěch, Žeravice; Čechová Věra, Veselí nad Moravou; Hrubčová Božena, Lukov; Lihotská Libuše, Gottwaldov; Lukášová Věra, Horní Němčí; Karlíková Věra, Hodonín; Kočíková Iva, Biskupice; Kolajová Anna, Želetice; Kománková Anežka, Sv. Štěpán; Křížková Marie, Vacenovice; Machů Marie, Hodonín; Malíšková Pavlína, Strážnice; Ohnút Jaromír, Březnice; Růčková Naděžda, Vítová; Sasínová Marie, Strážnice; Sedláková Drahomíra, Mor. Písek; Slezáčková Božena, Stavěšice; Sochorová Jana, Strážnice; Svobodová Anna, Strážnice; Stávková Jana, Čejkovice; Škrlová Alena, Holešov; Tesařová Ludmila, Polešovice; Tománek Jiří, Strážnice; Vajčnerová Marie, Strážnice; Vašindová Ivana, Fryšták; Vitoulová Milena, Hodonín; Věžníková Dana, Uh. Brod.
Učni – 1972/75
A
Dudešek František, Boršice; Gardoňová Zdena, Březová; Gregorovičová Ludmila, Milotice; Janků Ludmila, Rudice; Kollárová Marie, Strážovice; Koryčanská Hana, Mařatice; Kozubíková Marie, Slavičín; Kristová Jarmila, Skoronice; Křivák Ladislav, St. Město; Lipárová Kateřina, Velká n. Veličkou; Lungová Marie, Skoronice; Obrtlíková Jarmila, Strážnice; Oselková Marie, Petrov; Pačínková Milena, Strážnice; Rýznar František, Buchlovice; Řezáč Lubomír, Dubňany; Sojová Eva, Bojkovice; Stanislavová Věra, Vnorovy; Svitálková Vlasta, Vracov; Šebesta František, Sudoměřice; Šimčíková Marcela, Bzenec.
B
Čermáková Miroslava, Sušice; Čudová Danuše, Otrokovice; Dobčáková Marie, Strážnice; Horáková Marie, Stavěšice; Hlinková Jana, Malenovice; Ingrová Alena, Medlovice; Jurcéňová Jana, Ublo; Janoušková Jana, Snovídky; Kolaříková Zdeňka, Velký Ořechov; Kováčová Ludmila, Uh. Hradiště; Křižková Zdena, Vracov; Kubičíková Jana, Halenkovice; Lišková Lenka, Kroměříž; Nesvadbová Lad., Kroměříž; Rybová Bronislava, Uh. Hradiště; Satin Stan., Jestřabí; Stodůlková Milena, Ořechov; Sénová Eva, Kroměříž; Těnchovičová Božena, Otrokovice.
Učni – 1973/76
A
Cveková Helena, Kyjov; Čáp Josef, Spytihněv; Habáňová Marie, Syrovín; Hrabalová Dagmar, Uh. Hradiště; Kolaříková Hana, Malenovice; Koudela Oldřich, Svatobořice; Lůčná Ludmila, Kunovice; Marada Jiří, Svatobořice; Miklíková Ludmila, Míškovice; Matúš Václav, Újezdec; Mrkvová Anna, Hluk; Navrátilová Ludmila, Gottwaldov; Ondráš Jiří, Uh. Brod; Ručná Jaroslava, Strážnice; Smetková Jarmila, Strážnice; Švédová Eva, Bzenec; Trojek František, Hluk; Válek František, Chvalčov; Vavřinová Dáša, Kyjov; Vlková Bedřiška, Prakšice; Zetková Zdislava, Korytná.
B
Bařinková, Bočková, Čuzyová, Dobiášová, Frajtová, Grossová, Halámková, Holčíková Jarmila, Holčíková Ludmila, Horák Bohumil, Hubáčková Alena, Hvožďová Emilie, Chalupová, Knedla, Kubišová, Kovářová, Krejčířová, Lazarová, Langer, Mayerová, Míková Jindřiška, Obrtlíková, Podmelová Alena, Prštická Jitka, Řezníčková, Šálková, Šekeříková, Šťastná Anna, Šťastná Zdeňka, Šťovíková, Štěrbová, Vajdíková, Zápecová.
Učni – 1974/77
A
Dohnálek Miroslav, Dubňany; Fojtík František, Nedasová Lhota; Hodulík Vladimír, Vápenice; Hopnová Drahomíra, Hýsly; Hromadová Zdena, Ježov; Kovaczová Helena, Milotice; Kristová Hana, Milotice; Křápek Antonín, Blatnice; Kundratová Ludmila, Pitín; Lidák Jaroslav, Strážnice; Lipová Pavla, Strážnice; Maleňáková Anna, Dambořice; Mareš Lubomír, Kyjov; Matulová Jana, Hovorany; Náplavová Helena, Boršice; Němečková Zdena, Prakšice; Nováková Drahomíra, Ostrovánky; Schossmeierová Miluše, Hodonín; Stratilová Irena, Bojkovice; Šantavá Jarmila, Kněždub; Šustr Vítězslav, Ořechov; Tomanová Marie, Buchlovice; Výstupová Anna, Ořechov, Žitová Vladimíra, Záhorovice; Žižková Marie, Vnorovy.
B
Bortlíková Anežka, Hovorany; Buráňová Anna, Prakšice; Daňová Pavla, Prusinky; Horňáková Alena, Suchá Loza; Hubáčková Jarmila, Svárov; Jancková Jarmila, Zlobice; Jančaříková Františka, Horní Němčí; Jehlářová Eva, Záříčí; Kočicová Zdeňka, Bánov; Kolková Helena, Hradčovice; Kolomazníková Lenka, Huštěnovice; Martínková Zdeňka, Šírava; Machulová Dana, Postoupky; Matějová Marie, Hradčovice; Navrátilová Milena, Vlkoš; Pavésková Svatava, Rašovice; Pospíšilová Marie, Rataje; Sehnalová Olga, Prusinovice; Švachová Marta, Val. Klobouky; Vrtalová Ivana, Horní Němčí.
C
Dlabač Antonín, Jaroslavice; Dlápová Květoslava, Gottwaldov; Faldík Pavel, Březnice; Holíková Marta, Gottwaldov; Krejčiříková Alena, Uh. Hradiště; Kolajová Eva, Gottwladov; Kozubíková Jiřina, Nedašov; Lelková Anna, Dolní Bojanovice; Matulíková Jarmila, Gottwaldov; Ošmerová Jitka, Hodonín; Pančocha Jan, Újezdec u Luhačovic; Prokopová Marcela, Gottwaldov; Ptáčková Marie, Návojná; Řiháková Ludmila, Milotice; Smiřický Miroslav, Otrokovice; Švach Jan, Gottwaldov; Zálešáková Naděžda, Uh. Brod; Zemanová Jana, Gottwaldov; Zbořilová Marie, Dubňany; Žabová Jana, Otrokovice.
Učni – 1975/78
A
Bělohoubek Petr, Mikulčice; Floriánová Milena, Strážnice; Geryšová Alena, Velehrad; Hradilová Marie, Čejkovice; Hroudná Marie, Dambořice; Komoňová Jana, Vnorovy; Koneček Josef, Mikulčice; Kozlíková Božena, Ježov; Krejčí Jan, Veselí nad Moravou; Marada Petr, Svatobořice; Mertová Anežka, Vacenovice; Mlýnek Josef, Petrov; Nováková Ludmila, Vacenovice; Otčenášek Josef, Čejkovice; Svobodová Helena, Věteřov; Špaček Ladislav, Vlkoš; Švaňhalová Věra, Dambořice.
B
Čevelová Věra, Babice; Dvorský Ivan, Uh. Hradiště; Dočkalová Alena, Otrokovice; Dreslerová Růžena, Opatovice; Hlavizuová Eva, Količín; Horková Anna, Babice; Chrástková Marta, St. Město; Ingrová Marie, Vacenovice; Klimešová Marcela, Křižanovice; Krejčová Jitka, Veselí nad Moravou; Kozubíková Věra, Gottwaldov; Luňáková Ludmila, Gottwaldov; Marešová Miluše, Dubňany; Mlynárová Ludmila, Gottwaldov; Neumannová Eva, Otrokovice; Pekárková Olga, Kunovice; Polách Jaroslav, Gottwaldov; Raušerová Květoslava, Mouřínov; Slezáková Alena, Gottwaldov; Šeflová Dagmar, Gottwaldov; Ševelová Hana, Dubňany; Štefka Vladimír, Gottwaldov; Vávrová Zdeňka, Žlutava.
Učni – 1976/79
A
Axmanová Zdeňka, Velehrad; Bezchleba Antonín, Těmice; Dobeš Antonín, Vacenovice; Drnák Antonín, Dubňany; Gajdošíková Stanislava, Tupesy; Hampalová Miroslava, Uh. Hradiště; Hřibová Ludmila, Čejkovice; Lopreis Stan., Vracov; Ondrušková Jana, Strážnice; Pernička Radomil, Tupesy; Podškubková Zdislava, Vlčnov; Slováková Věra, Velká nad Veličkou; Srncová Alena, Boršice; Stehlík Richard, Hodonín; Štěpánová Ludmila; Trojková Věra, Tvarožná Lhota; Trumpešová Jarmila, Dambořice; Zigáčková Anna, Dolní Bojanovice.
B
Adamcová Helena, Halenkovice; Bachánková Jitka, Hluk; Březíková Kamila, Malenovice; Fialová Miroslava, Čejkovice; Fojtáchová Ludmila, Prakšice; Haberzettlová Anna, Kotojedy; Hejdová Miluše, Hluk; Handlová Ludmila, Hodonín; Holomáčová Věra, Čejkovice; Horáková Květoslava, Strážovice; Jarotová Jarmila, Tečovice; Jančíková Libuše, Bohuslavice; Komenská Helena, Uh. Hradiště; Koutková Dana, Horní Němčí; Koryčanská Věra, Lipov; Kosinová Olga, Gottwaldov; Kotas Vlast., Chvalčov; Kučeřík Jan, Záříčí; Kurtinová Jarmila, Hostětín; Křivánková Libuše, Míkovice; Masařová Lenka, Halenkovice; Panáčková Jarmila, Hodonín; Šebestová Marie, Petrov; Šebestová Marie, Strážnice; Voňková Ilona, Marefy; Lukášová Dana, Horní Němčí.
C
Adamuška Zdeněk, Bystřice pod Hostýnem; Bobáková Zdeňka, Příluky; Bršlíková Helena, Napajedla; Ditterová Libuše, Padělky; Guryčová Helena, Uh. Hradiště; Hašová Ivona, Otrokovice; Hubáčková Eva, Gottwaldov; Chudíčková Marie, Kněždub; Jálová Marcela, Pitín; Kvasničková Marie, Kněždub; Kůra Stanislav, Prakšice; Macháč František, Štítná-Popov; Mlýnková Věra, Uh. Hradiště; Mrnuštíková Evženie, Malenovice; Pluhařová Blanka, Otrokovice; Radoberská Eva, Gottwaldov; Rovenská Vladimíra, Gottwaldov; Stuchlíková Eliška, Březová; Umysová Jana, Pohořelice; Urbanová Alena, Veselí nad Moravou; Winklírová Alena, Malenovice; Záhora Josef, Prusinky; Zubková Bohdana, Napajedla.
Učni – 1977/80
A
Bursíková Anna, Tvarožná Lhota; Cigánková Jarmila, Sudoměřice; Čumbová Marie, Uhřice; Dřevěná Marta, Mikulčice; Fridrichová Jiřina, Vacenovice; Gál Jaroslav, Boršice; Gergelová Beata, Hodonín; Horňáková Zdeňka, Veselí nad Moravou; Hrdina Jaroslav, Topolná; Chytilová Danuše, Strážnice; Kocourková Iva, Stavěšice; Kolařík Milan, Svatobořice; Kordulíková Iva, Rohatec; Kopecký Ladislav, Břestek; Krist Petr, Svatobořice; Krys Otakar, Ořechov; Lamačová Danuše, Mikulčice; Malíková Marie, Strážnice; Něnička Luboš, Veselí nad Moravou; Pštros Jiří, Kyjov; Rylková Ivana, Mikulčice; Řičicová Lenka, Veselí nad Moravou; Ševčíková Eva, Mutěnice; Vajčnerová Marie, Strážnice; Voldán Eduard, Hodonín; Pajtlová Jaroslava, Mikulov.
B
Alexandrová Irena, Záříčí; Bílíková Arnoštka, Babice; Červenková Marie, Lipov; Dobroslávková Pavla, Bařice; Dominiková Zdeňka, Ostrožská Lhota; Dufková Zdeňka, Kyjov; Hejdová Ludmila, Kudlovice; Hořčicová Olga, Bojkovice; Hrabčanská Marie, Hovorany; Ivičičová Jar., Hovorany; Kračmerová Marie, Žádovice; Kunzeová Irena, Bučovice; Leciánová Jana, Žádovice; Lukáčová Dana, Vyškov; Martincová Marie, Čejkovice; Polášková Zdeňka, Skalka; Svobodová Věra, Čejkovice; Šašinková Anna, Pitín; Šimečková Ludmila, Čeložnice; Škrabalová Jindřiška, Huštěnovice; Vysloužilová Alena, Moravany.
C
Bílková Blanka, Dolní Bojanovice; Havlíčková Helena, Bystřice pod Hostýnem; Kiliánová Jarmila, Bohuslavice; Kocmanová Věra, Mikulčice; Kučerová Jarmila, Dolní Bojanovice; Mrlíková Daniela, Gottwaldov; Navrátil Ivo, Gottwaldov; Nedbalová Soňa, Oldřichovice; Olejník Jar., Drnovice; Omelka Josef, Jarošov; Sedlář Jaroslav, Kašava; Skřítková Anna, Kostelec; Slaná Lenka, Polešovice; Stibor Pavel, Loukov; Šmigurová Miroslava, Svárov; Špánková Miroslava, Bystřice pod Hostýnem; Štípská Marie, Kněždub; Šumberová Mir., Uh. Hradiště; Urubová Jiřina, Rusava; Valášková Ludmila, Kozojídky; Velísková Pavla, Březová; Vodůrková Zdeňka, Malenovice; Zapletalová Soňa, Pohořelice.
Učni – 1978/81
A
Böhmová Jana, Vacenovice; Fiala Milan, Sobůlky; Filípek Jiří, Kyjov; Flaiserová Ladislava, Dubňany; Fungač Josef, Březany; Halíčková Květoslava, Velká nad Veličkou; Hořavová Hana, Přítluky; Chemišinec Radek, Dolní Bojanovice; Jedounková Marie, Pasohlávky; Kalivoda Petr, Dolní Bojanovice; Konečná Ladislava, Sudoměřice; Kotačová Blanka, Blatnice; Kulíková Alena, Mikulčice; Kunická Hana, Vřesovice; Machyňák Petr, Znojmo; Mařáková Růžena, Nedakonice; Náplavová Marie, Polešovice; Němec Zdeněk, Dolní Bojanovice; Peňázová Vlasta, Lužice; Petržalka Josef, Pimek Jan, Moravany; Pleskačová Ludmila, Poláchová Jana, Svatobořice; Rygár Jiří, Vacenovice; Sýkorová Jiřina, Lužice; Šilíková Olga, Polešovice; Šimeček Lubomír, Svatobořice; Šlahora Milan, Bojkovice; Tomečková Jana, Vnorovy; Varmužová Alena, Hodonín; Zálešák Zdeněk, Veselí nad Moravou.
B
Arvajová Marie, Uh. Brod; Běhůnek Zdeněk, Uh. Brod; Duchoňová Milena, Ždánice; Hanáková Marie, Jalubí; Horníčková Zdeňka, Veselí nad Moravou; Jarmová Jana, Ždánice; Machalová Dana, Bystřice pod Lopeníkem; Mančíková Terezie, Terezín; Mikulíková Hana, Sušice; Pavelková Hana, Lužice; Pekárková Marie, Jalubí; Plačková Dana, Hluk; Podešvová Alena, Kněžpole; Rozsypálek Rudolf, Uh. Hradiště; Růžičková Marta, Jalubí; Šedová Věra, Boršice; Škojec Jaroslav, Smrdáky; Šlechta Stanislav, Sušice; Špaček Stanislav, Vlkoš; Šprtová Margita, Kyjov; Trýsková Jiřina, Lipov; Urbančíková Marie, Vnorovy; Zalubilová Jaroslava, Ostrožská Nová Ves; Zemčíková Jarmila, Dambořice; Zacharová Irena, Mařatice; Jemelík Zdeněk, Újezdec.
C
Bušková Ludmila, Dolní Bojanovice; Daňová Stanislava, Poteč; Dvořák Jiří, Tlumačov; Hanáková Anna, Kroměříž; Jagošová Marta, Lipov; Juříčková Vlasta, Štípa; Karafiátová Zdeňka, Gottwaldov; Kašíková Marie, Dolní Bojanovice; Kašparová Marie, Hluk; Malíková Ivana, Gottwaldov; Maňková Šárka, Boršice; Matůšová Jana, Vizovice; Miklíčková Hana, Veselí nad Moravou; Náplavová Hana, Kroměříž; Nemáš Pavel, Gottwaldov; Nemravová Eva, Hluk; Pekař Roman, Hvozdná; Pijáčková Marie, Míkovice; Rojíčková Marie, Sedlář Pavel, Žeranovice; Stratilová Františka, Vacenovice; Šimčíková Anna, Záříčí; Šťastná Zdeňka, Ratíškovice; Tomečková Lenka, Otrokovice; Waller Romuald, Kroměříž; Zábranská Hana, Gottwaldov; Zichová Jiřina, Drnovice; Zlámal František, Rymice.
Učni – 1979/82
A
Drápal Mirek, Fialová Jana, Glacová Táňa, Hálová Ivana, Hodeček Radomil, Indrůch Bedřich, Janíková Ludmila, Jestřábová Marie, Janošíková Anna, Janošová Irma, Jonáková Pavlína, Jagošová Vladimíra, Kořínková Irena, Lukl Adolf, Malíková Dagmar, Mezihoráková Ivana, Myško Petr, Pecha Jiří, Peška Roman, Ruzl Vlad., Stokanzl Robert, Straka Petr, Škrabal Libor, Špaček Milan, Tomšej František, Topenčíková Eva, Veverková Marie, Vorál Martin, Zálešák Pavel.
B
Albertová Eva, Bábíková Lenka, Nenkovice; Bistrá Zdeňka, Újezdec u Luhačovic; Hauptmann Marek, Žeranovice; Hnyp Pavel, Uh. Brod; Jahodová Anežka, Nenkovice; Jančářová Renata, Uh. Brod; Kašná Jitka, Kudlovice; Komosná Dana, Dolní Bojanovice; Kordulová Lada, Ratíškovice; Kotek Leo, Hodonín; Křivák Antonín, Podolí; Kubišková Pavlína, Bánov; Lašová Jitka, Malá Vrbka; Matoušková Iveta, Uh. Brod; Maňásková Marie, Babice; Martiňáková Radmila, Kudlovice; Mauerová Blanka, Ratíškovice; Melichaříková Eva, Uh. Ostroh; Pašková Alena, Míkovice; Popelková Marie, Strání; Raisiglová Věra, Žádovice; Romanová Jitka, Uh. Brod; Svobodová Jarmila, Bohuslavice; Šmídová Renata, Jalubí; Večeřová Alena, Jalubí; Výmolová Jarmila, Kyjov.
C
Bábíková Zdeňka, Ratíškovice; Bačůvková Jana, Fryšták; Březina František, Kyjov; Černá Eva, Holešov; Fojtík Miloš, Val. Klobouky; Foukalová Hana, Tečovice; Gajdůšek Jiří, Biskupice; Hasíková Blanka, Kyjov; Chodil Jiří, Gottwaldov; Janotová Sylvie, Malenovice; Kopavíková Milena, Fryšták; Lantoš Josef, Vacenovice; Měrka Petr, Třebětice; Přemysl Michal, Vracov; Novák Martin, Nedašov; Novosadová Věra, Březová; Pavlíková Valentina, Jarohněvice; Pechová Helena, Veselí nad Moravou; Pištěková Bohuslava, Ratíškovice; Polišenská Dagmar, Žlutava; Rumíšková Anna, Javorník; Růžičková Olga, Hodonín; Staňková Jindřiška, Gottwaldov; Stoklásková Božena, Ratíškovice; Svobodová Jana, Hlinsko; Vrtalová Marie, Boršice; Zajíčková Jana, Záříčí; Zálešáková Iva, Hodonín.
Učni – 1980/83
A
Balajka Vojtěch, Kyjov; Balous Jiří, Znojmo; Brablcová Dana, Mutěnice; Goliáš Jaroslav, Bzenec; Glos Miroslav, Rohatec; Grebeníček František, Jalubí; Grůzová Zdena, Bořetice; Hlaváček Jiří, Strážnice; Hlavinková Věra, Mor. Písek; Hochová Svatava, Krumvíř; Jelínková Zdena, Brumov; Kocáb Karel, Bzenec; Juřena Jiří, Břeclav; Mívaltová Marie, Kyjov; Mezihoráková Ludmila, Vracov; Ondrůšková Jana, Vlkoš; Ovesná Jiřina, Vřesovice; Popelka Petr, Uh. Hradiště; Rybka Miloš, Hodonín; Řihák Pavel, Mistřín; Skřivánek Libor, Bzenec; Varmužová Světlana, Nedakonice; Zvonič Petr, Krumvíř; Věrná Ludmila, Uh. Hradiště; Elšík Petr, Rohatec.
B
Blahová Ludmila, Svatobořice; Burešová Marie, Skoronice; Galová Jiřina, Dambořice; Hábl Vlastimil, Veselí nad Moravou; Hrošíková Ivona, Boršice; Kotková Miroslava, Vracov; Košuličová Jana, Hovorany; Krejsová Pavlína, Bílovice; Křižková Jana, Vacenovice; Křížová Helena, Sovčice; Lacmanová Karla, Vracov; Maradová Kateřina, Svatobořice; Miklíková Marie, Mutěnice; Mitáčková Marie, Babice; Profotová Marie, Strážnice; Součková Květoslava, Dražůvky; Stašková Hana, Babice; Svobodová Jarmila, Strážnice; Šebestová Jana, Sudoměřice; Tomanová Magda, Uh. Brod; Vojtek Hubert, Ostr. Lhota; Zetková Irena, Holešov.
C
Ambrus Josef, Vysoké Pole; Bartošek Zdeněk, Rusava; Daňová Zdeňka, Napajedla; Dohnalová Jitka, Gottwaldov; Dzeidzic Vlastimil, Otrokovice; Fialová Lenka, Gottwaldov; Gajdošík Stanislav, Gottwaldov; Haberta Vítězslav, Podolí; Hamšíková Alena, Mutěnice; Húšť Jindřich, Drnovice; Imrichová Jana, Josefov; Kolibová Ludmila, Prušánky; Mocíková Jana, Gottwaldov; Malinová Marie, Sady; Mašlíková Eva, Napajedla; Naňáková Anna, Nedašov; Nožičková Marie, Velká nad Veličkou; Odstrčilíková Naděžda, Holešov; Libenský Pavel, Lubná; Skovajsová Kamila, Potichno; Tarabusová Martina, Štítná; Valentová Věra, Žádovice; Vaňková Ivana, Mor. Písek; Zelinková Marie, Vřesovice.
Učni – 1981/84
A
Andrýsek Jaroslav, Polešovice; Frolcová Anna, Vacenovice; Hrubeš Libor, Uh. Ostroh; Kubín Oldřich, Břeclav; Machová Ivona, Dubňany; Major Radek, Hroznová Lhota; Machálek Petr, Hradčovice; Míčnová Marie, Veselí nad Moravou; Mihelová Ilona, Jalubí; Miklík Rudolf, Ostr. Nová Ves; Novotná Marie, Šardice; Petržálková Radka, Polešovice; Plaček Petr, Uh. Hradiště; Pohořelská Světlana, Mutěnice; Polášek Pavel, Vnorovy; Polák Pavel, Skalica; Pres Stanislav, Žeravice; Rajsigl Václav, Dubňany; Raisiglová Hana, Labuty; Šmídová Vlad., Bzenec; Varmuža Pavel, Svatobořice; Zálešáková Danuše, Kuželov; Zaňátová Blanka, Hovorany; Hašková Jitka, Veselí nad Moravou; Slavíková Ivana, Veselí nad Moravou.
B
Bílková Dagmar, Hodonín; Budínová Lenka, St. Poddvorov; Bem Michal, Veselí nad Moravou; Hiblerová Lenka, Hluk; Hýbl Jiří, Žeravice; Chludilová Alena, Svatobořice; Jílková Jindřiška, Dražůvky; Lečbychová Romana, Uh. Brod; Maradová Ludmila, Svatobořice; Matoušková Marie, Mor. Písek; Měsíčková Dana, Ždánice; Michalcová Marie, Hýsly; Niklová Jana, Vracov; Polomíková Lena, Gottwaldov; Sladká Dana, Javorník; Smetanová Renata, Hodonín; Stavjaníková Jitka, Kroměříž; Stodůlková Marie, Tučapy; Střižíková Hana, Skoronice; Štětková Věra, St. Poddvorov; Štrůblová Monika, Hodonín; Valihrachová Jana, Uhřice; Roubínková Ota, Malenovice.
C
Bařinová Pavlína, Gottwaldov; Bieláková Jitka, Gottwaldov; Čech Petr, Jaroslavice; Čížková Irena, Kyjov; Fotterová Oldřiška, Fojtíková Hana, Nová Lhota; Hanulíková Věra, Jankovice; Hoffeld Petr, Gottwaldov; Jurečka Petr, Štípa; Kopecká Pavla, Velehrad; Kurtinová Jaroslava, Vizovice; Krupíková Alena, Gottwaldov; Kelnarová Ivona, Holešov; Lefanová Lenka, Ludvíková Jarmila, Uh. Ostroh; Molitor Petr, Holešov; Miklíček Zdeněk, Ostrožská Lhota; Mikulíková Lenka, Zádveřice; Pavlincová Ester, Javorník; Pinďáková Magda, Pozlovice; Přikrylová Radka, Rožková Renata, Podhoří; Sedlář Miroslav, Kroměříž; Sobková Jar., Nov. Lhota; Šenovská Soňa, Ostr. Trávníky; Vojáčková Mil., Halenkovice; Vaňátková Jana, Val. Klobouky; Vlachynská D., Vlčnov.
Učni oboru zahradník/zahradnice – 1982/85
A
Ambruzová Drahomíra, Sehradice; Antošová Irena, Rohatec; Bohunová Hana, Dolní Bojanovice; Čajková Marie, Mutěnice; Hálková Marie, Hroznová Lhota; Héčová Marcela, Podhoří; Holínková Anna, Gottwaldov; Hudečková Jana, Lipov; Ježová Anna, Nenkovice; Klenovský Jaroslav, Bohuslavice; Klinkovský Jan, Podhoří; Kománková Jitka, Javorník; Kovačíková Karla, Kužela Miroslav, Gottwaldov; Lačňáková Jarmila, Čejč; Matyásková Martina, Hodonín; Mihlová Jana, Drslavice; Michaláková Jitka, Uh. Ostroh; Mikulcová Eva, Vlčnov; Novotná Stanislava, Mor. Písek; Pavková Hana, Mutěnice; Pavlincová Eva, Javorník; Pohanková Jana, Gottwaldov; Slováček Milan, Uh. Hradiště; Steklá Hana, Prštné; Šebestová Božena, Dolní Bojanovice; Šmídová Věra, Veletiny; Tomšej Petr, Rohatec; Vašulková Jarmila, Svatobořice; Vymyslická Eva, Dolní Bojanovice; Vysloužilová Marie, Gottwaldov; Zlámalová Milada, Gottwaldov.
B
Blažková Radmila, Napajedla; Brázdilová Marie, Mistřice; Čechová Pavla, Fialová Drahomíra, Čejkovice; Flajsarová Stanislava, Mutěnice; Hájek Dušan, Gottwaldov; Hlavinková Renata, Bzenec; Judasová Iva, Zdounky; Kynychová Hana, Štěchovice; Langerová Hana, Machálková Zdeňka, Medlov; Michalíčková Libuše, Lankov; Motyčková Hana, Strážnice; Pavelka Zdeněk, Malenovice; Pavlačíková Ludmila, Provodov; Libecká Marta, Rohatec; Slezáková Kateřina, Kyjov; Soukupová Svatava, Přílepy; Stiborová Irena, Loukov; Suchánek Josef, Šmisausová Dana, Podkopná Lhota; Šťastná Ivana, Dubňany; Šustková Renata, Bohuslavice; Talafová Mir., Domanín; Tlušťáková Alena, Slavičín; Uhlíková Radmila, Domanín; Vánová Radmila, Rudimov; Vyvlečková Šárka, Březová; Zbořil Vlad., Pačlavice; Zichová Dana, Loučka; Zůbková Ivana, Strážnice.
Učni oboru konzervář – 1982/85
A
Andrýsková Ludmila, Blatnice; Bachanová Hana, Blatnice; Bederka Alois, Uh. Ostroh; Braborcová Jitka, Vizovice; Fečová Iveta, Lužice; Gajdošová Jana, Šumice; Macková Zdeňka, Zádveřice; Hauerlanderová Blanka, Bánov; Horčicová Martina, Šumice; Hřibová Jarmila, Šumice; Hudečková Milena, Veselí nad Moravou; Hunkařová Jana, Dubňany; Jakubová Alena, Olomouc; Janíková Ivana, Uh. Hradiště; Jestřábová Jana, Dubňany; Jurčíková Pavlína, Šumice; Kovářová Helena, Jasenná; Kročilová Zdeňka, St. Hrozenkov; Krpcová Ladislava, Olomouc; Macurková Bron., Nový Poddvorov; Malíková Nataša, Uh. Hradiště; Němcová Iveta, Frýdlant nad Ostravicí; Ondráčková Jana, Frýdlant nad Ostravicí; Rolovská Jana, Drslavice; Pešátová Anna, Bojkovice; Remešková Věra, Uh. Hradiště; Rubíková Lenka, Kyjov; Sychrová Martina, Nivnice; Trejbalová Eva, Hovorany; Vojteková Julie, Rohov-Opava; Zymová Jana, Karviná; Karbová Jana, Hodonín.
B
Borisová Blanka, Uh. Hradiště; Duráková Zdena, Nová Lhota; Dvouletá Jitka, Uh. Hradiště; Haluzová Irena, Uh. Brod; Hermanová Anežka, Vlčnov; Horňáková Dagmar, Kyjov; Hrdinová Marcela, Mistřice; Juřenová Alena, Uh. Brod; Kubáníková Hana, Vyškovec; Lokasilová Iveta, Velehrad; Langrová Věra, Uh. Hradiště; Lapčíková Radka, Uh. Hradiště; Málková Jana, Nivnice; Mrázková Irena, Korytná; Rubecká Dana, Svatobořice-Mistřín; Sedláčková Lenka, Svatobořice; Slováková Yvetta, Šanov; Strýčková Vladimíra, Kněžpole; Šmahajová Pavla, Suchov; Šnajdrová Marie, Dubňany; Štalmachová Ilona, Bratřejov; Štipčáková Jana, Nová Lhota; Tomalová Zdena, Osvětimany; Tomanová Jana, Strání; Tomášková Julie, Uh. Brod; Vaškových Dobromila, Korytné; Velecká Jarmila, Korytná; Viceníková Olga, Podhájí; Málková Lenka, Nivnice.
Učni oboru pěstitel – 1982/85
Baran Libor, Bzenec; Darmauzalová M., Ježov; Březíková Renata, Hodonín; Fansfla Libor, Bulhary; Fišerová Elena, Skalica; Hanáková Magdaléna, Hodonín; Horáček Tomáš, Rakvice; Hrabal Radek, Veselí nad Moravou; Jakšová Martina, Bzenec; Jakubčík Zdeněk, Brumovice; Janečková Zdeňka, Mutěnice; Jurček Antonín, Kozojídky; Kachtíková Zdeňka, Boršice; Knápková Hana, Újezdec; Konůpková Martina, Strážnice; Koutný Pavel, Mutěnice; Krepčík Karel, Veselí nad Moravou; Lyčka Pavel, Valtice; Mercimeriová Dagmar, Skalica; Mondek Václav, Bzenec; Omachlíková Jana, Hluk; Otáhalová Soňa, Hustopeče; Pařízek Rudolf, Kostelec; Pospíšilová Zdeňka, Hluk; Ričavský Miroslav, Skalica; Šušlík Bronislav, Ořechov; Trlidová Vladimíra, Hovorany; Tyršel Mir., Skalica; Vaněk Hynek, Velehrad; Vacek Jiří, Břeclav; Vysocký Ludovít, Hustopeče; Zbořilová Bronislava, Svatobořice; Roušová Jana, Veselí nad Moravou; Seďa Vojtěch, Bukovany; Šťastná Jana, Vacenovice; Štěpánek Zdeněk, Ostr. Nová Ves; Šufeisl Mir., Oslavany; Vašková Věra, Mistřín; Zbořilová Bronislava, Svatobořice-Mistřín.
Učni oboru pěstitel – 1983/86
Bednařík Jiří, Uh. Hradiště; Bednaříková Věra, Uh. Hradiště; Burešová Žaneta, Babice; Bzenecký Karel, Hodonín; Čech Svatopluk, Valtice; Čenský František, Dolánky; Herzáňová Renata, Skalica; Chižňáková Iva, Uh. Hradiště; Chocholáčková Mária, Skalica; Kedrová Blanka, Uh. Hradiště; Kolesíková Leona, Strážnice; Kopeček František, Ostr. Nová Ves; Kořínek Josef, Strážovice; Kovaničová Libuše, Břeclav; Krsičková Irena, Zlechov; Křivánková Bronislava, Ostr. Nová Ves; Lekavá M., Dolní Bojanovice; Michálková Pavla, Veselí nad Moravou; Nocárová Dana, Vrbovec; Pavlíčková Lenka, Zlechov; Popelka V., Strání; Prokeš Radek, Krumvíř; Siverová Vlasta, Dobré Pole; Staňová Alena, Veselí nad Moravou; Stávek Marek, Ježov; Strážnický Aleš, Bzenec; Špačková Jana, Velehrad; Valachovičová Světlana, Skalica; Vaňková Libuše, Veselí nad Moravou; Váverková Věra, Uh. Hradiště; Zajícová Jana, Nová Lhota; Žádník Miroslav, Veselí nad Moravou.
Učni oboru zahradník/zahradnice – 1983/86
A
Benedíková Věra, Hroznová Lhota; Dovolilová Radomíra, Kyjov; Dunovská Světlana, Kyjov; Fodorová Renata, Čejč; Frýdková Milada, Lužice; Gobová Jarmila, Kyjov; Hartmanová Hana, Bzenec; Hasová Jana, Javorník; Horňáková Marie, Strážnice; Kasalová Anna, Strážnice; Kirstenová Iva, Lužice; Kraváček Vít, Kudlovice; Křenová Hana, Veselí nad Moravou; Máčalíková Bohumila, Korytná; Marečková Věra, Hroznová Lhota; Mazalová Marie, Žarošice; Menšíková Petra, Ježov; Míčková Ludmila, Hrubá Vrbka; Navrátilová Dana, Sobůlky; Novotná Vlasta, Bzenec; Pavlíková Ilona, Hodonín; Petruchová Jiřina, Javorník; Poláchová Michaela, Vacenovice; Prágrová S., Milotice; Raiskubová Jitka, Vracov; Sedlář Jaroslav, Mistřice; Slováková Jana, Velká nad Veličkou; Šafránková Jitka, Veselí nad Moravou; Šalšová Marie, Čeložnice; Šašinka Jaromír, Záhorovice; Šticová Sylva, Hodonín; Trnková Ludmila, Lovčice; Vlachová Lenka, Svatobořice; Vavřík Vlastimil, Strážnice.
B
Bailová Ivana, Slušovice; Bajerová Marcela, Nětčice; Bardonková Bohdana, Uh. Brod; Bobčíková Barbora, Dolní Němčí; Drimlová Zdena, Morkovice; Eslerová Lenka, Gottwaldov; Hošťálková Marta, Hlinsko; Chovancová Marie, Všeminy; Kociánová Renata, Halenkovice; Kovářová Jar., Loučka; Krejčířová Lenka, Kroměříž; Křižanová Bronislava, Kroměříž; Kubešová Jarmila, Holešov; Lutonská Martina, Gottwaldov; Matochová Hana, Val. Klobouky; Matoušková Hana, Roštín; Molová Martina, Gottwaldov; Pohanová Jana, Bojkovice; Šimková Hana, Gottwaldov; Štětinová Bronislava, Uhřice; Šubčíková Marta, Těšánky; Tomaštíková Jarmila, Halenkovice; Trunkátová Jitka, Otrokovice; Vaculíková Věra, Kroměříž; Válek Jiří, Holešov; Veselá Šárka, Babice; Zdražilová Ludmila, Pačlavice; Zemánková Dagmar, Pitín; Zezulová Marcela, Kroměříž; Zpěváková Antonie, Vlčnov; Žabová Magda, Otrokovice; Žůrková Jitka, Gottwaldov.
Učni oboru konzervář – 1983/86
A
Číhalová Lenka, Uh. Hradiště; Hartmanová Magdaléna, Vnorovy; Hodulíková Marie, St. Hrozenkov; Hrabcová Helena, Sobůlky; Machalová Marie, Vyškovec; Martinková Pavla, Lidečko; Martináková Miroslava, Bzenec; Matulová Květa, Hodonín; Nesládeková Kamila, Karviná; Niebauerová Anna, Dubňany; Pavlicová Karla, Uh. Hradiště; Rajchmanová Ludmila, Dolní Bojanovice; Seďová Renata, Bukovany; Schüllerová Šárka, Stavěšice; Strnková Jarmila, Přečkovice; Šimíková Jitka, Hodonín; Šustková Renata, Polichno; Tomanová Martina, Hodonín; Wälfelová Zuzana, Hodonín.
B
Buková Romana, Uh. Ostroh; Fecurková Šárka, Karviná; Fornálová Jana, Jankovice; Guleiová Marie, Jankovice; Hajná Ilona, Svatobořice-Mistřín; Hanáková Jana, Bílovice; Chvátalová Irena, Uh. Hradiště; Janásová Anežka, Uh. Hradiště; Jurčíková Pavlína, Uh. Hradiště; Kadlecová M., Polešovice; Kedrová Ludmila, St. Město; Kučerová Zdenka, Jalubí; Maděričová Ivana, Ondráčková Renata, Malenovice; Remešková Pavla, Uh. Hradiště; Sedlářová Irena, Mistřice; Stalčíková Zdenka, Jalubí; Talašová Jarmila, Buchlovice; Turečková Ilona, Uh. Brod; Trávníčková Jitka, Otrokovice.
Učni oboru pěstitel – 1984/87
Bečvářová Jana, Most; Birkušová Táňa, Hodonín; Čerešňáková Jana, Veselí nad Moravou; Čermáková Marta, Žarošice; Dolák Kamil, Valtice; Fridrichová Jana, Vlkoš; Fungač Pavel, Břežany; Gasnárková Marcela, Břeclav; Habán Tomáš, Kojtěrodice; Chimiáková Blanka, Nenkovice; Ježková Mir., Most; Knápek Libor, Strachotín; Kosinová Běla, Mikulov; Křáková Alice, Kyjov; Kučerová Jana, Ždánice; Martináková Ilona, Polešovice; Nekardová Radka, Hroznová Lhota; Piotrowská Romana, Most; Prošková Renata, Uh. Hradiště; Šebestová Ivana, Veselí nad Moravou; Zálešáková Romana, Moravany; Krejčířová Martina, Veselí nad Moravou.
Učni oboru zahradník/zahradnice – 1984/87
A
Červenka Josef, Dolní Bojanovice; Doležalová Jana, Dubňany; Duroňová Ivana, Ždánice; Fukalíková Jana, Dolní Bojanovice; Horáčková Johana, Kyjov; Hovězáková Martina, Slušovice; Hrachovská Michaela, Strážnice; Hrbáčková Martina, Slušovice; Chrástková Jarmila, Hovorany; Junošová Pavlína, Dubňany; Kotásková Jana, Dubňany; Křenová Pavla, Mutěnice; Křižánková Monika, Hodonín; Kubíčková Jarmila, Rohatec; Kundratová Lenka, Milotice; Malaníková Vladimíra, Hodonín; Malíková Lenka, Veselí nad Moravou; Navrátil Milan, Gottwaldov; Nevařilová Naděžda, Veletiny; Niklová Marcela, Bánov; Ottová Pavla, Dubňany; Petruchová Marie, Hroznová Lhota; Rebendová Zdeňka, Dolní Bojanovice; Rigová Iveta, Ořechovka; Romanov Alexandr, Hodonín; Smetková Alena, Hodonín; Šťastná Hana, Vacenovice; Štípská Renata, Hodonín; Štupová Jana, Mutěnice; Tomšejová Olga, Rohatec; Václavičová Jana, Hodonín; Vaňkátová Iveta, Strážnice; Večeřová Olga, Slušovice; Višňovská Alena, Veselí nad Moravou.
B
Bártková Vladislava, Gottwaldov; Červinková Lenka, Slušovice; Daníček Pavel, Uh. Hradiště; Diatel Pavel, Rudmov; Dudová Jana, Gottwaldov; Fojtíková Markéta, Počenice; Javorová Šárka, Gottwaldov; Jílek Michal, Otrokovice; Jurygáčková Hana, Zádveřice; Kločková Pavla, Traplice; Krumpolcová Iveta, Malenovice; Kuhlová Jana, Holešov; Martináková Marta, Gottwaldov; Mlčková Alena, Gottwaldov; Navrátilová Miroslava, Lhota; Nesvadbová Simona, Gottwaldov; Palaríková Jana, Mutěnice; Pavlíčková Vladimíra, Zlobice; Polášek Jiří, Traplice; Regerová Šárka, Kroměříž; Silný Václav, Jankovice; Šarmanová Leona, Gottwaldov; Šesták Martin, Vésky; Švehlíková Vlasta, Uh. Brod; Ulica Miroslav, Otrokovice; Urbánková Kateřina, Gottwladov; Verbíková Iveta, Uh. Ostroh; Vrbičanová Lenka, Strážnice; Zborovská Hana, Uh. Ostroh; Zobaníková Miluše, Bystřice pod Hostýnem; Zubalíková Dana, Hroznová Lhota; Žajdlíková Anna, Ostrožská Lhota; Žůrková Mir., Bystřice pod Hostýnem.
Učni oboru konzervář – 1984/87
A
Bábíková Lenka, Vřesovice; Bajková Pavla, Nová Lhota; Blahůšová Milena, Vacenovice; Budínová Jarmila, Prušánky; Divácká Miriam, Hodonín; Dubská Pavla, Hýsly; Hajná Radmila, Svatobořice; Hartlová Zdena, Kostelec; Hirschová Markéta, Otrokovice; Hubáčková Vladislava, Kyjov; Huserková Marie, Nová Lhota; Tchorzevská Regina, Hodonín; Janásová Jana, Blatnice; Janková Eva, Kyjov; Kašná Dagmar, Kněžpole; Kolaciová Eva, Lipov; Kubišová Iveta, Korytná; Kýrová Marie, Strážnice; Lapčíková Martina, Kněžpole; Lukšíková Jiřina, Nová Lhota; Lungová Lada, Moravany; Panáčková Jana, Blatnice; Pavková Jar., Vnorovy; Pimková Milada, Gottwaldov; Skřivánková Silvie, Stavěšice; Slimaříková A., Lovčice; Staňková Ilona, Terezov; Šemberová Marie, Prušánky; Šenkeříková Stan., Štítná nad Vláří; Vagdalová Marta, Uherské Hradiště; Vavříková Jaroslava, Dolní Bojanovice; Vavříková Marie, Uherské Hradiště; Vrbíková Hana, Uh. Hradiště; Zamykalová Renata, Albrechtice.
B
Bábková Marcela, Olomouc; Belantová Jana, Mistřice; Blahová Renata, St. Město; Borýsková Věra, Hradčovice; Breznická Jitka, Bojkovice; Drhlíková Martina, Bojkovice; Budinská Ilona, Ostrožská Nová Ves; Fojtíková Věra, Vizovice; Juračková Marcela, Bojkovice; Juráková Radmila, Uhh. Brod; Juráňová Hana, Vizovice; Kulíšková Anna, Vizovice; Lekešová Jindřiška, Nezdenice; Murínová Jitka, Uh. Hradiště; Pešátová Karla, Bojkovice; Pinďáková Dana, Bojkovice; Polvanová Alena, Havřice; Rapantová Ludmila, Vyškovec; Rusňáková Jitka, Hluk; Šrámková Stanislava, Uh. Brod; Šimoníková Jana, Rudice; Večeřová Iveta, Gottwaldov; Velecká Helena, Vyorálková Dana, Zlámalová Jana.
Studium při zaměstnání – školní rok 1984/86
Andrýsek Jaroslav, Polešovice; Bílková Dagmar, Hodonín; Dufková Anna, Želetice; Hašová Jitka, Veselí nad Moravou; Hlaváček Jiří, Strážnice; Hýbl Jiří, Žeravice; Lefanová Lenka, Gottwaldov; Majer Radek, Hroznová Lhota; Maradová Ludmila, Svatobořice; Míčková Marie, Veselí nad Moravou; Mikulíková Lenka, Zádveřice; Niklová Jana, Vracov; Nováková Marie, Dubňany; Novotná Marie, Šardice; Pavlincová Ester, Javorník; Petrželková Radomila, Polešovice; Polomíková Lenka, Gottwaldov; Pres Stanislav, Žeravice; Slavíková Ivana, Veselí nad Moravou; Střižíková Hana, Skoronice; Šenovská Soňa, Otrokovice; Šlapal Bohumír, Brno; Plaček Petr, Uh. Hradiště; Varmuža Pavel, Svatobořice; Vojáčková Milena, Halenkovice; Molitor Petr, Holešov; Hlavinková Růžena, Ježov.
ŠKOLA VE FOTOGRAFII